OPEC+ zgadza się na niewielkie cięcia wydobycia ropy

Logo Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest przedstawione w jej siedzibie w Wiedniu, Austria, 21 sierpnia 2015 r. REUTERS / Heinz-Peter Bader / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • Podaż zostanie zmniejszona o 0,1 mln baryłek dziennie od października
  • Umowa nuklearna z Iranem zwiększy podaż ropy
  • Dostawy rosyjskiego gazu do Europy zostały jeszcze bardziej ograniczone
  • Ropa Brent spadła w czerwcu ze 120 USD do 96 USD

LONDYN, 4 września (Reuters) – OPEC i jego sojusznicy, na czele z Rosją, uzgodnili w poniedziałek ograniczenie niewielkiej produkcji ropy, aby podnieść ceny, które pogrążają się w obawach o spowolnienie gospodarcze.

Producenci ropy zmniejszą produkcję o 100 000 baryłek dziennie (bpd), co stanowi zaledwie 0,1% światowego popytu, i uzgodnili, że mogą spotkać się w dowolnym momencie, aby dostosować produkcję przed kolejnym spotkaniem zaplanowanym na 5 października.

Decyzja zasadniczo utrzymuje status quo, ponieważ OPEC obserwuje gwałtowne wahania cen ropy, ciągnione przez wiele czynników w obu kierunkach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„OPEC+ obawia się przedłużającej się zmienności cen spowodowanej słabymi nastrojami makroekonomicznymi, niską płynnością i ponownymi blokadami Chin, a także niepewnością związaną z potencjalną umową amerykańsko-irańską i próbami stworzenia rosyjskiego pułapu cen ropy” – powiedział Matthew Holland.

Arabia Saudyjska, czołowy producent OPEC, wskazał w zeszłym miesiącu na możliwość cięć produkcji w celu rozwiązania tego, co postrzega jako przesadny spadek cen ropy. Czytaj więcej

Benchmarkowa ropa Brent spadła do około 95 USD ze 120 USD za baryłkę w czerwcu z powodu spowolnienia gospodarczego i recesji na Zachodzie.

Przyciągnęła go potencjalna podaż dla irańskiej ropy naftowej, która powróci na rynek, jeśli Teheran będzie w stanie odnowić umowę nuklearną z mocarstwami światowymi z 2015 roku.

Podczas gdy perspektywa porozumienia nuklearnego w piątek wydaje się nikła, jeśli sankcje zostaną złagodzone, oczekuje się, że Iran zwiększy podaż o 1 milion baryłek dziennie, czyli 1% światowego popytu. Czytaj więcej

Jednak sygnały z rynku fizycznego sugerują, że podaż jest napięta, a wiele krajów OPEC produkuje poniżej zakładanych celów, a nowe zachodnie sankcje zagrażają rosyjskiemu eksportowi.

Rosja zapowiedziała, że ​​odetnie dostawy ropy do krajów, które popierają ideę ograniczenia cen rosyjskich dostaw energii z powodu konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Tymczasem dostawy gazu z Rosji do Europy zostały dalej ograniczone, co jeszcze bardziej podniesie ceny. Czytaj więcej

„Cięcie produkcji nie sprawi, że staną się przyjaciółmi w czasie, gdy świat stoi w obliczu kryzysu związanego z kosztami życia” – powiedział Craig Erlam, analityk z Oandy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Roweny Edwards i Olesyi Astakowej Pisanie Dmitrija Żdanikowa Redakcja Davida Goodmana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *