Niepewność utrzymuje się po tym, jak prezydent Sri Lanki zaproponował ustąpienie

COLOMBO, Sri Lanka — Partie polityczne Sri Lanki spotkały się w niedzielę rano, stając w obliczu silnej presji, aby szybko utworzyć tymczasowy rząd po tym, jak prezydent i premier kraju zgodzili się ustąpić po zaciekłych protestach antyrządowych.

W Kolombo nie zgłoszono żadnych nowych protestów, ale ludzie zebrali się w domu prezydenta, który został zajęty przez protestujących dzień wcześniej, piknikując w ogrodach i pływając w basenie.

Nuwan Bobeke, wolontariusz związany z ruchem protestacyjnym, powiedział The Post, że protestujący będą okupować domy dwóch przywódców, dopóki nie zrezygnują z formalnej rezygnacji.

Dziesiątki tysięcy ludzi zalały w ten weekend ulice Kolombo. Spadek.

w sobotę, Rozwścieczeni ludzie oblegali rezydencję i biuro prezydenta, utonęli w basenie i usiedli na jego łóżku, by świętować zwycięstwo. Rajapakse ogłosił swoją rezygnację marszałkowi parlamentu 13 lipca w nocy. Opuścił swój dom na dzień przed protestami, a jego miejsce pobytu jest nieznane.

Premier Ranil Wickremesinghe również zaproponował rezygnację, aby stłumić narastające niepokoje, ale jego oferta nie uspokoiła wściekłych protestujących, którzy podpalili jego dom.

Ogłoszenia o rezygnacji oznaczały wielkie zwycięstwo opozycji, ale pogrążyły wyspiarski kraj w politycznym zamęcie w związku z tym, co będzie dalej.

Prezydent Sri Lanki ustąpi w przyszłym tygodniu po tym, jak protestujący oblegali jego dom, powiedział przewodniczący Parlamentu

„To nieudany prezydent i upadły rząd” – powiedział Baisar Mustafa, członek opozycji sprzymierzony wcześniej z Rajapakse.

Powiedział, że dawni mieszkańcy kraju przejęli kontrolę. „To była siła ludzi, którzy byli w serialu” – powiedział.

„To historyczny moment”, powiedział opozycyjny członek parlamentu Harini Amarasuriya, „walka prawdziwego obywatela o zakończenie rządów niepopularnego i niegodnego zaufania rządu”.

Na zebraniu wszystkich partii, które odbyło się w sobotni wieczór, Ustawodawcy postanowili utworzyć rząd tymczasowy do czasu zakończenia wyborów. Trwają dyskusje w sprawie powołania premiera przed ustąpieniem prezydenta w najbliższą środę.

„Możemy teraz przejść na długoterminową ścieżkę, która jest bardziej akceptowalna dla kraju i społeczności międzynarodowej” – powiedział Eran Wickramaratne, lider głównej partii opozycyjnej.

Minister spraw zagranicznych Anthony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone uważnie śledzą rozwój wydarzeń na Sri Lance Reporterzy W niedzielę w Tajlandii wezwał przywódców politycznych tego kraju do szybkiego „zidentyfikowania i wdrożenia” rozwiązań zapewniających długoterminową stabilność gospodarczą i zaradzenie powszechnemu niezadowoleniu.

Blinken powiedział, że wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę był odczuwalny wszędzie i „mógł przyczynić się” do kryzysu na Sri Lance. The Wojna na Ukrainie Rosnące światowe ceny energii i żywności sprawiły, że prawie zbankrutowany kraj nie jest w stanie importować tego, czego potrzebuje, co zaostrza jego gospodarcze zmagania.

„Sri Lanka byłaby w kryzysie, nawet gdybyś nie miał wojny na Ukrainie, ale to się sumuje” – powiedział w kwietniu The Post Alan Keenan, analityk z firmy konsultingowej International Crisis Group. „To efekt Ukrainy: Myślałeś, że linia kredytowa na paliwo potrwa dwa miesiące, a teraz trwa jeden. Nawet jeśli dostaniesz dofinansowanie, kupujesz mniej żywności, mniej paliwa, mniej leków.

Co musisz wiedzieć o zamieszkach na Sri Lance?

Nawet jeśli partie opozycyjne próbują osiągnąć konsensus w sprawie kolejnych kroków, sytuacja pozostaje niestabilna, ponieważ ludziom zabrakło cierpliwości i nie ma szybkich rozwiązań.

W maju podobne protesty na dużą skalę doprowadziły do ​​rezygnacji starszego brata Rajapakse, Mahindy, i innych członków rodziny z funkcji premiera. Ale prezydent trzymał się nominacji byłego premiera na szefa nowego rządu.

Gniew z powodu trwającego kryzysu gospodarczego znów się rozprzestrzenił, tym razem z większą siłą. Ostatnie tygodnie były naznaczone poważnymi niedoborami paliw, przedłużającymi się przerwami w dostawie prądu i rosnącymi cenami żywności. Nadzwyczajne okoliczności zmusiły władze Szkoły i urzędy zamknięte i pracowników rządowych do uprawy żywności na podwórkach.

Wszędzie widoczne są oznaki skrajnego niepokoju — wielokilometrowe kolejki na stacjach benzynowych mogą potrwać do trzech dni, zanim dotrą na front. Desperackie próby dotarcia do Australii drogą morską przez osoby ubiegające się o azyl.

Daleko od Ukrainy Sri Lanka znajduje się w centrum światowego kryzysu

Eksperci twierdzą, że Sri Lanka przeżywa stagnację – charakteryzującą się powolnym wzrostem, wysokim bezrobociem i rosnącymi cenami. Obecny ujemny wzrost może sięgnąć minus 4-6 procent jeszcze w tym roku, a niektóre prognozy sugerują, że wpływ Covid na gospodarkę w 2020 roku może być gorszy.

Sri Lanka prowadzi rozmowy o ratowaniu z międzynarodowymi pożyczkodawcami, ale ciągła niestabilność polityczna grozi wykolejeniem tego procesu.

Prezydent Sri Lanki Gotabaya Rajapaksa ustąpi 13 lipca. Dzieje się to po miesiącach protestów. (Wideo: Reuters)

Manjuka Fernandopulle, prawnik specjalizujący się w restrukturyzacji zadłużenia, powiedział, że wierzyciele chcą mieć do czynienia z rządem, który jest „wiarygodny i legalny” i który może „wprowadzić obiecaną reformę”.

Lokalne media zgłosiły Międzynarodowy Fundusz Walutowy Powiedział, że ma nadzieję, że wkrótce zostanie znalezione rozwiązanie, tak aby rozmowy w sprawie pakietu ratunkowego mogły zostać wznowione. Ganesan Vignarajah, ekonomista z ODI, brytyjskiego think tanku zajmującego się sprawami globalnymi, biorącego udział w dyskusjach MFW, określił sytuację gospodarczą jako „bardzo trudną”.

Pierwszym krokiem dla Sri Lanki jest plan MFW, który obejmuje „wyższe podatki, podnoszenie stóp procentowych w celu ustabilizowania inflacji i zmniejszenie dotacji publicznych, takich jak prąd i elektryczność”, powiedział Vignarajah.

„Drugi krok to reformy gospodarcze [such as] Zmniejsza bariery dla inwestorów zagranicznych – powiedział. „Największą obawą jest to, że może to być stracona dekada, a wszystkie korzyści z redukcji ubóstwa mogą zostać odwrócone”.

Grupy pomocy twierdzą, że prawie jedna czwarta z 22 milionów mieszkańców kraju jest w potrzebie Pomoc żywnościowa. Wielu uciekło się do jedzenia mniej lub całkowitego pomijania posiłków. Kraje takie jak Indie i Australia wysłały pomoc humanitarną, taką jak żywność i lekarstwa.

Teraz, wraz z rychłym odsunięciem prezydenta od władzy, wielu mieszkańców Sri Lanki ma nadzieję na zmianę sytuacji.

40-letni Namal Ratnayake był wśród protestujących, którzy maszerowali w kierunku biura prezydenta. Ostatnie kilka miesięcy było katastrofą dla fotografa ślubnego, dochody spadają i nie ma paliwa na zadania.

„Musieliśmy wyrzucić tych skorumpowanych ludzi, którzy rzucili nas na kolana” – powiedział Ratnayake. „Proszę o powołanie uczciwych i wykształconych ludzi z obecnego parlamentu, aby wydobyli nas z tego natychmiastowego bałaganu”.

Uroczystości kontynuowano w rezydencji prezydenta.

Nagrania z lokalnych mediów pokazywały przepływ odwiedzających jako jedną trasę Wczytuję schody W domu prezydenta. Wydano zawiadomienia, aby nie kraść ani nie niszczyć mienia. Niektórzy zbierali śmieci i sprzątali śmieci.

W dużej sali konferencyjnej ludzie uchwalili prawo Dyskusja Młody człowiek grał Rajapaksę z MFW Piosenka kampanii Głośne brawa przy fortepianie prezydenta.

Masih zgłosił się z New Delhi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *