Rosja rozmieszcza dodatkowe siły, aby wzmocnić swoją południową flankę, mówi ukraiński urzędnik wojskowy

Anatolij Subais, dyrektor generalny OAO Rusnano, przemawia na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu (SPIEF) 18 czerwca 2015 r. w Petersburgu w Rosji. (Andrey Rudakov/Bloomberg/Getty Images)

Według znanej rosyjskiej dziennikarki i osobowości telewizyjnej Kseni Sobczak były wysoki rangą rosyjski urzędnik Anatolij Subais przebywa w europejskim szpitalu cierpiąc na objawy choroby neurologicznej zespół Guillain-Barre.

Sobczak powiedział, że rozmawiał z żoną Subaisa, która powiedziała, że ​​„rząd jej męża jest niestabilny. Nagle poczuł się tak źle, że zaczął czuć ręce i stopy.

Sobczak jest córką nieżyjącego już Anatolija Sobczaka, byłego burmistrza Petersburga i politycznego mentora prezydenta Rosji Władimira Putina. Był także kandydatem na prezydenta Rosji w 2018 roku. W ostatnich latach krytykował Putina, w tym inwazję Rosji na Ukrainę.

Sobczak cytował bezpośrednio Subaisa, mówiąc o swoim stanie: „Byłem hospitalizowany w jednej z europejskich klinik z rozpoznaniem zespołu Guillain-Barré. Stan o umiarkowanym nasileniu, stabilny”.

Według Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom zespół Guillaina-Barrégo jest rzadkim schorzeniem, w którym układ odpornościowy uszkadza nerwy organizmu.

Chubais nie odpowiedział na prośbę CNN o komentarz i nie jest jasne, gdzie obecnie przebywa w Europie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że Kreml nie ma żadnych szczegółów na temat tego, co stało się z Subais, ale nazwał rozwój wydarzeń „smutną wiadomością”.

Trochę tła: W marcu Subais zrezygnował ze stanowiska specjalnego wysłannika Kremla ds. środowiska. Reuters, powołując się na dwa źródła zaznajomione z tą sprawą, powiedział, że uciekł z kraju z powodu wojny na Ukrainie. Subais nie odpowiedział wówczas na prośbę CNN o komentarz. W marcu Kreml potwierdził, że Subais odszedł z pracy. Subais pełnił obowiązki środowiskowe od 4 grudnia 2020 r., podała TASS.

Zyskał na znaczeniu jako minister finansów Borysa Jelcyna w latach dziewięćdziesiątych. W pierwszych dniach dojścia Putina do władzy Subais był uważany przez obecnego prezydenta za wroga. Putin powiedział w serii wywiadów w 1999 r., że Subais odrzucił ofertę pracy na Kremlu, którą mu początkowo zaoferowano.

W ostatnich latach Subais konsekwentnie nawoływał do reform gospodarczych i jest jednym z nielicznych pozostałych liberałów związanych z rosyjskim rządem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *