Producent pojazdów elektrycznych Lucid ma zebrać 3 miliardy dolarów, głównie z saudyjskiego PIF

31 maja (Reuters) – Lucid Group (LCID.O) planuje pozyskać około 3 miliardów dolarów poprzez ofertę akcji, z czego prawie dwie trzecie będzie pochodzić z Funduszu Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej (PIF), wysyłając udziały w luksusowej potęgi. Producent samochodów spadł o 9% po godzinach rynkowych.

Lucid powiedział, że PIF, który jest właścicielem ponad 60 proc.

Pozostałe 173,5 mln zostanie pozyskane z publicznej oferty akcji zwykłych.

Dodatkowe fundusze są krytyczne, a producent samochodów, podobnie jak jego konkurenci, zmaga się z rosnącymi stratami i zacieśnianiem rezerw gotówkowych w związku z obawami przed recesją i wojną cenową napędzaną przez lidera rynku Tesla Inc (TSLA.O).

„Oferta wtórna będzie OK, ponieważ jest więcej dolarów ESG szukających inwestycji”, powiedział Louis Navellier, dyrektor ds. inwestycji w Navellier, firmie zarządzającej pieniędzmi, która dokonała inwestycji EV i powiązanych.

„To, wraz z pieniędzmi od Saudyjczyków, powinno zapewnić Lucidowi przetrwanie jeszcze przez kilka lat. Ale ich tempo spalania powinno gwałtownie zwolnić. W USA jest tak wiele pojazdów elektrycznych, że konkurenci obniżają ceny i oferują zniżki, ” powiedział. powiedział.

Środki pieniężne i ekwiwalenty pieniężne Lucid spadły do ​​900 mln USD na koniec pierwszego kwartału, w porównaniu z 1,74 mld USD w poprzednim kwartale.

Dyrektor finansowy Sherry House powiedział, że firma ma około 4,1 miliarda dolarów przepływów pieniężnych, co wystarczy na sfinansowanie producenta pojazdów elektrycznych przez co najmniej drugi kwartał przyszłego roku.

Producent luksusowych sedanów lotniczych obniżył w tym miesiącu prognozę produkcji na 2023 r. i odnotował niższe niż oczekiwano przychody w pierwszym kwartale, a dyrektor generalny Peter Rawlinson wymienił rosnące stopy procentowe jako wyzwanie dla rynku.

Pomimo zmagań Lucida, saudyjski PIF, kierowany przez księcia koronnego Mohammeda bin Salmana, pozostał lojalnym inwestorem w producenta samochodów, a jego udziały są obecnie warte prawie 9 miliardów dolarów.

Kalifornijski producent pojazdów elektrycznych buduje swoją pierwszą zagraniczną fabrykę w Arabii Saudyjskiej, gdzie rząd saudyjski zgodził się na zakup 100 000 pojazdów Lucid w ciągu następnej dekady.

W środę Lucid, który ma zaprezentować swój grawitacyjny sportowy pojazd użytkowy jeszcze w tym roku przed premierą w 2024 roku, planuje wykorzystać wpływy netto na ogólne cele korporacyjne, w tym na wydatki inwestycyjne i kapitał obrotowy.

Bank of America Corp (BAC.N) pełni funkcję zarządzającego księgą popytu dla oferty publicznej. O zbiórce jako pierwszy poinformował Bloomberg News.

Reportaż Kanjik Ghosh i Akriti Sharma w Bengaluru i Abirup Roy w San Francisco; Montaż autorstwa Deviki Syamnath i Muralikumar Anantharaman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *