Wiele pojazdów elektrycznych traci dużą ulgę podatkową z powodu nowych przepisów

WASHINGTON (AP) – Mniej nowych pojazdów elektrycznych kwalifikuje się do pełnej federalnej ulgi podatkowej w wysokości 7500 USD. Jeszcze w tym roku wielu dostanie tylko połowę tej kwoty, zgodnie z zasadami zaproponowanymi w piątek przez Departament Skarbu USA.

Rezerwy wymagane ustawą o inflacji z zeszłego rokuMoże to spowolnić przyjmowanie przez konsumentów pojazdów elektrycznych i opóźnić ambitny cel prezydenta Joe Bidena, jakim jest posiadanie do 2030 roku połowy wszystkich nowych samochodów osobowych sprzedawanych w USA jako elektrycznych.

Nowe przepisy wejdą w życie 18 kwietnia i mają na celu zmniejszenie zależności USA od Chin i innych krajów w zakresie łańcuchów dostaw akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

Pojazdy elektryczne kosztują obecnie średnio ponad 58 000 USD, według Kelly Blue Book, co jest poza zasięgiem wielu amerykańskich gospodarstw domowych. Zachęty podatkowe mają na celu obniżenie cen i przyciągnięcie większej liczby nabywców. Ale 3750 $, połowa pełnego kredytu, nie wystarczy, aby odciągnąć ich od tańszych pojazdów napędzanych benzyną.

Urzędnicy administracji Bidena zgadzają się, że mniej pojazdów elektrycznych Komponenty akumulatorów EV i minerały będą kwalifikować się do ulg podatkowych w krótkim okresie ze względu na przepisy określające standardy dla miejsca ich pochodzenia. Ale z czasem, jak mówią, więcej pojazdów elektrycznych i części będzie produkowanych w USA, tworząc krajowy łańcuch dostaw i więcej miejsc pracy. Urzędnicy twierdzą, że pożyczki i inne środki zakończą zależność Chin od Stanów Zjednoczonych w zakresie części i minerałów.

Nowe przepisy pomogą konsumentom zaoszczędzić pieniądze na pojazdach elektrycznych „i setki dolarów rocznie na gazie, tworząc amerykańskie miejsca pracy w przemyśle oraz wzmacniając naszą energię i bezpieczeństwo narodowe” – powiedziała w piątek sekretarz skarbu Janet Yellen.

Ale senator Demokratów z Wirginii Zachodniej. Joe Manchin powiedział, że wytyczne wydane przez Departament Skarbu „całkowicie ignorują cel ustawy o deinflacji”.

Manchin nazwał to „oburzającym”, że administracja Bidena „nadal ignoruje intencje prawa”.Chodzi o przywrócenie produkcji do Ameryki i upewnienie się, że mamy niezawodne i bezpieczne łańcuchy dostaw.

Jeśli chodzi o 60-dniowy okres na zgłaszanie uwag do propozycji, Manchin powiedział: „Moja opinia jest prosta: przestańcie teraz. Po prostu przestrzegaj prawa”.

Kierowcy, którzy chcą kupić samochód elektryczny, powinni działać szybko, aby ubiegać się o pełną ulgę podatkową w wysokości 7500 USD. Internal Revenue Service wymienia ponad trzy tuziny elektrycznych lub hybrydowych pojazdów pasażerskich typu plug-in wyprodukowanych w Ameryce Północnej. Ale niektórzy nie będą się kwalifikować lub otrzymają tylko połowę, gdy tylko nowe zasady Departamentu Skarbu wejdą w życie w ciągu trzech tygodni.

Urzędnik skarbowy nie podałby szacunkowej liczby pojazdów elektrycznych, które kwalifikowałyby się zgodnie z nowymi przepisami. Departament planuje opublikować listę 18 kwietnia, powiedział urzędnik.

Producenci pojazdów muszą zaświadczyć, że ich pojazdy spełniają wymagania dotyczące pełnego lub częściowego zwolnienia podatkowego.

John Bozzella, dyrektor generalny branżowej grupy handlowej Alliance for Automotive Innovation, powiedział, że tylko kilka z 91 modeli pojazdów elektrycznych dostępnych obecnie w sprzedaży w USA otrzyma pełne uznanie, choć niektóre kwalifikują się do połowy.

„Znamy już warunki ulgi podatkowej EV na przyszły rok. Marzec 2023 był świetny” – powiedział Bozzella.

Dużym problemem są nowe przepisy, które ograniczają procent części baterii i minerałów pochodzących z krajów, które nie mają umów o wolnym handlu ani umów mineralnych ze Stanami Zjednoczonymi.

W tym roku co najmniej 40% wartości minerałów akumulatorowych musi zostać wydobyte, przetworzone lub poddane recyklingowi w Stanach Zjednoczonych lub krajach, z którymi mają umowy handlowe. Co roku rośnie o 10%, aż po 2026 roku osiągnie 80%.

Ponadto co najmniej 50% wartości komponentów baterii musi zostać wyprodukowanych lub zmontowanych w Ameryce Północnej w tym roku. Wymóg ten wzrasta do 60% w następnym roku oraz w 2025 r. i będzie wzrastał o 10% każdego roku, aż osiągnie 100% po 2028 r.

Niektórzy producenci samochodów będą w stanie spełnić wymagania dotyczące komponentów baterii, ale niewielu będzie w stanie przestrzegać zasad dotyczących minerałów, powiedział analityk e-mobilności Kitehouse Research, Sam Abulsamid. Większość litu używanego w akumulatorach pojazdów elektrycznych pochodzi obecnie z Chin.

„Zapotrzebowanie na minerały może być bardzo trudne” – powiedział Abulzamid. „Zbudowanie rafinerii litu w innych miejscach zajęłoby dużo więcej czasu”.

General Motors powiedział w piątek, że trzy z jego pojazdów elektrycznych kwalifikują się do pełnego kredytu. Cadillac Lyric, który jest teraz w sprzedaży, będzie kwalifikował się od 18 kwietnia, podczas gdy Chevrolet Blazer i Equinox będą kwalifikować się, gdy dotrą do salonów w dalszej części roku. GM pracuje nad uzyskaniem pełnych 7500 dolarów na inne pojazdy elektryczne i chce je zatrzymać, ponieważ wymagania dotyczące zawartości baterii są ostrzejsze, powiedziała rzeczniczka. Firma poinformowała, że ​​pracuje nad krajowym łańcuchem dostaw i produkcją akumulatorów w USA

Ustawa o inflacji nakłada również pułapy cenowe na nowe pojazdy elektryczne: 55 000 USD na samochody osobowe i 80 000 USD na pickupy, furgonetki i SUV-y. Istnieją również limity dochodów mające na celu uniemożliwienie bogatym zaciągania kredytów. Kupujący nie może mieć skorygowanego rocznego dochodu brutto przekraczającego 150 000 USD w przypadku składania wniosku indywidualnie, 300 000 USD w przypadku składania wniosku wspólnie i 225 000 USD w przypadku głowy gospodarstwa domowego.

Ponadto, począwszy od 2025 r., minerały akumulatorowe nie mogą pochodzić od „zagranicznego podmiotu budzącego obawy”, głównie z Chin i Rosji. Od 2024 r. kraje te nie będą mogły zaopatrywać się w części do akumulatorów; Do 2025 roku z tych krajów nie będzie już żadnych minerałów.

Administracja Bidena powiedziała, że ​​trwają prace nad przepisami regulującymi ten wymóg.

Nowe zasady określają kryteria, które kraje muszą spełnić, aby się zakwalifikować. Australia, Bahrajn, Kanada, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Dominikana, Salwador, Gwatemala, Honduras, Izrael, Jordania, Korea, Meksyk, Maroko, Nikaragua, Oman, Panama, Peru, Singapur i Japonia znajdują się na tej liście. Japonia osiągnęła porozumienie w tym tygodniu Z USA w handlu minerałami krytycznymi do akumulatorów EV.

Chociaż proponowane zasady wchodzą w życie 18 kwietnia, administracja Bidena oczekuje publicznych komentarzy i może później zmodyfikować zasady, w tym uwzględnić kraje negocjujące umowy handlowe ze Stanami Zjednoczonymi.

Rząd twierdzi, że firmy ogłosiły co najmniej 45 miliardów dolarów inwestycji w USA od czasu uchwalenia ustawy o deflacji.

Przewodniczący Senackiej Komisji Finansów, Ron Wyden, D-Oregon, powiedział, że ma obawy dotyczące przepisów dotyczących baterii. „Władza wykonawcza nie może jednostronnie decydować o umowach o wolnym handlu” – powiedział podczas niedawnego przesłuchania. „Potrzebują porady i zgody Kongresu, w tym wszelkich umów związanych z krytycznymi minerałami.

___

Krisher relacjonował z Detroit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *