Stopa inflacji w Wielkiej Brytanii ponownie zaskoczyła, a marcowa wartość przekroczyła 10%

  • Indeks cen konsumpcyjnych wzrósł o 10,1% rok do roku, według Office for National Statistics, powyżej konsensusu 9,8% w ankiecie ekonomistów przeprowadzonej przez Reuters.
  • Nastąpiło to po nieoczekiwanym wzroście do 10,4% w lutym i przerwaniu trzech kolejnych miesięcy spadku od października 41-letniego maksimum na poziomie 11,1%.

Personel miejski na Paternoster Square, siedzibie Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych, Londyn, Wielka Brytania, czwartek, 2 marca 2023 r.

Bloomberga | Bloomberga | Dobre zdjęcia

W marcu inflacja w Wielkiej Brytanii nieoczekiwanie osiągnęła dwucyfrowy poziom.

Indeks cen konsumpcyjnych wzrósł o 10,1% rok do roku, według Office for National Statistics, powyżej konsensusu 9,8% w ankiecie ekonomistów przeprowadzonej przez Reuters.

Był to niewielki spadek w stosunku do nieoczekiwanego maksimum w lutym wynoszącego 10,4%, co przełamało trzymiesięczny spadek z najwyższego poziomu od 41 lat w październiku wynoszącego 11,1%.

W ujęciu miesięcznym inflacja CPI wyniosła 0,8%, powyżej konsensusu Reutersa na poziomie 0,5% i spadła z 1,1% w lutym.

Indeks cen konsumpcyjnych, w tym koszty mieszkaniowe właścicieli mieszkań (CPIH), wzrósł o 8,9% w ciągu 12 miesięcy do marca 2023 r., nieznacznie spadając z 9,2% w lutym, ale bardziej niż oczekiwano.

Podstawowy wskaźnik CPIH, który nie obejmuje zmiennych cen żywności, energii, alkoholu i wyrobów tytoniowych, wzrósł o 5,7% w ciągu 12 miesięcy, bez zmian w stosunku do rocznego wzrostu z lutego – jest to zmartwienie Banku Anglii.

„Największy wkład w wzrost rocznej stopy inflacji CPIH w marcu 2023 r. miały mieszkania i usługi dla gospodarstw domowych (głównie energia elektryczna, gaz i inne paliwa) oraz żywność i napoje bezalkoholowe” – podał ONS w środowym raporcie.

Ponieważ brytyjskie gospodarstwa domowe nadal borykają się z wysokimi rachunkami za żywność i energię, pracownicy wielu sektorów rozpoczęli w ostatnich miesiącach masowe strajki w wyniku sporów o płace i warunki pracy.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 19,2% w ciągu roku do marca 2023 r., co jest najostrzejszym rocznym wzrostem od ponad 45 lat, podał ONS.

Minister finansów Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że środowe dane potwierdziły, dlaczego rząd musi kontynuować wysiłki na rzecz ograniczenia inflacji.

„Jesteśmy na dobrej drodze, aby to zrobić – zgodnie z prognozą OBR (Office for Budget Responsibility) w tym roku zmniejszymy o połowę inflację – i będziemy nadal wspierać osoby, których średni koszt utrzymania wynosi 3300 funtów na gospodarstwo domowe rocznie i wreszcie finansowane z nieoczekiwanych podatków od zysków energetycznych” – powiedział Hunt w oświadczeniu.

Trudne zadanie dla Banku Anglii

Bank Anglii podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych do 4,25% w zeszłym miesiącu, a inwestorzy wyceniają prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki o ćwierć punktu na posiedzeniu komisji polityki pieniężnej 11 maja z prawdopodobieństwem 72%.

Ekonomiści spodziewają się większego spadku w kwietniu, po niewielkim spadku marcowego szczytu, ze względu na podstawowe skutki wyższych cen energii w kwietniu 2022 r., gdy brytyjski organ regulacyjny ds. energii podniósł pułap cenowy o 54%.

„Podczas gdy inflacja bazowa pozostaje bardzo uparta, spadek popytu konsumpcyjnego wynikający z opóźnionego wpływu rosnących podatków i podwyżek stóp procentowych jesienią doprowadzi do trwałej ścieżki spadkowej” – powiedział Suren Thiru, dyrektor ds. ekonomii w ICAEW. (Instytut Biegłych Rewidentów w Anglii i Walii).

W lutym brytyjska gospodarka była płaska z powodu powszechnych akcji protestacyjnych i utrzymującego się kryzysu kosztów utrzymania, a pan zasugerował, że RPP może być jeszcze bardziej podzielona co do tego, czy w maju podnieść stopy procentowe. ”.

Hugh Kimber, globalny strateg rynkowy w JP Morgan Asset Management, powiedział, że nawet jeśli inflacja zasadnicza wraca we właściwym kierunku, bankowi centralnemu „wciąż daleka jest droga od poczucia, że ​​presja cenowa jest pod kontrolą”.

„Wczorajsze dane z rynku pracy wyraźnie pokazały, jak napięte rynki pracy stymulują silny wzrost płac. Dzisiejsza oś inflacji jest jasna, biorąc pod uwagę siłę sektorów usług wrażliwych na płace” – powiedział Kimber.

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii Marża do 3,8% W ciągu trzech miesięcy do końca lutego we wtorek pojawiły się nowe dane, podczas gdy aktywność gospodarcza spadła, a wskaźniki zatrudnienia wzrosły bardziej niż oczekiwano.

„W przypadku BoE rynek pracy pozostaje ogólnie napięty, chociaż pojawiają się oznaki złagodzenia napięć na rynku pracy, szczególnie w związku z ciągłym spadkiem wakatów” – powiedziała Victoria Clarke, główna ekonomistka w Wielkiej Brytanii w Santander CIB.

„Najnowszy raport pokazuje, że RPP nie jest zobowiązana do ograniczania wzrostu płac w kierunku stóp zgodnych z celem inflacyjnym BoE”.

Kimber z JPMorgan powiedział, że chociaż stabilizacja cen energii pomoże powstrzymać inflację w drugiej połowie roku, „coraz bardziej jasne jest”, że do powstrzymania kluczowych presji cenowych potrzebny będzie długoterminowy, stłumiony wzrost gospodarczy.

„Kolejna podwyżka stóp o 25 punktów bazowych jest prawdopodobna w maju i jeśli dane ekonomiczne nie pokażą konkretnych oznak ochłodzenia, bank powinien być przygotowany do podjęcia dalszych działań” – powiedział.

„Decydenci przeszli długą drogę w walce z inflacją. Idąc dalej, dużym błędem byłoby zapobiegawcze zwycięstwo”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *