Toshiba twierdzi, że oferta przejęcia o wartości 14 miliardów dolarów przez JIP zakończyła się sukcesem

TOKIO, 21 września (Reuters) – Toshiba (6502.t) poinformowała w czwartek o pomyślnym sfinalizowaniu oferty przetargowej o wartości 14 miliardów dolarów złożonej przez firmę private equity Japan Industrial Partners (GIP), co utoruje drogę borykającemu się z problemami gigantowi przemysłowemu. Idź prywatnie.

Konsorcjum pod przewodnictwem JIP objęło 78,65% akcji Toshiby, dając grupie większość dwóch trzecich, która wystarczyłaby do wyparcia pozostałych akcjonariuszy.

Transakcja oddaje producenta elektrowni do elektrowni w krajowe ręce po latach sporów z akcjonariuszami z zagranicy.

W marcu Toshiba przyjęła ofertę zakupu konglomeratu przemysłowego o wartości 2 bilionów jenów (13,5 miliarda dolarów). Chociaż niektórzy akcjonariusze byli niezadowoleni z oferowanej ceny, Toshiba argumentowała, że ​​nie ma szans na złożenie wyższej oferty lub konkurencyjnej oferty.

Dyrektor naczelny Toshiby, Taro Shimada, powiedział w czwartkowym oświadczeniu, że „jesteśmy bardzo wdzięczni wielu naszym akcjonariuszom za zrozumienie stanowiska firmy. Toshiba „zrobi teraz duży krok w stronę nowej przyszłości z nowym partnerem” – dodał.

Logo Toshiba Corporation zostało wywieszone w budynku firmy w Kawasaki w Japonii 5 kwietnia 2023 r. REUTERS/Androniki Christodoulou/zdjęcie pliku Zdobądź prawa licencyjne

Toshiba stwierdziła, że ​​skomplikowane relacje z różnymi interesariuszami, w tym z różnymi poglądami, utrudniają działalność biznesową, a stabilna baza interesariuszy pomoże firmie realizować długoterminową strategię.

Chociaż firma JIP nie jest dobrze znana za granicą, była zaangażowana w korporacyjne wydzielenie i wydzielenie japońskich firm, w tym firmy Olympus (7733.T) z branży aparatów fotograficznych i firmy Sony Group (6758.T) zajmującej się laptopami.

JIP planuje zatrzymać dyrektora generalnego Shimadę i jego zespół zarządzający.

Od 2015 roku Toshiba boryka się z nieprawidłowościami księgowymi, poniosła ogromne straty i była bliska wycofania z giełdy. Jest także uwikłana w serię skandali związanych z ładem korporacyjnym.

Konsorcjum GIP składa się z 20 japońskich firm, na czele których stoi producent chipów ROM (6963.T), firma świadcząca usługi finansowe Oryx (8591.T) i Tsubu Electric Power (9502.T).

(1 dolar = 148,3000 jenów)

Zgłoszone przez Makiko Yamazaki; Redakcja: Christopher Cushing i Edwina Gibbs

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *