Zhankoy, Krym: Ministerstwo Obrony Ukrainy twierdzi, że podczas ataku zniszczono rosyjskie pociski „Kalibre”.

(CNN) Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o tym w poniedziałek późnym wieczorem Strajk rozwiązany Rosyjskie pociski manewrujące „Kalibre” zostały przetransportowane pociągiem w mieście Żankoj na okupowanym przez Rosję Krymie.

Ukraińscy urzędnicy nie przyznali się do bezpośredniej odpowiedzialności za strajk, ale powiedzieli, że służył on dalszej „demilitaryzacji Rosji i de-okupacji Półwyspu Krymskiego”.

Siergiej Askionow, mianowany przez Rosję szef anektowanego półwyspu, potwierdził, że doszło do strajku i uruchomiono system obrony powietrznej regionu. Jedna osoba została ranna, a dwa budynki zostały uszkodzone – powiedział Askionov.

Geolokalizowane amatorskie wideo CNN pokazuje dużą eksplozję i wynikającą z niej kulę ognia. W kamerze słychać mężczyznę, który mówi, że strajk uderzył w stację. Jednak wideo nie pokazuje wyraźnie, co zostało uderzone, a CNN nie mógł potwierdzić dokładnej lokalizacji uderzenia.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w 2022 roku, że dwa najważniejsze rosyjskie lotniska wojskowe na Krymie znajdują się w Zhankoy i Kvardeyskoy.

„Żankoj jest kluczowym węzłem drogowym i kolejowym, który odgrywa ważną rolę w zaopatrzeniu rosyjskich operacji na południowej Ukrainie” – napisano.

Krym ma również główną bazę morską i ważny port dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Część Rosji Najważniejsze okręty wojenne W tym zacumowane tam statki nawodne wyposażone Z pociskami manewrującymi.

Stany Zjednoczone już wcześniej oskarżały Rosję o używanie pocisków manewrujących na Morzu Czarnym do atakowania celów cywilnych na Ukrainie.

Aneksja Krymu

Od inwazji Rosji na pełną skalę na Ukrainę w lutym 2021 r Wiele strajków Przeciw pozycji rosyjskiej i deklarowanym działaniom jej wojska na Krymie zniszczony Rosyjskie pociski manewrujące kalibru.

Ukraińscy urzędnicy, w tym prezydent Wołodymyr Zełenski, wielokrotnie obiecywali wyzwolenie półwyspu, który został zaanektowany przez Moskwę w 2014 roku. Zełenski Jak podkreślano wcześniej Dla Ukraińców Krym to „nie jakieś terytorium”, ale „część naszego narodu, naszego społeczeństwa”.

Strajk jest następstwem ataku prezydenta Rosji Władimira Putina Wizyta na Krymie W sobotę z okazji dziewiątej rocznicy fuzji. Wizyta, która obejmowała również postój w okupowanym przez Rosję Mariupolu, miała miejsce kilka dni po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny oskarżył prezydenta Rosji o zbrodnie wojenne na Ukrainie. Wydany nakaz Został aresztowany w związku z planem deportacji ukraińskich dzieci do Rosji.

MTK jest pierwszym formalnym zarzutem wobec urzędników w Moskwie od rozpoczęcia niesprowokowanego ataku na Ukrainę w zeszłym roku. Kreml jest nazwany Działania MTK były „nadmierne i niedopuszczalne”.

Strajk ma miejsce, gdy Putin gości chińskiego prezydenta Xi Jinpinga na Kremlu w Moskwie. Kiedy Spotkanie w poniedziałekXi powiedział Putinowi, że Chiny i Rosja mają „wspólne cele” i wyraził poparcie dla reelekcji Putina. Wojna na Ukrainie została poruszona w pierwszej godzinie ich spotkania i oczekuje się, że będzie kluczowym tematem dyskusji podczas trzydniowej wizyty Xi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *