Wisconsin pokonuje Purdue nr 3 w dogrywce i awansuje do meczu o tytuł turnieju Big Ten

Max Kleschmidt strzelił zwycięskiego gola dla Wisconsin w meczu przeciwko Purdue. (Zdjęcie: David Berting/Getty Images)

Purdue nie powtórzy w tym sezonie tytułów Wielkiej Dziesiątki.

W sobotę mistrzowie Wielkiej Dziesiątki sezonu zasadniczego przegrali z Wisconsin 76:75 w półfinale Turnieju Wielkiej Dziesiątki. Max Kleschmid oddał strzał z linii boiska na niecałe pięć sekund przed końcem dogrywki, aby zapewnić sobie zwycięstwo, po czym Lance Jones rzucający za trzy punkty nie trafił we wszystko przed syreną.

Purdue objął prowadzenie po regulaminowym czasie gry, zanim Wisconsin wymusił dogrywkę. Gdy Wisconsin przejął piłkę, a Chucky Hepburn trafił w decydującym położeniu, środkowy gwiazdor Boilermakers, Zach Eddy, strzegł podania od strony boiska.

Strata zmniejsza ogólny wynik Purdue do 29-4 i nie zmniejsza szans Boilermakers na rozstawienie nr 1 w turnieju NCAA. Dzięki porażce Arizony w piątkowym turnieju Pac-12 drużyna Boilermakers powinna bezpiecznie zająć pierwsze miejsce w niedzielę.

Sztuka polegała na tym, aby uniknąć przygnębiającej porażki, która sezon temu zadziwiła uniwersytecką koszykówkę. Purdue stał się drugim rozstawionym z numerem 1, który przegrał z rozstawionym z numerem 16 w 2023 r., kiedy Fairleigh Dickinson zdenerwował Boilermakers.

Zwycięstwo powinno ugruntować pozycję Wisconsin w czołowej szóstce turnieju. The Badgers zajęli piąte miejsce w Wielkiej Dziesiątce po przegranej trzech z czterech ostatnich meczów w sezonie zasadniczym, ale pokonali Maryland i Northwestern, otwierając Turniej Wielkiej Dziesiątki. Dobra passa trzech meczów to kolejny koszmar dla Badgers, którzy przegrali osiem z ostatnich 11 meczów.