Najnowsze wiadomości dotyczące wojny Izrael-Hamas: aktualizacje na żywo

6:18 czasu wschodniego, 7 lutego 2024 r

Oto jak wygląda trójfazowy plan Hamasu

Od Abeera Salmana, Ibrahima Tahmana i Tima Listera z CNN

CNN uzyskało kopię odpowiedzi Hamasu na izraelską ofertę zawieszenia broni i pomocy humanitarnej w zamian za jej uwolnienie. Zakładnicy w GazieZostało to potwierdzone przez Muhammada Nassala, wyższego rangą urzędnika Hamasu.

Oto zestawienie poszczególnych faz:

Pierwszy etap „Obejmuje to uwolnienie izraelskich zakładników, w tym nienotowanych na liście kobiet i dzieci (poniżej 19 roku życia) oraz osób starszych i chorych, w zamian za pewną liczbę więźniów palestyńskich” – oznajmił Hamas.

Obejmowało ono „zwiększenie pomocy humanitarnej, przeniesienie sił z obszarów zaludnionych, umożliwienie rozpoczęcia odbudowy szpitali, domów i obiektów we wszystkich częściach Strefy Gazy oraz umożliwienie Organizacji Narodów Zjednoczonych i jej agencjom świadczenia usług humanitarnych i zakładania obozów mieszkaniowych dla ludności populacja.”

Pierwsza faza obejmuje także „tymczasowe zawieszenie działań wojskowych i rozpoznania powietrznego oraz wycofanie sił izraelskich z zaludnionych obszarów Strefy Gazy, równolegle do linii separacji, w celu ułatwienia wymiany więźniów”.

etap II „Widoczne jest wzajemne zaprzestanie działań wojennych i zakończenie (pośrednich) rozmów w sprawie warunków powrotu do całkowitego pokoju”.

Celem tej fazy jest uwolnienie wszystkich zakładników płci męskiej (cywilów i personelu szeregowego) w Gazie „w zamian za określoną liczbę więźniów palestyńskich”, kontynuowane są operacje humanitarne z pierwszej fazy, wycofanie sił izraelskich poza wszelkie granice i kompleksowa odbudowa zniszczonych domów , obiektów i infrastruktury we wszystkich częściach Strefy Gazy.

Pamiętać: Izrael wielokrotnie oświadczał, że nie wycofa swoich sił ze Strefy Gazy, dopóki nie osiągnie całkowitego zwycięstwa nad Hamasem i innymi grupami bojowników.

Trzeci etap Ma na celu „wymianę ciał i szczątków zmarłych między obiema stronami po ich przybyciu i identyfikacji”, przy jednoczesnej kontynuacji pomocy humanitarnej i odbudowy.

Wreszcie Egipt, Katar, Turcja, Rosja i ONZ. Do gwarantów nie zaliczały się Stany Zjednoczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *