Sędzia odrzuca wniosek o zablokowanie zeznań Ivanki Trump w nowojorskim procesie o oszustwo cywilne

(Alex Wong/Getty Images)

Prezydent Donald Trump rozmawia ze swoją córką i starszą doradczynią Ivanką Trump podczas konferencji prasowej w Białym Domu w marcu 2020 r.

NOWY JORK (CNN) — Ivanka Trump musi zeznawać w nowojorskim procesie dotyczącym oszustwa cywilnego prowadzonego przez jej ojca – orzekł w piątek sędzia nadzorujący sprawę.

Sędzia Nowego Jorku Arthur Engoren odrzucił wniosek swoich prawników o uchylenie wezwania do sądu w sprawie zeznań Ivanki Trump, chociaż stwierdził, że jej zeznania nie powinny być wyznaczane przed środą, aby mogła odwołać się od jego wyroku.

Po tym, jak sąd apelacyjny usunął ją z listy oskarżonej w sprawie, jej prawnik argumentował, że Ivanka Trump nie powinna być zmuszana do stawienia się.

„Pani Trump najwyraźniej skorzystała z przywileju prowadzenia interesów w Nowym Jorku” – stwierdził Engoron.

Sędzia stwierdził także, że Ivanka powinna była złożyć oświadczenie pod przysięgą, że obecnie nie mieszka ani nie pracuje w państwie. „To jedyna osoba, która może nam to powiedzieć, ale teraz jest już za późno, aby to zrobić” – powiedział Nkoron.

Po podjęciu tej decyzji Engoron szybko odrzucił kolejną prośbę adwokata Donalda Trumpa, Chrisa Kissa, o zeznanie Ivanki Trump złożone na Florydzie. „Chcemy ją tu osobiście” – powiedział Engoron, zaznaczając, że chce usłyszeć zeznania na żywo w sądzie.

Adwokaci Donalda i Ivanki Trump argumentują, że Ivanka Trump nie mieszka ani nie pracuje w Nowym Jorku od 2017 roku, w związku z czym sąd nie ma nad nią jurysdykcji, zarzucając prokurator generalnej Nowego Jorku Letitii James o pozyskiwanie jej zeznań w celu stworzenia medialnego spektaklu.

„Ciągłe molestowanie dzieci przez prezydenta Trumpa” – stwierdziła Kiss.

„Chcą bezpłatnego pobytu dla jednego z dzieci prezydenta Trumpa” – powiedział Kiss. „Chcą ją na sali sądowej, żeby można było ją wypełnić mediami i abyśmy mogli przeżyć kolejny dzień cyrku”.

Ivanka Trump została początkowo wymieniona jako współoskarżona w pozwu o wartości 250 milionów dolarów, który James złożył we wrześniu ubiegłego roku, wraz z Donaldem Trumpem, Erikiem Trumpem, Donaldem Trumpem Jr. i kilkoma dyrektorami Trump Organisation. Trwający ponad dekadę program był wykorzystany przez byłego prezydenta i jego najstarsze dzieci do wzbogacenia się.

Jednak w czerwcu Sąd Apelacyjny w Nowym Jorku Ivanka odrzuciła Trumpa Jako współoskarżona Ivanka uznała, że ​​roszczenia wobec Trumpa są przedawnione, ponieważ nie była objęta porozumieniem z sierpnia 2021 r. pomiędzy biurem Jamesa a Trump Organisation dotyczącym przedawnienia.

Biuro Prokuratora Generalnego Nowego Jorku nadal identyfikuje Ivankę Trump jako potencjalnego świadka, którego mogliby wezwać w tej sprawie.

Prawnik Ivanki Trump, Bennett Moskowitz, argumentował, że od 2017 roku nie mieszkała ani nie pracowała w Nowym Jorku, więc sąd nie ma nad nią jurysdykcji. Ivanka zaproponowała, że ​​złoży podpisane oświadczenie, w którym to stwierdza.

Moskowitz argumentował, że nie jest już stroną w sprawie, podobnie jak przedsiębiorstwa zarejestrowane w Nowym Jorku, którym biuro AG doręczyło wezwanie.

Inny prawnik Trumpa, Cliff Robert, powiedział, że Eric Trump chce być przedstawicielem korporacyjnym Organizacji Trumpa, ponieważ i tak będzie składał zeznania na rozprawie.

Prawnik Prokuratora Generalnego Kevin Wallace argumentował, że Ivanka Trump jest nadal powiązana z Trump Organisation i ma osobistą wiedzę na temat pożyczki na projekt Old Post Office w Waszyngtonie.

W skardze prokuratora generalnego zarzucono, że Ivanka Trump była odpowiedzialna za oszustwo związane z pożyczką Deutsche Bank udzieloną Trumpowi i jego firmie na projekt Starej Poczty.

„To on kierował tym programem, a nie Eric Trump” – powiedział Wallace.

Wallace stwierdził, że Ivanka Trump, negocjując pożyczkę z Deutsche Bank, działała we własnym interesie, ponieważ osobiście czerpała korzyści ze starej umowy z Pocztą.

Encoron zapytał prawnika prokuratora generalnego o możliwość ograniczenia zakresu jego przesłuchania do dawnej pożyczki Poczty w Deutsche Bank.

Ta historia i temat zostały zaktualizowane o dodatkowe ulepszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *