Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że Rosja przeprowadziła największy atak dronów na Kijów od początku wojny


Kijów, Ukraina
CNN

W sobotę przeprowadził największy w historii atak dronów na Rosję Ukrainy Według władz lokalnych było to stolicą Caivin od początku jego najazdu.

„W sumie prawie 75 Drony Shaheda Wystrzelony z obu kierunków: Primorsko-Achtarsk i obwód kurski w Rosji. Głównym celem było Kijów” – podały Siły Powietrzne Ukrainy w poście na Telegramie, opisując atak jako „rekordową liczbę” dronów.

Stwierdzono, że obrona powietrzna przechwyciła 71 irańskich dronów w sześciu regionach Ukrainy, ale większość dronów została przechwycona w obwodzie kijowskim.

„W odparciu ataku powietrznego biorą udział oddziały rakiet przeciwlotniczych, lotnictwo taktyczne, mobilne zespoły ogniowe i jednostki walki elektronicznej” – oznajmiły Siły Powietrzne. Dodała, że ​​w obwodzie dniepropietrowskim zniszczono także rakietę kierowaną Ch-59.

Rzecznik Zarządu Wojskowego Miasta Kijowa Mychajło Szamanow opisał kilka fal dronów nadlatujących z różnych kierunków w kierunku stolicy.

Producent CNN w Kijowie usłyszał głośne eksplozje i powtarzające się huki, gdy drony brzęczały nad ich głowami. Władze wojskowe miasta ostrzegły mieszkańców, aby się ukryli: „Duża liczba wrogich UAV wkracza do Kijowa z różnych kierunków! Prosimy o pozostanie w schroniskach do czasu włączenia alarmu!”

Według Szamanowa jest to czwarty atak dronów w Kijowie w tym miesiącu.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że w kijowskim obwodzie sołomyjskim co najmniej dwie osoby zostały ranne.

Kliczko poinformował, że pożar wybuchł w kilku miejscach obwodu sołomiańskiego, w tym w budynku mieszkalnym i innych lokalach niemieszkalnych.

Powiedział, że uszkodzone zostało drugie piętro pięciopiętrowego budynku mieszkalnego w obwodzie sołomijskim, a gruz zestrzelonych dronów spadł na dwa budynki mieszkalne – jeden w obwodzie dnibrowskim, drugi w obwodzie hołozowskim.

W oddzielnym oświadczeniu szef Zarządu Wojskowego Miasta Kijowa Siergiej Popko poinformował, że w zespole przedszkolnym wybuchł pożar po zestrzeleniu drona w obwodzie sołomiańskim.

Ministerstwo energii kraju stwierdziło, że w wyniku ostatniego ataku na Kijów 77 budynków mieszkalnych i 120 firm zostało pozbawionych prądu w centrum miasta.

Ukraińska firma energetyczna DTEK ogłosiła w sobotę, że przywróciła prąd wszystkim mieszkańcom Kijowa.

Zeszłej zimy Rosja rozpoczęła ciągłą kampanię ataków rakietowych i dronów, aby sparaliżować infrastrukturę energetyczną Ukrainy.

Chmielnicki na zachodniej Ukrainie stał się regularnym celem ataków, a fale uderzeniowe eksplozji niszczyły infrastrukturę w regionie, w tym elektrownię jądrową.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podała, że ​​w zeszłym miesiącu obszarem w pobliżu elektrowni jądrowej w Chmielnickim wstrząsnęły „potężne eksplozje”, a fale uderzeniowe wybiły szyby i tymczasowo odcięły zasilanie niektórych zewnętrznych stacji monitorowania promieniowania. Eksperci MAEA pracujący w zakładzie powiedzieli również, że w pobliżu miejsca zestrzelenia zostały dwa drony.

MAEA stwierdziła, że ​​incydent „po raz kolejny uwydatnił zagrożenia dla bezpieczeństwa nuklearnego podczas trwającego konfliktu zbrojnego”.

W obliczu obaw o stan energetyki w kraju tej zimy DTEK spędził ostatnie siedem miesięcy na odbudowie infrastruktury, starając się zwiększyć produkcję i zwiększyć bezpieczeństwo w swoich zakładach.

„Odzyskaliśmy to, co dało się odzyskać, kupiliśmy sprzęt zapasowy i zainstalowaliśmy zabezpieczenia wokół elektrowni” – powiedział dyrektor generalny DTEK Maxim Tymczenko. powiedział CNN na początku tego miesiąca.

Zdaniem Wadima Skibickiego, zastępcy szefa wywiadu bezpieczeństwa Ukrainy, doszło do ataków na ten kraj Sieć energetyczna Tym razem Rosji będzie trudno wyciągnąć.

Mieszkańcy przygotowują się również na możliwość przerw w dostawie prądu. Firma instalująca systemy magazynowania energii w kraju odnotowała znaczny wzrost popytu, ponieważ ludzie szukają rozwiązań poza siecią, podczas gdy przedsiębiorstwa i instytucje kupują generatory i akumulatory wtórne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *