Rozległe obszary wiejskie Chin spieszą się, by wzmocnić swoją obronę Covid

  • Szpitale, zakłady pogrzebowe są przytłoczone falą Covida
  • Niektóre kraje nakładają na podróżnych z Chin zasady kontroli
  • Chiny zgłosiły nową śmierć Covid 28 grudnia

SZANGHAJ/PEKIN, 29 grudnia (Reuters) – Ogromne i ubogie w zasoby chińskie tereny wiejskie ścigają się, by ulepszyć placówki medyczne, zanim setki milionów pracowników fabryk powrócą do swoich rodzin na święto Nowego Roku Księżycowego w przyszłym miesiącu z miast, w których występuje Covid-19 wzrost. .

Chiny, które nałożyły trzy lata najsurowszego na świecie reżimu Covid, polegającego na blokadach i nieustannych testach, w tym miesiącu zaczęły żyć z wirusem, przytłaczając swój kruchy system opieki zdrowotnej.

Według niektórych międzynarodowych ekspertów ds. zdrowia zniesienie ograniczeń w następstwie powszechnych protestów przeciwko nim pozwoliłoby Covidowi rozprzestrzeniać się w dużej mierze w sposób niekontrolowany i zarażać miliony ludzi dziennie.

Chiny oficjalnie zgłosiły w środę jeden nowy zgon z powodu COVID-19, w porównaniu z trzema we wtorek, ale zagraniczne rządy i wielu epidemiologów uważa, że ​​liczba ta jest znacznie wyższa, a ponad milion osób może umrzeć w przyszłym roku.

Chiny powiedziały, że jako związane z Covid-19 liczą tylko zgony pacjentów z Covid-19 z powodu zapalenia płuc i niewydolności oddechowej.

W południowo-zachodnim mieście Chengdu zakłady pogrzebowe były zajęte w środę po zmroku, a do jednego, który był pilnie strzeżony przez pracowników ochrony, wjeżdżał stały strumień samochodów.

Kierowca furgonetki, który pracuje w salonie, powiedział, że ostatnie kilka tygodni było szczególnie pracowite, z „większością ludzi” w środku.

Szpitale i domy pogrzebowe w dużych miastach znajdują się pod silną presją, ale główne obawy dotyczące zdolności systemu opieki zdrowotnej do radzenia sobie z rosnącymi infekcjami koncentrują się na obszarach wiejskich.

W aptece w Szanghaju 53-letni Wang Kaiyun, sprzątacz miasta z sąsiedniej prowincji Anhui, powiedział, że kupuje lekarstwa dla swojej rodziny w domu.

„Mój mąż, mój syn, mój wnuk, moja matka, wszyscy są dotknięci” – powiedziała. „Nie dostają żadnych leków na gorączkę i kaszel”.

Każdego roku setki milionów ludzi, głównie pracujących w fabrykach w pobliżu południowego i wschodniego wybrzeża, wracają na wieś na Księżycowy Nowy Rok, który rozpoczyna się 22 stycznia.

Urzędnicy poinformowali, że wakacyjny pośpiech podróżniczy będzie trwał przez 40 dni od 7 stycznia do 15 lutego.

Obszary wiejskie w całych Chinach poprawiają swoje możliwości leczenia, poinformował w czwartek państwowy China Daily.

Szpital w wiejskiej Mongolii Wewnętrznej, w którym mieszka ponad 100 000 osób, poszukuje oferentów do kontraktu o wartości 1,9 miliona juanów (272 308 USD) na modernizację swoich oddziałów do oddziałów intensywnej terapii.

Centralny szpital hrabstwa Liancheng we wschodniej prowincji Fujian ogłosił przetargi na karetki pogotowia i sprzęt medyczny, od respiratorów po monitory elektrokardiogramu.

Według przeglądu Reutersa w grudniu przetargi ogłaszane przez szpitale na kluczowy sprzęt medyczny były dwa do trzech razy wyższe niż w poprzednich miesiącach, ponieważ szpitale w całym kraju starają się załatać niedobory.

Wymagania testowe

Oczekuje się, że druga co do wielkości gospodarka świata stanie w obliczu spowolnienia produkcji fabrycznej i konsumpcji krajowej, ponieważ pracownicy i kupujący zachorują.

Sektor usług intensywnie korzystających z komunikacji, który odpowiada za prawie połowę chińskiej produkcji gospodarczej, został dotknięty restrykcjami antywirusowymi, które spowodowały zamknięcie wielu restauracji i ograniczenie podróży. Gdy Chiny ponownie się otwierają, wiele firm z sektora usług nie ma pieniędzy na rozwój.

Ponowne otwarcie zwiększa również perspektywę powrotu chińskich turystów na ulice handlowe na całym świecie, globalny rynek o wartości 255 miliardów dolarów rocznie. Ale niektóre kraje są zszokowane skalą wybuchu epidemii i sceptycznie podchodzą do pekińskich statystyk Covid.

Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych w Chinach od początku wybuchu epidemii wynosi 5246, w porównaniu z ponad milionem zgonów w Stanach Zjednoczonych. W Hongkongu pod rządami Chin zginęło ponad 11 000 osób.

Stany Zjednoczone, Indie, Włochy, Japonia i Tajwan zapowiedziały, że będą wymagać testów Covid dla podróżnych z Chin. The Telegraph donosi, że Wielka Brytania rozważa podobny krok.

Stany Zjednoczone wydały w środę ostrzeżenie dotyczące podróży, doradzając Amerykanom „ponowne rozważenie podróży do Chin, Hongkongu i Makau”, powołując się na doniesienia, że ​​„system opieki zdrowotnej jest przytłoczony” ryzykiem nowych wariantów.

Główne lotnisko we włoskim Mediolanie rozpoczęło testy pasażerów z Pekinu i Szanghaju 26 grudnia, ale okazało się, że połowa z nich jest zarażona.

Chiny odrzuciły krytykę, że ich dane są bezpodstawnymi i motywowanymi politycznie próbami zszargania ich polityki. Zmniejsza również ryzyko nowych wariantów i oczekuje, że mutacje będą bardziej zjadliwe, ale mniej dotkliwe.

Omicron nadal dominuje w Chinach, poinformowali w tym tygodniu chińscy urzędnicy służby zdrowia.

Australia, Niemcy, Tajlandia i inne kraje oświadczyły, że na razie nie będą wprowadzać dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu.

Ze swojej strony Chiny, których granice są zamknięte dla obcokrajowców od początku 2020 roku, od 8 stycznia powstrzymają przyjeżdżających podróżnych przed poddaniem się kwarantannie.

(1 USD = 6,9774 juanów)

Dodatkowe raporty Martina Quinna Pollarda w Chengdu; Marius Zaharia; Redakcja Lincoln Feast, Robert Birzel

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *