Sąd Najwyższy Teksasu obala zakaz aborcji

Sąd Najwyższy Teksasu zezwolił na wejście w życie ustawy z 1925 r. zakazującej aborcji późną piątkową nocą, uchylając orzeczenie sądu niższej instancji, które tymczasowo ją zablokowało.

Roe przeciwko prawie półwiecznemu orzeczeniu, które ustanowiło konstytucyjne prawo do aborcji w całym kraju. Decyzja jest ostatnią z serii batalii prawnych w całym kraju, które nastąpiły po decyzji Sądu Najwyższego z 24 czerwca o unieważnieniu Wade’a.

W Teksasie, sprzed Roe’a z 1925 r. prawo zakazujące aborcji i karzące tych, którzy je wykonali, automatycznie weszło w życie, powiedział Ken Paxton, stanowy prokurator generalny. Chociaż prawo nie było egzekwowane po ogłoszeniu Roe w 1973 roku, pozostało w księgach.

Po tym, jak kliniki aborcyjne pozwały o zakaz, zakaz został tymczasowo zablokowany przez sędziego hrabstwa Harris, argumentując, że został skutecznie uchylony po przełomowym orzeczeniu Roe.

W sobotę rano pan Paxton nazwał ten pobyt „zwycięstwem w obronie życia”. W tym dniu Świergot.

„Przepisy prawa pre-ro w naszym stanie zabraniające aborcji w Teksasie są w 100% dobrym prawem” – napisał. „Sprawa trwa, ale nadal będę wygrywać dla nienarodzonych dzieci z Teksasu”.

Wyrok stanowego Sądu Najwyższego z piątku uchylił częściowo orzeczenie sądu okręgowego niższej instancji. Obie strony będą dalej toczyć swoją sprawę dotyczącą starego prawa w sądzie rejonowym 12 lipca. Zniesienie zamrożenia nie pozwala na egzekwowanie zakazu w trybie karnym, poinformowała w komunikacie American Civil Liberties Union. Grupa reprezentuje kliniki aborcyjne w bataliach prawnych.

„Ekstremistyczni politycy są zaangażowani w krucjatę, aby zmusić Teksańczyków do ciąży i porodu wbrew ich woli, bez względu na to, jak niszczycielskie konsekwencje” – powiedziała Julia Kaye, prawniczka z ACLU Reproductive Freedom Project.

Zanim Roe został obalony, prawo uchwalone w zeszłym roku w Teksasie zezwalało na aborcje tylko do sześciu tygodni ciąży. A kiedy decyzja Roe została unieważniona, w Teksasie wprowadzono „zakaz wyzwalania”, aby zakazać wszelkich aborcji od momentu poczęcia, z rzadkimi wyjątkami, w tym tymi, które miały na celu ratowanie życia matki. Ustawa wchodzi w życie pod koniec lipca.

Teksas jest jednym z kilku stanów, w których organizacje zajmujące się prawami aborcji szybko skierowały swoją kampanię do sądów, dążąc do zablokowania lub opóźnienia wprowadzenia ograniczeń i zakazów aborcji. Do piątku wygrali Utah, Kentucky, Luizjanę i Florydę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *