Dziś (7 listopada) po raz pierwszy zobaczymy Wszechświat w pełnych kolorach oczami teleskopu Euclid Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Euklides Naukowcy z misji zbierają się w Darmstadt w Niemczech, aby omówić pierwsze pięć pełnokolorowych zdjęć wykonanych przez teleskop. Można je oglądać na żywo na Space.com we wtorek o 8:15 czasu wschodniego (13:15 GMT), dzięki uprzejmości ESA. . Oprócz wartości naukowej obrazy mają także cieszyć oko.
Uruchomiony w lipcu W ramach swojej sześcioletniej misji sondowania wszechświata Euclid bada obecnie ciemną stronę wszechświata z odległości około 1 miliona mil (1,6 miliona kilometrów) od Ziemi — tej samej potężnej stacji kosmicznej, co NASA. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
Powiązany: Teleskop „ciemnego wszechświata” napotyka pewne niepowodzenia podczas ruchu Euklidesa
Euclid pracuje nad stworzeniem innowacyjnej mapy 3D ciemnego wszechświata, sporządzając wykresy kształtów i rozmieszczenia miliardów galaktyk i gromad gwiazd oddalonych o 10 miliardów lat świetlnych, szukając przede wszystkim wskazówek na temat tego, co nieuchwytne. Ciemna materia I Ciemna energia.
Aby osiągnąć ten cel, planuje się, że teleskop przechwyci wystarczająco ostre obrazy w zakresie fal widzialnych i bliskiej podczerwieni, aby wypełnić milion płyt DVD. Aby zbadać ciemny wszechświat, zauważa Euclid Słabe soczewkowanie grawitacyjne, zjawisko kosmiczne spowodowane przypadkowym ustawieniem galaktyk lub koalescencją materii, które pozwala galaktykom na pierwszym planie działać jak gigantyczna soczewka powiększająca dla obiektów znajdujących się za nimi. Światło ze źródeł tła jest zniekształcane, a nawet wzmacniane w drodze na Ziemię, co oznacza, że widzimy ich pokręcone, surrealistyczne iluzje wokół soczewkujących galaktyk.
Ponieważ widzialna materia stanowi zaledwie 10% całkowitej masy większości galaktyk, naukowcy podejrzewają, że za znaczną część tego soczewkowania odpowiadają niewidzialne cząstki ciemnej materii. Zatem badanie gromad galaktyk może rzucić światło na zachowanie i naturę ciemnej materii, ale obrazy te muszą być wystarczająco ostre, aby wydobyć rozmyte, soczewkowane obrazy otaczających galaktyk.
Euclid miał przedsmak jego możliwości, kiedy pod koniec lipca wysłał ludzkość do domu Dwa zdjęcia Obsypane niezliczonymi gwiazdami i plamami światła są w rzeczywistości odległymi galaktykami.
Najnowsze filmy są bez wątpienia równie hipnotyzujące. Zapewniają naukowców, że instrumenty teleskopu działają zgodnie z oczekiwaniami.
„Misja jest prawie gotowa do rozpoczęcia sześcioletniego gromadzenia danych” – powiedział w filmie opublikowanym w piątek (3 listopada) Roland Vavrek, zastępca naukowca projektu Euclid pracujący na misji od 2013 roku.
AKTUALIZACJA 6/11: Transmisja na żywo rozpocznie się o 8:15 ET, a nie o 9:15 ET.