Senatorowie amerykańscy wprowadzają ustawę wyznaczającą Rosję na państwowego sponsora terroryzmu

Senatorowie USA Lindsey Graham (R-SC) i Richard Blumenthal (D-CD) przemawiają podczas wywiadu dla agencji Reuters, gdy rosyjska ofensywa trwa na Ukrainie, 7 lipca 2022 r. w Kijowie na Ukrainie. REUTERS/Valentyn Ogirenko/File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 14 września (Reuters) – W środę demokratyczni i republikańscy senatorowie amerykańscy wprowadzili ustawę wyznaczającą Rosję jako państwowego sponsora terroryzmu, etykietę zaproponowaną przez Ukrainę, ale sprzeciwianą jej przez administrację prezydenta Joe Bidena.

„Potrzeba tej akcji jest teraz pilniejsza niż kiedykolwiek”, powiedział na konferencji prasowej demokratyczny senator Richard Blumenthal, jeden ze sponsorów ustawy, powołując się na zabijanie cywilów i inne „brutalne, brutalne represje” na Ukrainie od czasu inwazji Rosji.

Inny sponsor ustawy, republikański senator Lindsey Graham, powiedział, że wyznaczenie to wyśle ​​silny sygnał poparcia dla Ukrainy do Kijowa i sojuszników USA, jednocześnie nakładając na Rosję surowsze kary i pozwalając na pozwanie jej do sądów amerykańskich za działania na Ukrainie. Surowe ograniczenia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Nie było od razu jasne, kiedy środek może zostać poddany pod głosowanie. Ale dwaj senatorowie od miesięcy opowiadają się za tym stanowiskiem, odwiedzając w lipcu Kijów, aby go promować. Czytaj więcej

Dołączyli do nich inni prawodawcy, którzy wyrazili poparcie dla tego pomysłu. Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, demokratka, powiedziała w lipcu, że ta nominacja jest „od dawna spóźniona”.

Biden powiedział, że nie planuje takiej poczty do Rosji. Urzędnicy administracji twierdzą, że nie uważają, że wyznaczenie to jest najlepszym sposobem na pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności i że utrudniłoby to dostarczanie pomocy humanitarnej na Ukrainę.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział na konferencji prasowej, że administracja omawia z prawodawcami środki podobne do tych nałożonych na rosyjską gospodarkę. Czytaj więcej

„Musimy liczyć się z zamierzonymi i niezamierzonymi konsekwencjami” takiego oznaczenia – powiedział. „Jesteśmy zaangażowani z Kongresem w instrumenty, które nadal mają podobny wpływ na rosyjską gospodarkę i rząd rosyjski, które nie będą miały tych niezamierzonych konsekwencji”.

Moskwa powiedziała Waszyngtonowi, że dodanie Rosji do listy państwowych sponsorów terroryzmu, która teraz obejmuje Iran, Koreę Północną, Kubę i Syrię, może poważnie zaszkodzić więzom dyplomatycznym, a nawet je zerwać.

Projekt Blumenthala i Grahama zawiera zapis, który pozwalałby prezydentowi USA na cofnięcie tej nazwy ze względów bezpieczeństwa narodowego poprzez zaświadczenie Kongresowi, że Rosja nie popiera już aktów międzynarodowego terroryzmu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Patricii Zengerle; Dodatkowe sprawozdania Jonathana Lande i Simona Lewisa; Montaż przez Billa Bergrod

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *