Upadek silosu w Bejrucie odnawia szok przed rocznicą bombardowania

  • Wysokie przypomnienie erupcji z 4 sierpnia 2020 r.
  • Tlące się pożary trzymały mieszkańców Bejrutu w napięciu od tygodni
  • Bombardowania w 2020 r. są postrzegane jako symbol korupcji libańskiej elity

BEJRUT, 31 lipca (Reuters) – Część silosów zbożowych w porcie w Bejrucie zawaliła się w niedzielę, na kilka dni przed drugą rocznicą potężnej eksplozji, która je uszkodziła, wysyłając chmurę kurzu nad stolicę i ożywiając traumatyczne wspomnienia wybuchu który zabił. Ponad 215 osób.

Nie było natychmiastowych doniesień o obrażeniach.

Libańscy urzędnicy ostrzegli w zeszłym tygodniu, że część silosów – najwyższe przypomnienie niszczycielskiej erupcji z 4 sierpnia 2020 r. – może się zawalić po szybkim przechyleniu północnej strony.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„To było takie samo uczucie, jak wtedy, gdy nastąpił wybuch, pamiętaliśmy o wybuchu” – powiedział Tarek Hussain, mieszkaniec pobliskiej Karantiny, który robił zakupy spożywcze z synem, gdy doszło do upadku. „Kilka dużych kawałków spadło i mój syn się przestraszył” – powiedziała.

Władze podały, że w dołach od tygodni tlił się ogień, w wyniku letniego upału, który zapalił fermentujące ziarna, które gniły w środku od wybuchu.

Wybuch w 2020 roku został spowodowany przez niebezpiecznie składowaną w porcie azotan amonu od 2013 roku. Jest powszechnie postrzegany przez Libańczyków jako symbol korupcji i złego zarządzania elitą rządzącą, co doprowadziło kraj do katastrofalnego załamania finansowego.

Jedna z najpotężniejszych eksplozji niejądrowych w historii, która spowodowała obrażenia około 6000 osób i zniszczyła części Bejrutu, pozostawiając dziesiątki tysięcy bez dachu nad głową.

Ali Hami, minister transportu i robót publicznych w rządzie tymczasowym, powiedział agencji Reuters, że kilka sekcji dołów jest zagrożonych natychmiastowym zawaleniem się.

W związku z tym minister środowiska Nasser Yasin powiedział, że chociaż władze nie wiedzą, czy zawalą się inne części silosów, najbardziej stabilna jest część południowa.

Pożary w dołach, które nocą świecą na pomarańczowo w porcie, który nadal przypomina strefę katastrofy, od tygodni trzymają wielu mieszkańców Bejrutu w napięciu.

„Ślady usuwania” AUG. 4

Pojawiły się kontrowersje, co zrobić z uszkodzonymi rowami.

W kwietniu rząd podjął decyzję o ich zniszczeniu, denerwując rodziny ofiar, które chciały ich opuścić, aby zachować pamięć o bombardowaniu. Parlament w zeszłym tygodniu odrzucił przepisy chroniące je przed wyburzeniem.

Nadzieje obywateli na odpowiedzialność za zamachy bombowe w 2020 r. przygasły, gdy sędzia procesowy stanął w obliczu głośnej politycznej opozycji.

Desygnowany na premiera Najib Mikati powiedział, że odrzuca jakąkolwiek ingerencję w śledztwo i chce, aby to się stało.

Jednak wielu twierdziło, że wierzyli, że ogień został podpalony celowo lub celowo, co odzwierciedla nieufność władz.

Divina Abojaoude, inżynier i członek grupy reprezentującej rodziny ofiar, mieszkańców i ekspertów, powiedziała, że ​​doły nie muszą spadać.

„Stopniowo się opierali i potrzebowali wsparcia, a naszym celem było uzyskanie ich wsparcia” – powiedział Reuterowi.

„Pożar był naturalny i przyspieszył. Gdyby rząd chciał, mógł kontrolować pożar i go zredukować, ale wątpimy, czy chcieli, aby doły się zawaliły”.

Reuters nie mógł natychmiast skontaktować się z urzędnikami państwowymi w celu skomentowania zarzutów, że pożar mógł być kontrolowany.

Na początku tego miesiąca minister gospodarki wskazywał na trudności w gaszeniu pożarów, w tym ryzyko zawalenia się okopów czy rozprzestrzeniania się pożarów w wyniku naporu powietrza wytwarzanego przez śmigłowce wojskowe.

Fadi Hussain, mieszkaniec kwarantanny, powiedział, że wierzy, że zawalenie było celowe, aby usunąć „wszelkie ślady z 4 sierpnia”.

„Nie martwimy się o siebie, ale o nasze dzieci przed zanieczyszczeniem” – powiedział, dodając, że z powodu awarii prądu w kraju nie mógł nawet uruchomić wentylatora w domu z powodu zawalenia się szybów. Wpływ pyłu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Napisane przez Nayera Abdullah i Toma Perry’ego Montaż przez Hugh Lawsona, Nicka McPhee i Francisa Kerry’ego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *