Spotkanie Xi-Putin: chiński Xi podkreśla bliskie związki z „drogim przyjacielem” Putinem podczas pierwszej wizyty w Rosji od inwazji na Ukrainę

(CNN) Xi Jinping i Władimir Putin spotkali się na Kremlu, aby porozmawiać o bliskich związkach i strategicznych wizjach Chin i Rosji, pomimo głębokich obaw w Kijowie i na Zachodzie, w pierwszym dniu wizyty państwowej sformułowanej przez Pekin jako plan pokojowy.

Od czasu uruchomienia Moskwy bez stymulacji Ji wykonuje swój pierwszy wyczyn Inwazja na Ukrainę W zeszłym roku, kilka dni po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oskarżył prezydenta Rosji Popełnianie zbrodni wojennych Ukraina wydała nakaz jego aresztowania.

Oczekuje się, że Ukraina będzie głównym punktem dyskusji podczas wizyty Xi. Zakorzeniony konflikt Zabił dziesiątki tysięcy ludzi i wywołał ogromny kryzys humanitarny.

„W ciągu ostatnich kilku lat Chiny zrobiły ogromny krok naprzód” – powiedział Putin, siedząc obok niego na Kremlu w poniedziałek po południu. „Na całym świecie budzi ciekawość, a niestety nawet zazdrość”.

Nazywając Putina swoim „drogim przyjacielem”, Xi powiedział: „Rozwój Rosji znacznie się poprawił pod waszym przywództwem”.

Chiny określiły wizytę jako „podróż przyjaźni, współpracy i pokoju” w związku z dążeniem Pekinu do bycia kluczowym zwolennikiem rozwiązania konfliktu. Ale wizyta Xi mogła być postrzegana w niektórych zachodnich stolicach jako dźwięczne poparcie rosyjskiego przywódcy w obliczu szerokiego międzynarodowego potępienia jego wojny.

Czołowy amerykański dyplomata Anthony Blinken powiedział, że wizyta pokazała, że ​​Chiny zamierzają zapewnić „dyplomatyczną przykrywkę” rosyjskim okrucieństwom na Ukrainie.

„Kilka dni po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Putina, prezydent Xi udaje się do Rosji, mówiąc, że Chiny nie mają obowiązku pociągania Kremla do odpowiedzialności za zbrodnie na Ukrainie i że zamiast je potępiać, wywiązują się” Blinken powiedział na konferencji prasowej w Departamencie Stanu USA w sprawie wydania oświadczenia o prawach człowieka z 2022 r. powiedział.Podczas nagłośnionej części poniedziałkowego spotkania Putin po raz kolejny powiedział Xi, że jest „zawsze otwarty na proces negocjacji”, pomimo wielokrotnej odmowy współpracy z Kijowem w sprawie wycofania się z ukraińskiej ziemi.

„Dokładnie przestudiowaliśmy wasze propozycje rozwiązania ostrego kryzysu na Ukrainie” – powiedział Putin Xi.

„Oczywiście będziemy mieli okazję przedyskutować tę kwestię. Wiemy, że opieracie się na zasadach sprawiedliwości i przywiązaniu do fundamentalnych punktów prawa międzynarodowego” – powiedział Putin. „Z pewnością omówimy wszystkie te kwestie, w tym twoją inicjatywę”.

Zachodni przywódcy wyrazili wątpliwości co do potencjalnej roli Chin jako rozjemcy i ich neutralności. Zamiast tego Stany Zjednoczone i ich sojusznicy ostrzegają Chiny od zeszłego miesiąca Rozważane jest wysyłanie wspomaganego umierania Pekin odmówił Rosji za wysiłek wojenny.

Oczekuje się również, że Kijów będzie uważnie obserwował postępowanie, aw poniedziałek powtórzył, że każdy plan pokojowy musi rozpocząć się od wycofania się Rosji z jego terytorium.

„Oczekujemy, że Pekin użyje swoich wpływów w Moskwie, aby zakończyć agresywną wojnę z Ukrainą” – powiedział w poniedziałek CNN rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikołenko.

„Przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy musi być w centrum każdego wysiłku dyplomatycznego” – powiedział. „Jesteśmy gotowi do podjęcia ścisłego dialogu z Chinami w celu przywrócenia pokoju na Ukrainie zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i niedawną rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w tej sprawie”.Putin powtórzył Xi, że jest „zawsze otwarty na proces negocjacji”, pomimo wielokrotnych odmów zaangażowania Kijowa w sprawie wycofania się z ukraińskiej ziemi.

Na stole

Wizyta Xi ma miejsce kilka dni po tym, jak MTK uczynił Putina osobą poszukiwaną w 123 krajach, które uznają sąd, pogłębiając izolację rosyjskiego przywódcy od Zachodu, który kontynuuje krwawą i kosztowną wojnę na Ukrainie.

Chiński przywódca miał spotkać się z Putinem w poniedziałek po południu czasu lokalnego. Po przybyciu na lotnisko Wnukowo pod Moskwą powitał go Dmitrij Czernyszenko, jeden z 10 wicepremierów Rosji, oraz rosyjska orkiestra wojskowa, ale Putin nie pojawił się na spotkaniu.

Rosyjskie media pokazały później konwój Xi przejeżdżający przez miasto przed trzydniowymi spotkaniami, podczas których ma on przedstawić ramy zakończenia konfliktu, który spotkał się z chłodnym przyjęciem na Zachodzie.

Chiny ostatnio starały się odbudować swój wizerunek, przedstawiając się jako orędownik pokoju i broniąc stosunków z Rosją jako dobrych dla globalnej stabilności. W zeszłym miesiącu Pekin wydał Niejednoznacznie sformułowane stanowisko „Polityczne rozwiązanie” konfliktu na Ukrainie.

Po ogłoszeniu w piątek wizyty Xi w Moskwie Biały Dom wyraził zaniepokojenie możliwymi planami Chin, które są „jednostronne i odzwierciedlają wyłącznie rosyjską perspektywę”.

Na przykład propozycja zawieszenia broni – o którą Chiny wielokrotnie apelowały – dałaby Rosji możliwość przegrupowania się przed rozpoczęciem działań odwetowych, powiedział John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

W poniedziałek, po przybyciu Xi do Moskwy, sekretarz stanu USA Blinken powiedział, że „elementy” chińskiej propozycji pokojowej dotyczące wojny są zgodne z wysiłkami wspieranymi przez Waszyngton.

„Propozycja Chin zawiera elementy, które od dawna popieramy, w tym pierwsze elementy zapewnienia bezpieczeństwa nuklearnego, rozwiązania kryzysu humanitarnego, ochrony ludności cywilnej oraz utrzymania suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej wszystkich regionów” – powiedział Blinken.

Powiedział jednak, że „każde wezwanie do zawieszenia broni, które nie obejmuje usunięcia sił rosyjskich z terytorium Ukrainy, skutecznie wspierałoby zapewnienie rosyjskiego zwycięstwa”, ponieważ „pozwoliłoby prezydentowi Putinowi zrelaksować się, przemieścić swoje wojska, a następnie wznowić działania”. wojny. W czasie korzystniejszym dla Rosji”.

„Świat nie może dać się zwieść żadnemu taktycznemu ruchowi Rosji, wspieranej przez Chiny lub jakikolwiek inny kraj, aby zamrozić wojnę na własnych warunkach” – powiedział Blinken.

Xi powinien postępować ostrożnie

Oczekuje się, że wizyta zapewni obu krajom platformę do dalszego pogłębienia bliskiego sojuszu strategicznego, który obejmuje koordynację dyplomatyczną, wspólne ćwiczenia wojskowe i solidny handel.

W oświadczeniu wydanym po wylądowaniu Xi w poniedziałek chiński przywódca powiedział: „W obliczu burzliwego i zmieniającego się świata Chiny są gotowe kontynuować współpracę z Rosją w celu zdecydowanej ochrony porządku międzynarodowego”.

Zarówno Putin, jak i Xi powiedzieli do siebie w osobnych listach opublikowanych w państwowych mediach przed wizytą, że ich spotkanie nada „nowy impuls” ich stosunkom dwustronnym.

Obaj użyli również listów, aby potępić „hegemonię” – odniesienie do ich wspólnego zamiaru odepchnięcia tego, co postrzegają jako światowy porządek kierowany przez Stany Zjednoczone.

Xi powinien postępować ostrożnie podczas swojej podróży do Moskwy. Stawką chińskiego przywódcy jest to, czy uda mu się zacieśnić więzi z sojusznikiem, którego Chiny postrzegają jako kluczowego dla przeciwstawienia się hegemonii USA bez alienacji Europy, która jest coraz bardziej nieufna wobec stosunków chińsko-rosyjskich.Prezydent Chin Xi Jinping świętował swoje 66. urodziny z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w tadżyckiej stolicy Duszanbe w 2019 roku.

Putin rozpoczął inwazję kilka dni po tym, jak on i Xi ogłosili to Partnerstwo „Bez granic”. Luty zeszłego roku.

Od tego czasu Chiny domagają się neutralności, ale popierają retorykę Kremla, która obwinia NATO za konflikt, odmawia potępienia inwazji i nadal wspiera finansowo Moskwę. Zakupy znacznie wzrosną rosyjskie paliwo.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przeszłości publicznie wyrażał zainteresowanie rozmową o konflikcie z Xi, chociaż od początku wojny kontakty między oboma krajami nie sięgają powyżej poziomu ministerialnego Ukrainy.

Ukraińscy, chińscy i amerykańscy urzędnicy odmówili potwierdzenia możliwego wirtualnego spotkania Zełenskiego z Xi w zeszłym tygodniu, po doniesieniu Wall Street Journal, że obaj planowali rozmawiać po raz pierwszy od możliwej wówczas podróży Xi do Moskwy.

bliski związek

Z kolei wizyta państwowa w tym tygodniu jest 40. spotkaniem Putina i Xi od czasu objęcia urzędu przez chińskiego przywódcę w 2012 roku.

The Chemia osobista Spór między dwoma autorytarnymi przywódcami jest powszechnie postrzegany jako kluczowy czynnik zacieśniania więzi między krajami w ostatnich latach – i zostanie dokładnie zbadany podczas wizyty.Poprzednie spotkania przywódców, w tym zdjęcia, w pełni pokazały ten związek Putin wręczył Xi lody W jego 66. urodziny podczas spotkania w Tadżykistanie w 2019 roku i na marginesie forum we Władywostoku w 2018 roku obaj razem gotowali rosyjskie naleśniki.

Obaj ostatni spotkali się osobiście podczas wrześniowego szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy Pierwsza zagraniczna podróż Ji Prawie trzy kolejne lata bez podróży w czasie pandemii.

Oczekuje się, że Putin, który nazwał Xi Jinpinga swoim „starym dobrym przyjacielem” w liście opublikowanym w chińskich mediach państwowych, zorganizuje spotkanie w kraju jako dowód, że Rosja nie jest odizolowana na arenie światowej.

Anna Chernova, Michael Conte i Kylie Atwood z CNN wnieśli reportaże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *