Rzecznik Aleksieja Nawalnego potwierdza jego śmierć i zwraca się o wydanie ciała rodzinieCNN

Ciało więźnia Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny Powinien zostać przekazany rodzinie „natychmiast” – powiedziała w sobotę jego rzeczniczka Kira Yarmish, oskarżając rosyjskie władze o kłamstwa w celu opóźnienia procesu.

Jak podają rosyjskie więzienia, 47-letni zdeklarowany krytyk prezydenta Rosji Władimira Putina zmarł w piątek po tym, jak upadł podczas spaceru po swoim więzieniu. Przyczyna jego śmierci jest niejasna.

Wiadomość o jego śmierci wywołała oburzenie, a niektórzy zachodni przywódcy obwinili Putina.

W pierwszym potwierdzeniu od zespołu Nawalnego, że zmarł, Yarmish powiedział, że powiadomiono jego matkę.

„Aleksiej Nawalny został zabity. Jak wynika z oficjalnego komunikatu skierowanego do matki Aleksieja, do jego śmierci doszło 16 lutego o godzinie 14:17 czasu lokalnego” – poinformował Yarmish w poście w mediach społecznościowych.

„Domagamy się natychmiastowego przekazania ciała Aleksieja Nawalnego jego rodzinie” – powiedział Yarmish.

Dokładne położenie ciała Nawalnego pozostaje niejasne.

Yarmish powiedział, że matka i prawnik Nawalnego polecieli do kolonii karnej, gdzie w sobotę przetrzymywano krytyka Kremla, aby oficjalnie potwierdzić jego śmierć.

„Czekali dwie godziny, po czym wyszedł pracownik kolonii i powiedział im, że w Salechardzie znajduje się ciało Aleksieja Nawalnego. [a nearby town]„Śledczy Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej zajęli się tą sprawą i obecnie prowadzą dochodzenie” – powiedział Yarmish.

Zespół Nawalnego napisał w telegramie, że kolonia karna jest zamknięta i znajduje się tam ciało Nawalnego, mimo że więzienie jest otwarte.

Później w sobotę matka Nawalnego i prawnik udali się do Salechortu, ale kiedy dotarli do kostnicy, ciała nie było – powiedział zespół Nawalnego.

Yarmish powiedział w sobotę, że rosyjska ekipa śledcza nie przekaże ciała krewnym, dopóki nie zakończy przesłuchania innego prawnika Nawalnego.

„Wyniki będą dostępne w przyszłym tygodniu. Jest oczywiste, że kłamią i starają się nie wydać ciała” – powiedział.

Zamieszanie pogłębiało jeszcze to, że pracownik jedynej kostnicy w Salechard powiedział w sobotę agencji Reuters, że ciało Nawalnego nie dotarło.

Nawalny stanowił jedno z najpoważniejszych zagrożeń podczas ponad dwudziestoletnich rządów Putina. ułożone Uliczne protesty przeciwko rządowi i wykorzystał swój blog i media społecznościowe do demaskowania korupcji na Kremlu i rosyjskim biznesie.

Trafił do więzienia po powrocie w 2021 r. do Rosji z Niemiec, gdzie był leczony z powodu zatrucia środkiem paralityczno-drgawkowym Nowiczok z czasów sowieckich. Po przybyciu na miejsce Nawalny został szybko aresztowany pod zarzutem odrzucenia zarzutów jako umotywowanych politycznie.

Po przeniesieniu do kolonii karnej na północ od koła podbiegunowego Nawalny został uwięziony w związku z nasileniem się długotrwałych obaw o jego dobro.

Ostatnie tygodnie spędził w syberyjskim więzieniu, gdzie dla ciepła spał pod gazetą.

Obejrzyj tę interaktywną zawartość na CNN.com

Po piątkowej wiadomości o jego śmierci, Zachód potępił Kreml szybko i zdecydowanie. Prezydent USA Joe Biden zrzucił winę za śmierć Nawalnego na stopy Putina, a sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że dla Rosji istnieją „poważne pytania”.

W sobotę podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium (MSC) prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Putin wysłał „jasny sygnał” po śmierci Nawalnego.

„Po zamordowaniu Aleksieja Nawalnego absurdem jest uważać Putina za prawowitą głowę państwa rosyjskiego” – stwierdził.

Tymczasem żona Nawalnego, Julia Nawalna, wezwała do postawienia Putina przed wymiarem sprawiedliwości.

„Chcę, żeby wiedzieli, że zostaną ukarani za to, co zrobili naszemu krajowi, mojej rodzinie i mojemu mężowi” – ​​powiedziała w emocjonalnych uwagach, które spotkały się z aplauzem na piątkowym MSC.

W Walentynki, dwa dni przed ogłoszeniem przez rosyjskie władze informacji o jej śmierci, Nawalny zamieścił w mediach społecznościowych wiadomość do Julii.

„Kochanie, z tobą wszystko jest w jednej piosence: między nami są miasta, światła odlotów lotnisk, błękitne zamieci i tysiące kilometrów. Ale czuję, że z każdą sekundą jesteś bliżej i kocham cię coraz bardziej” – powiedział .

– poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow Putin został poinformowany, że na podstawie tych raportów lekarze powinni ustalić przyczynę śmierci Nawalnego.

Według OVD-Info, grupy monitorującej aresztowania, w całej Rosji zatrzymano ponad 400 osób za udział w czuwaniach i wiecach po śmierci Nawalnego, w tym co najmniej 200 w samym Petersburgu. Nie jest jasne, ilu z aresztowanych zostało zwolnionych.

W sobotę drugi dzień z rzędu mieszkańcy Moskwy złożyli kwiaty pod Ścianą Żałoby ku czci Nawalnego – pokazało wideo niezależnego kanału SOTA w Telegramie.

Około 50 osób zebrało się pod Ścianą Żałoby na wiecu, po czym policja zaczęła przeganiać ludzi od pomnika – podaje niezależna agencja informacyjna Mozhem Obyasnit.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *