Rośnie liczba ofiar śmiertelnych po powodziach na Ukrainie po awarii tamy

18 czerwca (Reuters) – Liczba ofiar śmiertelnych powodzi na Ukrainie po zniszczeniu tamy na Chakowce wzrosła do 16 – poinformowały władze w Kijowie, a rosyjskie władze poinformowały, że na terenach kontrolowanych przez Moskwę zginęło 29 osób.

Awaria tamy Chakowka 6 czerwca zdewastowała południową Ukrainę i okupowane przez Rosję części Ukrainy, niszcząc pola uprawne i odcinając dostawy dla ludności cywilnej.

Ponad 3600 osób zostało ewakuowanych z zalanych obszarów w obwodach chersońskim i mikołajowskim, 31 osób wciąż jest zaginionych, a około 1300 domów zostało zalanych – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy na kanale Telegram w sobotę.

Andrij Aleksiejenko, szef rosyjskiej administracji na okupowanych przez Moskwę obszarach obwodu chersońskiego, powiedział w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 29.

Ukraina oskarża Rosję o wysadzenie tamy z czasów sowieckich, która była pod rosyjską kontrolą od pierwszych dni inwazji w 2022 roku.

Panel międzynarodowych ekspertów prawnych pomagających ukraińskim prokuratorom w dochodzeniu powiedział we wstępnych ustaleniach w piątek, że zawalenie się ukraińskiego obwodu chersońskiego było „wysoce prawdopodobne” spowodowane amunicją zakopaną przez Rosjan.

Kreml oskarża Kijów o sabotowanie tamy wodnej, która utrzymywała zbiornik wielkości Wielkiego Jeziora Słonego w USA, aby odciąć kluczowe źródło wody dla Krymu i odwrócić uwagę od „oszałamiającej” kontrofensywy przeciwko siłom rosyjskim.

Reportaż Lydii Kelly w Melbourne; Redagowanie Uczty Lincolna.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *