Umowa imigracyjna między Wielką Brytanią a Ruandą: Wielka Brytania ogłosiła kontrowersyjny plan wysłania osób ubiegających się o azyl do Rwandy.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w czwartek, że plan był „napędzany naszym wspólnym bodźcem humanitarnym i możliwym dzięki niezależności Brexitu” i że Rwanda „będzie w stanie przesiedlić dziesiątki tysięcy ludzi” z pomocą Wielkiej Brytanii. W nadchodzących latach. „

Przemawiał na wspólnej konferencji prasowej w czwartek w stolicy Rwandy, Kigali. Brytyjski minister spraw wewnętrznych Priti Patel Powiedział, że przesiedleńcy w Rwandzie będą „wspierani przez okres do pięciu lat poprzez szkolenie, integrację, schronienie i opiekę zdrowotną, aby mogli się przesiedlić i prosperować”.
Patel Nazwał również ten plan „wspólnym nowym partnerstwem w zakresie migracji i rozwoju gospodarczego”, mówiąc, że Wielka Brytania „dokonuje znaczących inwestycji we wzrost gospodarczy Rwandy”.

Patel podkreślił, że celem porozumienia jest poprawa brytyjskiego systemu azylowego w obliczu „prawdziwych kryzysów humanitarnych i wykorzystywania złych handlarzy ludźmi dla własnych korzyści”.

Zapytany przez reportera, jakie były kryteria relokacji, Patel powiedział: „Jesteśmy bardzo jasne, że wszyscy, którzy nielegalnie wjeżdżają do Wielkiej Brytanii, zostaną przesiedleni i przywiezieni do Rwandy. Nie zamierzam podawać konkretnych kryteriów dla wielu. Powody. „

Minister spraw zagranicznych Rwandy Vincent Bruda powiedział, że Rwanda jest zadowolona ze współpracy z Wielką Brytanią.

Zapytany, czy Rwanda ma infrastrukturę, Bruta powiedział, że kraj ma potencjał do przyjmowania imigrantów i zainwestuje w nową infrastrukturę, aby edukować i pozostać imigrantami przy wsparciu Wielkiej Brytanii.

Dodał, że program dotyczy tylko osób ubiegających się o azyl w Wielkiej Brytanii i tych w Wielkiej Brytanii i że „nie chcą pozyskiwać ludzi z bezpośrednich sąsiadów, takich jak DRK, Burundi, Uganda, Tanzania”.

„Handel jako towary”

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) wyraził „silny sprzeciw i obawy” wobec planu i wezwał oba kraje do ponownego rozważenia.

„Ludzie uciekający przed wojną, konfliktami i prześladowaniami zasługują na współczucie i współczucie. Nie należy ich sprzedawać jako towarów i przenosić za granicę w celu przetworzenia” – powiedziała w oświadczeniu zastępczyni Wysokiego Komisarza UNHCR ds. Obrony Gillian Trix.

UNHCR zdecydowanie sprzeciwia się próbom przekazywania uchodźców i osób ubiegających się o azyl do krajów trzecich przy braku odpowiedniej ochrony i standardów. Takie rozwiązania po prostu przesuwają obowiązki azylowe, unikają zobowiązań międzynarodowych i są sprzeczne z pismem i postawą uchodźców. Konferencja” – powiedział Trix.

UNHCR powiedział również, że plan zwiększy ryzyko i wywrze większą presję na państwa pierwszej linii, ponieważ uchodźcy szukają alternatywnych tras.

„Doświadczenie pokazuje, że te umowy są ogólnie przyciągające uwagę i często naruszają prawo międzynarodowe. Czwartek.

Organizacja Human Rights Watch ostro skrytykowała plan i wydała ostre słowa Raport.

„Przerażające zapisy dotyczące praw człowieka w Rwandzie są dobrze udokumentowane” – napisano.

„Bezpośrednio wyraża swoje obawy dotyczące łamania praw człowieka w Rwandzie, celując w nielegalne zabójstwa, podejrzane zgony, nielegalne lub arbitralne zatrzymania, tortury i wykroczenia, zwłaszcza krytyków i protestujących. Dodał, że „podczas gdy mieszkańcy Anglii otworzyli swoje serca i domy dla Ukraińców, rząd zdecydował się działać brutalnie. Zerwać swoje obowiązki wobec innych, którzy uniknęli wojny i prześladowań”.

Steve Waltz-Symonds, dyrektor Amnesty International ds. praw uchodźców i imigracji w Wielkiej Brytanii, określił plan jako „szokujące nieporozumienie”.

„Wysyłanie ludzi do innego kraju – nie mówiąc już o kimś z tak złą historią praw człowieka – jest szczytem procesu azylowego” i pokazuje, jak daleko rząd jest teraz od ludzkości i rzeczywistości w kwestiach azylowych – powiedział Waltz. – powiedział Symonds Raport.

W ramach nowego planu Johnson powiedział, że brytyjska marynarka wojenna przejmie dowództwo operacyjne sił granicznych na kanale La Manche „z zamiarem, aby żadna łódź nie popłynęła niezauważona do Anglii”.

Pozwala władzom Wielkiej Brytanii stwierdzić, że każdy, kto prowadzi łódź, może zostać skazany na dożywocie.

Kanał La Manche, wąska droga wodna między Wielką Brytanią a Francją, jest jednym z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie. Uchodźcy i migranci uciekający przed konfliktami, prześladowaniami i biedą w biedniejszych lub rozdartych wojną krajach świata stoją w obliczu niebezpiecznego ryzyka przekroczenia granicy, często w pontonach nienadających się do podróży i na łasce handlarzy ludźmi w nadziei uzyskania azylu lub możliwości ekonomicznych w UK.

Ostatni listopad, 27 osób utonęło Po wywróceniu się nadmuchiwanej łodzi przewożącej migrantów do Wielkiej Brytanii, jeden z najgorszych incydentów na Kanale La Manche w ostatnich latach miał miejsce w bardzo zimnych wodach u wybrzeży Francji.

Cara Fox i Helen Reagan z CNN przyczyniły się do powstania raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *