Playoffy NBA: Kyrie Irving przejmuje stery i poprowadzi Thunder do drugiej rundy pojedynku z Mavericks, pokonując Clippers.

Pierwsza połowa należała do Luki Doncića. Kyrie Irving zajął drugie miejsce.

Dallas Mavericks dodali do swojego piątkowego zwycięstwa 114-101 nad Los Angeles Clippers 114-101 i objęli prowadzenie w serii 4-2 i awansowali do drugiej rundy play-offów. Piąty rozstawiony Mavericks awansował do drugiej rundy pojedynku z najwyżej rozstawionym Oklahoma City Thunder. Sezon Clippers dobiega końca rozczarowujący.

Po porażce u siebie w piątym meczu 123:93, Clippers w pierwszej kwarcie spadli na dołek 34-26. Przed przerwą udało im się wyrównać do stanu 52, ograniczając Irvinga do zaledwie dwóch punktów w pierwszej połowie. Ten bieg był ich ostatnią walką w serii.

Mavericks rozpoczęli grę po przerwie, gdy w trzeciej kwarcie Irving prowadził 35-20, zdobywając 13 punktów w drugiej kwarcie. Dobra passa w czwartej kwarcie nie mogła się równać z Clippers, którzy nie dorównali dynamicznemu duetowi z Dallas.

Po oddaniu 1 z 6 strzałów w pierwszej połowie, Irving trafił 5 z 6 strzałów w trzeciej kwarcie. Osobisty występ Irvinga 5:0 z pływającym w korku i rzut za trzy punkty drugiej szansy powiększył prowadzenie Dallas do 15 punktów w ostatniej minucie kwarty.

Rzut za trzy punkty Irvinga i -1 w czwartej kwarcie powiększył prowadzenie Dallas do 106-82, gasząc wszelkie nadzieje na powrót Clippers.

Irving zakończył mecz z 30 punktami po zdobyciu dwóch punktów w pierwszej połowie. Do swojego dorobku dołożył sześć zbiórek, cztery asysty, dwa przechwyty i dwa bloki. Trafił 11 z 19 z gry i 5 z 9 z 3.

Doncić miał 28 punktów, 13 asyst i 7 zbiórek. Podczas wieczoru, w którym miał problemy na boisku (9 z 26, 1 z 3 z 10), w drugiej połowie oddał blask strzelców na rzecz Irvinga.

Kyrie Irving i Maverick's przerwali piąty mecz w drugiej połowie.  (Ron Jenkins/Getty Images)

Kyrie Irving i Maverick’s przerwali piąty mecz w drugiej połowie. (Ron Jenkins/Getty Images)

Znana postsezonowa historia Clippers

Ponieważ Kawhi Leonard odsunął się na bok, a Paul George i James Harden mieli problemy na boisku, Los Angeles nie było w stanie konkurować. Norman Powell prowadził Clippers z 20 punktami z ławki rezerwowych.

George miał 18 punktów, 11 zbiórek i pięć asyst. Trafił 6 z 18 z gry i trafił 2 z 10 rzutów za trzy punkty. Harden zanotował 16 punktów, 13 asyst i 7 zbiórek. Trafił 5 z 16 z podłogi i spudłował sześć ze swoich rzutów za trzy punkty. Russell Westbrook zdobył sześć punktów w dziewięć minut wchodząc z ławki rezerwowych.

Leonard opuścił cztery z sześciu meczów serii z powodu zapalenia kolana. Do tej pory wystąpił w czterech z ostatnich 19 meczów play-off Clippers.

Mavericks pokonali Clippers od podłogi (48,2% do 41,5%) i z dystansu za trzy punkty (33,3% do 25,8%) w wieczór, w którym Doncić miał problemy ze swoim strzałem.

Mavericks mają teraz trzy dni wolnego na przygotowanie się do wtorkowego pierwszego meczu przeciwko Thunder. Będą czekać na status rezerwowego napastnika Maxiego Klebera, który doznał skręcenia prawego barku. Gwałtowny spadek w drugim kwartale i nie wrócił.

Clippers wkraczają w kolejny sezon poza sezonem pełen pytań dotyczących składu składającego się z gwiazd, który nie zdołał walczyć o mistrzostwo i został wyeliminowany w pierwszej rundzie play-offów drugi sezon z rzędu.