Parada wojskowa „jednego czołgu” Putina była wstydem dla Rosji

  • Analitycy zauważyli, że rosyjska defilada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa we wtorek nie tylko pokazała niepewność Rosji w związku z możliwymi ukraińskimi atakami, ale także podkreśliła wyczerpane zasoby wojskowe kraju.
  • 9 maja jest świętem państwowym w Rosji upamiętniającym zwycięstwo Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej.
  • To najważniejszy dzień w powszechnym kalendarzu i historii Rosji.
  • Zwykle pojawienie się pojedynczego czołgu z czasów sowieckich na ogromnej rosyjskiej paradzie wojskowej budziło zdziwienie.

Pojedynczy radziecki czołg T-34, prezentowany podczas rosyjskiej parady z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja 2023 r., przejeżdża przez Plac Czerwony.

Współpracownik | Wiadomości Getty Images | Dobre zdjęcia

Analitycy polityczni stwierdzili, że rosyjska parada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa nie tylko pokazała niepewność Moskwy co do możliwych ukraińskich ataków, ale także uszczuplone zasoby wojskowe kraju z powodu konfliktu.

9 maja jest świętem państwowym w Rosji upamiętniającym zwycięstwo Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej. Jest to najważniejszy dzień w publicznym kalendarzu i historii Rosji oraz centralna część nowoczesnej tożsamości narodowej kraju.

Tegoroczna defilada wojskowa na Placu Czerwonym w Moskwie i uroczystości w całym kraju były mniejsze niż w poprzednich latach lub całkowicie odwołane, a sześć regionów (w tym anektowany Krym) i co najmniej 20 miast zawiesiło swoje obchody.

We wtorek w Moskwie parada wojskowa była bardziej skromna, bez przelotów ani procesji „Nieśmiertelnego Pułku” – dużych wydarzeń publicznych, które zwykle upamiętniają poległych podczas II wojny światowej. Na wystawie było znacznie mniej żołnierzy i sprzętu wojskowego niż w poprzednich latach.

Analitycy zauważyli, że podczas defilady wojskowej na Placu Czerwonym wystawiono tylko jeden czołg z czasów stalinowskich.

„Trudno wyobrazić sobie bardziej odpowiedni symbol upadającej militarnej fortuny Rosji niż samotny czołg z czasów stalinowskich, który został odcięty na Placu Czerwonym podczas tradycyjnych obchodów Dnia Zwycięstwa 9 maja” – powiedział Peter Dickinson, redaktor magazynu Ukraine Alert. w Radzie Atlantyckiej we wtorek w opinii.

„Przez ostatnie dwie dekady Władimir Putin wykorzystywał Dzień Zwycięstwa do zademonstrowania odrodzenia się współczesnej Rosji jako supermocarstwa wojskowego, a na corocznej paradzie zwykle pojawiają się dziesiątki najnowszych czołgów. Jednak w tym roku jedynym prezentowanym czołgiem był czołg przed -Model T-34 z II wojny światowej.

Rosja wystawiała długie kolejki czołgów podczas parad z okazji Dnia Zwycięstwa w poprzednich latach. Tutaj rosyjski czołg T-90A przejeżdża przez poprzednią paradę na Placu Czerwonym.

WASIL MAXIMOV/AFP/Getty Images

Dickinson zauważył: „Nieuchronnie nieobecność czołgów na tegorocznej paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa jest powszechnie interpretowana jako kolejny dowód katastrofalnych strat Rosji na Ukrainie”, oświadczenie powtórzone przez brytyjskie Ministerstwo Obrony.

„Dekoracja dorocznej rosyjskiej parady z okazji Dnia Zwycięstwa na Placu Czerwonym podkreśla materialne i strategiczne wyzwania w zakresie komunikacji” rosyjskie wojsko stoi przed 15 miesiącami wojny na Ukrainie, skomentowało ministerstwo w środę.

„W marszu wzięło udział podobno ponad 8 000 osób, ale większość stanowili kadeci z sił pomocniczych, paramilitarnych i wojskowych instytutów szkoleniowych” — odnotowało ministerstwo na Twitterze w swoim najnowszym komunikacie wywiadowczym, dodając: „Jedyne siły osobowe z regularnych formacji zdolnych do rozmieszczenia była grupa wojsk kolejowych i żandarmerii wojskowej”.

Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony nie był od razu dostępny do komentowania, gdy skontaktował się z nim CNBC.

Względy bezpieczeństwa były oczywistym powodem wydarzeń Dnia Zwycięstwa Rosji w zeszłym tygodniu, kiedy rzekomo przeprowadzono atak drona na Kreml (za co Rosja obwiniła Ukrainę i Stany Zjednoczone, które obaj zaprzeczyli). Wydarzenie o niskim profilu.

Ale analitycy wojskowi zauważyli, że Kreml chce uniknąć jakiejkolwiek publicznej krytyki swojej inwazji, która, jak twierdzi, nadal jest „specjalną operacją wojskową” – a jedyne odniesienie do wojny we wtorek pochodzi ze spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem . Plac Czerwony mówi, że „toczy się prawdziwa wojna przeciwko naszej ojczyźnie” pomimo inwazji Rosji na sąsiedni kraj, Ukrainę.

Zwracając uwagę na wystawiony samotny „zabytkowy” czołg T-34, Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii stwierdziło, że Rosja mogła wystawić więcej pojazdów opancerzonych pomimo ciężkich strat na Ukrainie, ale „mogła się od tego powstrzymać, ponieważ urzędnicy chcą uniknąć krytyki wewnętrznej”. Odnośnie priorytetu marszów w operacjach wojennych”.

Dickinson z Rady Atlantyckiej zauważył, że tegoroczny zakaz parad „Nieśmiertelnego Pułku” był „jeszcze większym ciosem” dla Kremla i że Rosjanie w ogóle mieli szansę przypomnieć sobie swoich bliskich, którzy zginęli w II wojnie światowej. Obawy, że członkowie rodzin rosyjskich żołnierzy zabitych na Ukrainie mogą starać się o udział.

Uczestnicy niosą flagi i portrety ludzi, w tym żołnierzy Armii Czerwonej, podczas parady Nieśmiertelnego Pułku Zwycięstwa z okazji 77. rocznicy zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej, 9 maja 2022 r. W Moskwie, Rosja.

Szamil Żumatow | agencji Reutera

„Podczas gdy rosyjscy urzędnicy wciąż zaprzeczają katastrofalnym skutkom inwazji na Ukrainę, ostatnią rzeczą, jakiej chce Kreml, jest zgromadzenie tysięcy pogrążonych w żałobie krewnych i zwrócenie uwagi na skalę tragedii” – zauważył Dickinson.

Ukraina najwyraźniej szybko skomentowała skróconą paradę z okazji Dnia Zwycięstwa.

„Współczesny rosyjski sprzęt wojskowy jest znacznie łatwiejszy do zobaczenia na ukraińskich wystawach trofeów wojskowych niż na paradach zwycięstwa w Moskwie” – powiedział ukraiński poseł Ołeksij Konczarenko na Twitterze, oficjalnym koncie Ministerstwa Obrony Ukrainy na Twitterze. Cała Ukraina śmiała się z czołgu z Rosji.

Ukraina dystansuje się od wpływów i orbity Rosji – powiedział we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski. Złożony Projekt ustawy w ukraińskim parlamencie zakłada, że ​​8 maja będzie nazwany „Dniem Pamięci i Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej”, podobnie jak 9 maja w Rosji i innych byłych republikach radzieckich.

Powiedział, że od teraz 9 maja będzie na Ukrainie nazywany „Dniem Europy”, dodając, że „będziemy pamiętać o naszej historycznej jedności – jedności wszystkich Europejczyków, którzy zniszczyli nazizm i pokonali rasizm” – zaznaczył Zełenski. Aby opisać „rosyjski faszyzm”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *