Ukraina pracuje nad wznowieniem eksportu zboża, sygnalizując rosyjskie strajki jako ryzyko

  • Rosja, która potwierdziła atak na Odessę, twierdzi, że okręt został trafiony
  • Zełenski: Atak pokazuje, że Moskwie nie można ufać w układ
  • Doradca Zełenskiego: Eksport ucierpi, jeśli strajki będą kontynuowane
  • Moskwa, Kijów podpisały w piątek umowę na eksport zboża
  • Porozumienie miało na celu uniknięcie światowego kryzysu żywnościowego

KIJÓW, 24 lipca (Reuters) – Ukraina w niedzielę zintensyfikowała wysiłki w celu wznowienia eksportu zboża z portów Morza Czarnego w ramach porozumienia mającego na celu złagodzenie globalnych niedoborów żywności, ale ostrzegła, że ​​dostawy mogą zostać naruszone, jeśli rosyjski atak rakietowy na Odessę. przyjść

Prezydent Wołodymyr Zełenski potępił sobotni atak jako „barbarzyński” i pokazał, że nie można ufać Moskwie w realizacji porozumienia osiągniętego dzień wcześniej przy mediacji Turcji i ONZ.

Ukraińskie wojsko cytowało nadawcę publicznego Zaspilne, że rosyjskie pociski nie uderzyły w magazyn zboża w porcie i nie spowodowały znacznych szkód. Kijów poinformował, że trwają przygotowania do wznowienia eksportu zboża.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Kontynuujemy przygotowania techniczne do eksportu produktów rolnych z naszych portów” – powiedział w poście na Facebooku minister infrastruktury Ołeksandr Kubakow.

Według ukraińskich wojskowych dwa pociski Kalibr wystrzelone z rosyjskich okrętów wojennych trafiły w część stacji wodnej w porcie, a dwa zostały zestrzelone przez siły obrony powietrznej.

Rosja poinformowała w niedzielę, że jej siły zaatakowały precyzyjnymi pociskami ukraiński okręt wojenny i skład broni w Odessie.

Porozumienie podpisane przez Moskwę i Kijów w piątek zostało okrzyknięte przełomem dyplomatycznym, który pomoże ograniczyć wzrost światowych cen żywności poprzez przywrócenie ukraińskiego eksportu zboża do 5 mln ton miesięcznie. Czytaj więcej

Jednak doradca ekonomiczny Zełenskiego ostrzegł w niedzielę, że strajk w Odesie jest strajkiem nieosiągalnym.

„Wczorajszy strajk wskazuje, że to zdecydowanie nie działa w ten sposób” – powiedział ukraińskiej telewizji Oleh Ustenko.

Powiedział, że Ukraina może wyeksportować 60 milionów ton zboża w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy, ale zajęłoby to 24 miesiące, gdyby operacje w jej portach zostały zakłócone. Czytaj więcej

Wojna wkracza w szósty miesiąc

Gdy w niedzielę wojna wkroczyła w swój szósty miesiąc, walka nie wykazała żadnych oznak ustanie.

Ukraińskie wojsko ogłosiło rosyjski ostrzał na północy, południu i wschodzie oraz powtórzyło rosyjskie działania we wschodnim Donbasie, które utorowały drogę do ataku na Pakmut.

Jak podało dowództwo sił powietrznych, trzy rosyjskie pociski Kalibr wystrzelone z Morza Czarnego na zachodni obwód Chmielnicki zostały zestrzelone wcześnie w niedzielę.

Podczas gdy Donbas był głównym teatrem wojny, wojsko Ukrainy poinformowało, że jego siły znalazły się w zasięgu ostrzału rosyjskich celów, gdzie Kijów rozpoczyna kontrofensywę w okupowanym wschodnim regionie Morza Czarnego w Chersoniu.

„Wiele elementów infrastruktury transportowej na tymczasowo okupowanym terytorium zostało przejętych pod kontrolą ognia, co znacznie ogranicza manewrowość i logistykę wojsk wroga” – poinformowało dowództwo armii południa w poście na Facebooku.

Powiedział, że zniszczył również rosyjską baterię przeciwlotniczą S-300 w regionie. Czytaj więcej

Reuters nie mógł od razu zweryfikować raportów z pola bitwy.

Bezpieczna ścieżka

Strajki w Odessie spotkały się z potępieniem ze strony ONZ, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. Czytaj więcej

Ukraiński okręt wojenny i dostarczone przez Stany Zjednoczone pociski przeciwokrętowe zostały zniszczone, cytowane przez rosyjskie agencje informacyjne rosyjskie Ministerstwo Obrony. Czytaj więcej

„Zadokowany ukraiński okręt wojenny i magazyn dostarczonych przez USA pocisków przeciwokrętowych Harpoon zostały zniszczone przez precyzyjne naprowadzane pociski morskie dalekiego zasięgu w porcie w Odessie na terenie zakładu naprawy statków” – czytamy w raporcie.

W sobotę minister obrony Turcji powiedział, że rosyjscy urzędnicy powiedzieli Ankarze, że Moskwa „nie ma nic wspólnego” ze strajkami.

Piątkowe porozumienie ma na celu umożliwienie bezpiecznego wchodzenia i wychodzenia z ukraińskich portów zablokowanych przez rosyjską flotę czarnomorską od czasu inwazji Moskwy 24 lutego.

Ukraina i Rosja są głównymi światowymi eksporterami pszenicy, a blokada uwięziła dziesiątki tysięcy ton zboża, pogłębiając zakłócenia globalnego łańcucha dostaw.

Według Światowego Programu Żywnościowego, wraz z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Rosję, podsyciła inflację cen żywności i energii, wpędzając około 47 milionów ludzi w „poważny głód”.

Moskwa zaprzecza odpowiedzialności za kryzys żywnościowy, obwiniając sankcje za ograniczenie eksportu żywności i nawozów oraz ukraińskie podejście górnicze do jej portów.

Ukraina pogłębiła wody w pobliżu swoich portów w ramach obrony wojennej, ale zgodnie z piątkowym porozumieniem piloci będą sterować statkami bezpieczniejszymi trasami. Czytaj więcej

Istnieje wspólne centrum koordynacyjne składające się z członków czterech stron traktatu, które ma monitorować statki przekraczające Morze Czarne przez cieśninę Bosfor w Turcji i zmierzające na rynki światowe. Wszystkie strony zgodziły się w piątek, że nie było na nie ataków.

Putin nazywa wojnę „specjalną operacją wojskową”, mającą na celu zmilitaryzowanie Ukrainy i wykorzenienie niebezpiecznych nacjonalistów. Kijów i Zachód nazywają to bezpodstawnym pretekstem do agresywnej grabieży ziemi.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Natalii Sinets i Maxa Huntera w Kijowie, Toma Balmfortha i Reuters Bureau w Londynie; Napisane przez Simona Camerona-Moore’a i Tomasza Janowskiego; Montaż: William Mallard, Angus MacSwan i Alexandra Hudson

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *