Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odmówił zgody na zmianę Bidena w egzekwowaniu prawa imigracyjnego

Migranci z Ameryki Środkowej i Południowej idą polną ścieżką po przekroczeniu rzeki Rio Grande z Meksyku do Stanów Zjednoczonych 16 lipca 2022 r. w Roma w Teksasie w USA. REUTERS/Adrees Latif

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 21 lipca (Reuters) – Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w czwartek odmówił przywrócenia polityki prezydenta Joe Bidena, która przesunęła punkt ciężkości egzekwowania prawa imigracyjnego w USA na zagrożenia bezpieczeństwa publicznego.

W głosowaniu 5-4 sędziowie odrzucili wniosek administracji Bidena o zablokowanie orzeczenia sędziego federalnego, które zakazuje urzędnikom imigracyjnym wdrażania wytycznych dotyczących egzekwowania prawa, podczas gdy trwa postępowanie sądowe dotyczące legalności tej polityki. Ale sąd stwierdził w krótkim nakazie, że przyspieszy apelację administracji Bidena i wysłucha argumentów ustnych w grudniu.

Polityka Bidena jest odejściem od ostrzejszego podejścia republikańskiego poprzednika prezydenta Demokratów, Donalda Trumpa, który dążył do poszerzenia kręgu imigrantów podlegających aresztowaniu i wydaleniu. Biden objął urząd w zeszłym roku, obiecując bardziej humanitarne podejście do imigracji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Ogłaszając nowe wytyczne we wrześniu zeszłego roku, administracja Bidena zauważyła, że ​​urzędnicy amerykańscy od dawna polegają na ustalaniu priorytetów w zakresie egzekwowania prawa ze względu na 11 milionów imigrantów żyjących w kraju nielegalnie.

Polityka dałaby agencjom większą swobodę w rozważaniu indywidualnych okoliczności i priorytetyzowaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego lub bezpieczeństwa publicznego.

Republikanie skrytykowali administrację Bidena, twierdząc, że mniej zatrzymań i deportacji zachęciło do większej liczby nielegalnych przekroczeń granicznych.

Teksas i Luizjana pozwały politykę Bidena w sądzie federalnym w Teksasie, argumentując, że na mocy prawa federalnego funkcjonariusze prawa federalnego nie mają dyskrecji i są zobowiązani do zatrzymywania imigrantów, którzy popełnili szeroki zakres przestępstw lub zostali wydaleni.

Sędzia okręgowy w USA Drew Tipton zgodził się 10 czerwca, zawieszając polisę w całym kraju. Tipton został mianowany przez Trumpa. Czytaj więcej

6 lipca, z siedzibą w Nowym Orleanie, 5. Okręgowy Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych odmówił wstrzymania orzeczenia Tipton w oczekiwaniu na apelację.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Andrew Chunga i Lawrence’a Hurleya; Montaż przez Leslie Adler i Jonathana Otis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *