SpaceX wystrzeliwuje rakietę Falcon 9 z dwoma satelitami internetowymi O3b – Spaceflight Now

Oglądaj relację na żywo z odliczania i startu rakiety Falcon 9 z dwoma satelitami internetowymi O3b mPOWER w piątek, 28 kwietnia. SpaceX próbował wystrzelić rakietę Falcon Heavy później tej nocy, ale odliczanie zostało odwołane w ostatniej chwili. Przed opuszczeniem. Podążaj za nami Świergot.

Rakieta SpaceX Falcon 9 wystartowała ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral w piątek wieczorem dla SES z parą satelitów internetowych O3b, ale zatrzymanie w ostatniej chwili misji Falcon Heavy później w nocy uniemożliwiło firmie wykonanie podwójnego startu .

Wystrzelenie rakiety Falcon 9 z Pad 40 na Przylądku Canaveral — pierwsza z dwóch równoległych misji — wysyła drugą parę satelitów Boeinga w kosmos dla sieci O3b mPOWER firmy SES. Operatorzy telekomunikacyjni i usługi łączności mobilnej.

Trzy i pół mili na północ SpaceX przygotowuje rakietę Falcon Heavy, składającą się z trzech dopalaczy pierwszego stopnia Falcon 9, aby wjechać na orbitę o wysokości ponad 20 000 mil (około 35 000 kilometrów). Viasat 3 to Equator z szerokopasmowym satelitą Americas produkowanym przez Boeinga.

Prognozy przewidziały niepewną pogodę w piątek wieczorem dla obu startów, ale SpaceX wykorzystał sprzyjające warunki pogodowe, aby podnieść Falcona 9 z ziemi w piątek wieczorem na misję O3b mPOWER. Start Falcon Heavy zaplanowano na czwartek wieczorem, ale SpaceX opóźnił lot o 24 godziny z powodu trudnych warunków pogodowych wpływających na Space Coast na Florydzie.

Jeśli oba starty wystartują zgodnie z planem, będzie to najkrótsza przerwa między dwiema misjami SpaceX w historii firmy i najkrótszy czas między dwoma startami klasy orbiterów z Cape Canaveral od 1966 roku.

Oddzielne zespoły startowe SpaceX będą nadzorować niemal jednoczesne odliczanie dla Falcon 9 i Falcon Heavy.

Rakieta Falcon 9 (po lewej) stoi na platformie 40 na Cape Canaveral Space Force Station w celu startu z dwoma satelitami internetowymi O3b mPOWER. W tle Falcon Heavy Pad 39A oznacza start misji Viasat 3 Americas. Źródło: SpaceX

Wystrzelone z Pad 40 na rakiecie Falcon 9 satelity O3b mPOWER będą zapewniać szybkie usługi internetowe na całym świecie z łączem „światłowodowym” dla użytkowników między 50 stopniami szerokości geograficznej północnej i południowej, w oparciu o SES, Luksemburg-O3b platforma należąca do floty. Samoloty, statki wycieczkowe, firmy energetyczne, instytuty badawcze i odległe społeczności mogą pozostawać w kontakcie za pomocą sieci O3b.

Według Boeinga dwa statki kosmiczne O3b na rakiecie Falcon 9 łącznie ważą około 9000 funtów (4100 kilogramów) w systemie startowym. Wzmacniacz pierwszego stopnia Falcona 9 wylądował na pokładzie drona na Oceanie Atlantyckim dziewięć minut po wejściu na pokład misji O3b w piątek.

SES ma już 20 satelitów pierwszej generacji O3b na średniej orbicie okołoziemskiej. Lecieli w kosmos rosyjskimi rakietami Sojuz w ramach kontraktu na usługi rakietowe z Arianebase.

Nowe satelity O3b mPOWER, podobnie jak oryginalne satelity O3b, będą działać na średniej orbicie okołoziemskiej (MEO) nad równikiem. Pierwsze dwa satelity O3b mPOWER zostały wystrzelone na rakiecie Falcon 9 z Przylądka Canaveral w grudniu.

O3b oznacza „pozostałe 3 miliardy”, aby rozpoznać miliardy ludzi, którzy nie mają dostępu do niezawodnych usług internetowych.

Dwa satelity O3b mPOWER, flota nr. 3 i 4 rakieta SpaceX Falcon 9 jest ułożona na konstrukcji platformy startowej przed przymocowaniem do owiewki ładunku. Źródło: SpaceX / SES

Oryginalne satelity O3b, zbudowane prawie dziesięć lat temu przez Thales Alenia Space, miały 10 wiązek użytkownika na statek kosmiczny. Nowe satelity O3b mPOWER, zbudowane na platformie statku kosmicznego Boeing 702, mają ponad 4000 wiązek, które można dostosować, aby skupić pasmo w obszarach o dużym zapotrzebowaniu.

SES koncentruje się na rozwoju satelitów szerokopasmowych dla konstelacji MEO, która umieszcza stacje przekaźnikowe bliżej Ziemi niż na orbicie geostacjonarnej, 22 000 mil nad planetą. Zmniejsza to opóźnienie lub opóźnienie w sygnałach internetowych w porównaniu z satelitami geostacjonarnymi. Tylko trzy satelity geostacjonarne mogą zapewnić globalny zasięg, ale więcej satelitów w ramach MEO powinno dotrzeć do całego świata.

Ale ta liczba jest wciąż znacznie mniejsza niż setki lub tysiące satelitów internetowych, które firmy takie jak SpaceX i OneWeb wysyłają na niską orbitę okołoziemską. Satelity lecące mniej niż 1000 mil nad Ziemią mają mniejsze opóźnienia niż satelity MEO, ale wymagają znacznie większej liczby statków kosmicznych, aby uzyskać globalny zasięg.

Falcon Heavy jest gotowy do szóstego komercyjnego lotu do GEO

Misja Falcon Heavy będzie szóstym startem rakiety SpaceX Falcon Heavy od 2018 roku i drugim z pięciu lotów Falcon Heavy, które firma planuje w tym roku. Będzie to pierwszy start Falcon Heavy, w którym SpaceX celowo odrzuca wszystkie trzy dopalacze pierwszego stopnia. SpaceX poświęca wszystkie paliwa rakiety na umieszczenie około 6-tonowego (13 000 funtów) satelity Viasat 3 Americas i jego dwóch współpasażerów na orbicie bliskiej geosynchronii (GEO).

Misja zajmie około czterech i pół godziny, aby osiągnąć docelową orbitę, wymagając trzykrotnego spalenia silnika górnego stopnia. Bezpośrednie wprowadzenie na orbitę geosynchroniczną jest jednym z najtrudniejszych rodzajów misji w branży rakiet nośnych. Wymagana jest dłuższa żywotność baterii w górnej części profilu, a rakieta wymaga niestandardowego paska szarej farby termicznej, aby zapewnić, że paliwo naftowe nie zamarznie podczas godzin spędzonych w zimnym środowisku kosmicznym.

Viasat nie ujawnił, ile SpaceX zapłacił za start. Urzędnicy Intelsatu powiedzieli w zeszłym roku, że SpaceX pobierał opłatę za start, w którym wykorzystano wzmacniacz.

Centralny rdzeń jest zupełnie nowy dla misji ViaSat 3 Americas, podczas gdy boczne dopalacze są ponownie wykorzystywane z poprzednich misji SpaceX.

ViaSat 3 Americas jest pierwszym z trzech satelitów szerokopasmowych nowej generacji, które Viasat dostarcza sygnały internetowe konsumentom, firmom i rządom, którym usługi są niedostatecznie obsługiwane. Z siedzibą w Carlsbad w Kalifornii, Viasat ma umowy z Delta Air Lines, American Airlines, United Airlines, Southwest Airlines, JetBlue i innymi komercyjnymi liniami lotniczymi, aby zapewnić pasażerom Wi-Fi podczas lotu.

Satelita ViaSat 3 Americas w fabryce Boeinga w El Segundo w Kalifornii. Źródło: Boeing

Satelita jest wielkości szkolnego autobusu, a jego panele słoneczne będą rozszerzać się na orbicie, generując ponad 30 kilowatów mocy.

Statek kosmiczny ma jeden z największych reflektorów antenowych, jakie kiedykolwiek wysłano w kosmos, i będzie polegał na całkowicie elektrycznym napędzie, aby zapewnić lepsze manewry orbitalne i konserwację stacji. Po oddzieleniu się od rakiety Falcon Heavy, statek kosmiczny użyje swoich silników plazmowych, aby podnieść swoją orbitę do ostatnich 700 mil (1100 kilometrów) na orbitę geostacjonarną, gdzie jego prędkość będzie odpowiadać prędkości obrotowej Ziemi.

Umożliwi to sondzie kosmicznej Viasat 3 Americas krążenie wokół tej samej pozycji geograficznej na równiku na 88,9 stopnia długości geograficznej zachodniej, zapewniając zasięg nad Ameryką Północną i Południową oraz przyległymi oceanami. Dwa satelity, Viasat i Boeing, pracują nad zapewnieniem podobnych usług internetowych w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie oraz w regionie Azji i Pacyfiku.

Małe satelity komunikacyjne Astranis i Gravity Space, oba komercyjne start-upy, wyniosą na orbitę na pokładzie rakiety Falcon Heavy.

Satelita Astronis, nazwany Arcturus, o masie startowej około 660 funtów (300 funtów), zapewni szerokopasmowe usługi internetowe na Alasce. Mikrosatelita Gravity Space umożliwi indonezyjskiej firmie zachowanie praw regulacyjnych do szczeliny orbitalnej z Międzynarodowym Związkiem Telekomunikacyjnym na orbicie geostacjonarnej, która zapewnia pozycje geostacjonarne komercyjnym operatorom satelitarnym.

Napisz do autora.

Śledź Stephena Clarke’a na Twitterze: @Stephen Clark1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *