Rosja twierdzi, że stacja kosmiczna NASA opuszcza znacznie mniej niż wcześniej zgłoszono

To zdjęcie zostało zrobione przez załogę Expedition 56 ze statku kosmicznego Sojuz 4 października 2018 roku, po wydokowaniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Podręcznik autorstwa NASA / Roscosmos / REUTERS / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 27 lipca (Reuters) – Rosyjscy urzędnicy kosmiczni powiedzieli swoim amerykańskim odpowiednikom, że Moskwa chce polecieć ze swoimi astronautami na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) do czasu zbudowania i uruchomienia własnej orbitalnej placówki, powiedział w środę Reuterowi wysoki rangą urzędnik NASA. .

Ostatnie sygnały, wraz z komentarzami wysokiego rangą rosyjskiego urzędnika kosmicznego, które ukazały się w środę, wskazują, że Rosja jest za co najmniej sześć lat od zakończenia ponad dwóch dekad współpracy orbitalnej ze Stanami Zjednoczonymi.

Rozłam w programie ISS pojawił się we wtorek, kiedy Jurij Borysow, mianowany nowym dyrektorem generalnym rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, zaskoczył NASA, ogłaszając, że Moskwa chce wycofać się ze współpracy ze stacją kosmiczną „po 2024 roku”. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Kathy Luders, szefowa operacji kosmicznych NASA, powiedziała we wtorek amerykańskiej agencji kosmicznej, że rosyjscy urzędnicy chcą pozostać w partnerstwie z Roscosmosem, ponieważ pracuje nad nazwaniem swojej planowanej placówki orbitalnej ROSS.

„Nie zmieniliśmy niczego na żadnym poziomie misji” – powiedział Lueders Reuterowi w środę, dodając, że relacje NASA z Roskosmosem pozostaną „jak zwykle”.

Stacja kosmiczna, laboratorium naukowe wielkości boiska do piłki nożnej i orbitujące około 400 kilometrów nad Ziemią, jest nieprzerwanie zajmowane od ponad dwóch dekad w ramach partnerstwa amerykańsko-rosyjskiego obejmującego Kanadę, Japonię i inne kraje. 11 krajów europejskich.

Chociaż od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym jej los jest wątpliwy, administracja Bidena nałożyła na Moskwę sankcje, które nadwerężyły stosunki dwustronne na wielu frontach.

Konflikt na Ukrainie podsycił napięcia między Roskosmosem a Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Nie osiągnięto jeszcze formalnego porozumienia w sprawie przedłużenia udziału Rosji w ISS poza 2024 r. NASA, Roscosmos, ESA i inni partnerzy stacji planują omówić możliwość przedłużenia swojej obecności w laboratorium do 2030 roku podczas specjalnego piątkowego spotkania zarządu, który nadzoruje zarządzanie stacją, powiedział Lueders.

Roscosmos opublikował w środę na swojej stronie internetowej wywiad z Władimirem Sołowjowem, dyrektorem lotów rosyjskiego skrzydła stacji kosmicznej, który powiedział, że Rosja powinna pozostać na stacji do czasu uruchomienia ROSS.

ROSS zostanie w pełni zintegrowany z orbitą w 2028 roku, powiedział Sołowjow.

„Oczywiście musimy kontynuować eksploatację ISS, dopóki nie stworzymy mniej lub bardziej niezawodnego zabezpieczenia dla ROSS” – powiedział Sołowjow. „Musimy wziąć pod uwagę, że jeśli przestaniemy używać dronów na lata, bardzo trudno będzie odzyskać to, co udało się osiągnąć”.

Amerykańskie i rosyjskie segmenty stacji kosmicznej są celowo budowane tak, aby były ze sobą powiązane i technologicznie współzależne, tak aby nagłe wycofanie się rosyjskiej współpracy na pokładzie ISS poważnie zakłóciło sedno programu lotów kosmicznych NASA.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Joeya Rowletta; Montaż przez Jonathana Otisa i Willa Dunhama

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *