Rząd ma rozpocząć legalną ofertę, aby powstrzymać sondę Covid w oglądaniu przez Johnsona WhatsApp

  • Joshua Nevet i Sam Francis
  • Polityka BBC

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Rząd ma zamiar wszcząć bezprecedensowe wyzwanie prawne wobec żądania dochodzenia Covid dotyczącego wiadomości i dokumentów WhatsApp.

Władze nie dotrzymały terminu 16:00 na ujawnienie komunikacji między Borisem Johnsonem a jego doradcami podczas pandemii, a także jego pamiętników i notatek.

Uważa się, że po raz pierwszy rząd podjął kroki prawne przeciwko wszczętemu dochodzeniu.

Pan Johnson powiedział, że jest „szczęśliwy”, mogąc przekazać niezredagowany materiał, jeśli zostanie o to poproszony.

W liście do baronowej Hallett, przewodniczącej dochodzenia Covid, pan Johnson powiedział: „Jeśli chcesz otrzymać ten przedmiot natychmiast, daj mi znać, gdzie i jak chcesz, aby został do ciebie wysłany”.

Rzecznik byłego premiera powiedział, że telefon komórkowy używany przez Johnsona w krytycznym okresie pandemii był związany z naruszeniem bezpieczeństwa i nie był włączony.

W kwietniu 2021 roku, rok po wprowadzeniu pierwszej blokady w Wielkiej Brytanii, numer telefonu komórkowego pana Johnsona był śledzony online przez ponad 15 lat. BBC poinformowało, że zawartość telefonu nie była widziana podczas dochodzenia w sprawie Covid.

Rzecznik dodał, że pan Johnson napisał do Urzędu Rady Ministrów z pytaniem, czy może zapewnić bezpieczeństwo i wsparcie techniczne w celu odzyskania treści bez narażania bezpieczeństwa.

Rząd odmówił ujawnienia części informacji, argumentując, że nie mają one znaczenia dla prac śledztwa.

Ale szef dochodzenia mówi, że to jej zadaniem powinna być decyzja, co jest właściwe.

Koleżanka z Crossbench, baroness Hallett, mówi, że należy przyjrzeć się wiadomościom, aby sprawdzić, czy są one istotne dla dochodzenia w sprawie sposobu, w jaki rząd poradził sobie z pandemią.

Rząd twierdzi, że przekazanie żądanych materiałów stworzy precedens, który uniemożliwi ministrom omawianie kwestii politycznych w przyszłości.

Gabinet, który stoi na czele rządu, powiedział, że wystąpi o kontrolę sądową. Oznacza to, że sędzia zdecyduje, czy śledztwo narusza jego ustawowe uprawnienia do wezwania dowodowego.

Elkan Abrahamson, prawnik reprezentujący rodziny pogrążone w żałobie z powodu Covid-19 dla Komisji Sprawiedliwości, powiedział: „Kancelaria Rady Ministrów całkowicie ignoruje dochodzenie, utrzymując przekonanie, że jest najwyższą władzą i arbitrem tego, co jest istotne, a co nie. .

„Rodzi to pytania o integralność dochodzenia oraz o to, jak otwarte i przejrzyste może być, jeśli przewodniczący nie może zobaczyć całego materiału”.

Opozycja oskarżyła rząd Rishi Sunaka o próbę zablokowania sondy Covid i wezwała go do zastosowania się do jej żądań.

Zastępca lidera Partii Pracy, Angela Rayner, powiedziała: „Te najnowsze taktyki dymu i luster służą jedynie podważeniu dochodzenia Covid”.

Liberalni Demokraci powiedzieli, że wyzwanie prawne było „kopniakiem w tyłek dla pogrążonych w żałobie rodzin, które już zbyt długo czekały na odpowiedzi”.

Niektórzy starsi konserwatywni posłowie wezwali rząd do wycofania się, aby uniknąć długiej batalii prawnej z dochodzeniem Covid.

„Nieodpowiednie treści” wymagane w dochodzeniu obejmowały „odniesienia do informacji osobistych i rodzinnych, w tym dotyczących choroby i spraw dyscyplinarnych” oraz „komentarze o charakterze osobistym na temat zidentyfikowanych lub możliwych do zidentyfikowania osób niezwiązanych z Covid-19”.

Wyzwanie prawne pojawiło się dzień po tym, jak pan Johnson powiedział, że przekazał Gabinetowi wszystkie wiadomości i notatki WhatsApp wymagane w dochodzeniu Covid.

Zaapelował do Kancelarii Rady Ministrów, aby skierowała ją do śledztwa w całości, bez żadnych zmian, i zapowiedział, że zrobi to sam „na żądanie”.

Dochodzenie dotyczyło dostępu do wiadomości WhatsApp z telefonu pana Johnsona obejmujących okres od 1 stycznia 2020 r. do 24 lutego 2022 r.

Jednak treść przesłana przez pana Johnsona nie obejmuje wiadomości wysłanych przed majem 2021 r.

Stało się tak dlatego, że po naruszeniu bezpieczeństwa został zmuszony do zmiany telefonów – powiedział dyrektor Kancelarii Rady Ministrów w oświadczeniu złożonym w śledztwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *