Szef ONZ Bretton Woods mówi, że czas zreformować Radę Bezpieczeństwa

HIROSZIMA, Japonia, 21 maja (Reuters) – Czas zreformować zarówno Radę Bezpieczeństwa, jak i Bretton Woods, aby nadążyć za „realiami dzisiejszego świata” – powiedział w niedzielę sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Przemawiając na konferencji prasowej w Hiroszimie w Japonii, Guterres powiedział, że siedem szczytów grupy, obie instytucje odzwierciedlają stosunki władzy z 1945 roku i wymagają odnowienia.

„Globalne ramy finansowe są przestarzałe, dysfunkcyjne i niesprawiedliwe” – powiedział. „W obliczu wstrząsów gospodarczych związanych z pandemią COVID-19 i rosyjską inwazją

Ukraina nie spełniła swojej podstawowej funkcji globalnej siatki bezpieczeństwa”.

Guterres mówił również o tym, jak jego zdaniem wśród krajów rozwijających się narasta poczucie, że na szczycie G7 nie zrobiono wystarczająco dużo, aby zreformować przestarzałe instytucje lub „złagodzić frustracje” Globalnego Południa.

Gospodarka Indii wzrośnie o 6% w tym i przyszłym roku, podał Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swoim World Economic Outlook w styczniu tego roku.

Główny ekonomista MFW i dyrektor ds. badań Pierre-Olivier Gourinchas powiedział wówczas, że Chiny i Indie będą miały udział w 50% światowego wzrostu do 2023 r.

Według MFW wpływy gospodarcze bogatych G7 zmniejszyły się w ciągu ostatnich 30 lat, z 50,7% w 1980 r. do 29,9% światowego PKB w 2023 r.

„Teraz zobaczymy, jaki będzie wpływ dyskusji w Hiroszimie” – powiedział Guterres. „Członkowie G7 mogli dyskutować z najważniejszymi światowymi gospodarkami wschodzącymi”.

G7, Japonia, zapowiedział, że zaprosi członków tzw. Globalnego Południa do Hiroszimy na rozmowy. Wśród zaproszonych gości są premier Indii Narendra Modi, prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva i prezydent Indonezji Joko Widodo.

Reportaż Sakury Murakami Montaż autorstwa Chang-Ron Kim

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *