Szwecja zdjęła ostatnią przeszkodę na drodze do przystąpienia do NATO po tym, jak węgierski parlament zagłosował za przyjęciem tej oferty.
Kraj nordycki złożył wniosek o przyłączenie się do sojuszu obronnego po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 r.
Każdy członek musi zatwierdzić nową aneksję, a Węgry zwlekają, oskarżając Szwecję o wrogość.
Jednak w zeszłym tygodniu węgierski premier Viktor Orbán powiedział, że oba kraje są teraz „gotowe umrzeć za siebie nawzajem”.
Od wszystkich członków NATO oczekuje się pomocy atakowanemu sojusznikowi.
Premier Szwecji Ulf Kristerson powiedział, że to „historyczny dzień” i „duży krok” dla Szwecji w stronę porzucenia 200 lat neutralności.
„Szwecja to wspaniały kraj, ale przyłączamy się do NATO, aby lepiej chronić wszystko, czym jesteśmy i wszystko, w co wierzymy” – powiedział.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że decyzja Węgier uczyniła sojusz „silniejszym i bezpieczniejszym”.
Zgodę Parlamentu musi teraz podpisać prezydent, po czym do Szwecji zostaje wysłane oficjalne zaproszenie do dołączenia do 31-osobowej grupy.
Proces trwa zwykle kilka dni.
Orban jest politykiem nacjonalistycznym mającym bliskie powiązania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Często blokował próby UE wysłania pomocy wojskowej na Ukrainę.
Szwecja jest jednym z krajów UE, który oskarżył Węgry o odejście od demokratycznych zasad UE.
Z kolei rzecznik Orbana Zoltan Kovacs oskarżył władze w Szwecji o zasiadanie na „zdegenerowanym tronie wyższości moralnej”.
Jednak w zeszłym tygodniu Orban gościł swojego szwedzkiego odpowiednika Ulfa Kristersona i zapowiedział swoje poparcie dla członkostwa Szwecji.
W poniedziałek w głosowaniu węgierskich parlamentarzystów wynik był prawie jednomyślny – 188 do 6.
W swoim przemówieniu Orban skrytykował anonimowych sojuszników z NATO za wywieranie presji na jego rząd, aby położył kres 21-miesięcznemu opóźnieniu.
„Węgry są suwerennym krajem i nie będą tolerować dyktowania im przez innych treści ani terminu podjęcia decyzji” – powiedział.
Turcja była kolejnym krajem NATO, który zablokował zatwierdzenie wniosku Szwecji w związku z jej tzw. wsparciem dla kurdyjskich separatystów. Ostatecznie w styczniu wycofała weto.
Szwecja i jej wschodni sąsiad Finlandia, od dawna uważane za neutralne militarnie, wyraziły zainteresowanie przystąpieniem do NATO w maju 2022 r.
Finlandia formalnie przystąpiła do UE w kwietniu ubiegłego roku, podwajając długość granicy sojuszu z Rosją.
Prezydent Rosji Władimir Putin wysłał swoją armię na Ukrainę w 2022 r., co ma zahamować ekspansję NATO i osłabić zachodni kolektywizm.
W rzeczywistości, oprócz Szwecji i Finlandii, wydarzyło się coś odwrotnego.