Pierwszy astronauta Boeinga Starlinera: aktualizacje na żywo

Aktualizacja

Astronauci pierwszego statku Starliner przechodzą próbę generalną przed startem 6 maja

Astronauci NASA Butch Wilmore i Suni Williams odbyli poważną próbę generalną przed historycznym startem, który odbędzie się 6 maja na pokładzie Boeinga Starliner, ogłosili w piątek (26 kwietnia) urzędnicy agencji po próbie.

„Zarówno Wilmore, jak i Williams wykonali szereg kluczowych zadań w dniu startu, obejmujących dopasowanie się, pracę w symulatorze kabiny załogi i uruchomienie tego samego oprogramowania, którego używano podczas startu”. Napisali urzędnicy NASA w poście na blogu w piątek (26 kwietnia).

Próba odbyła się w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego w Orlando na Florydzie i obejmowała odliczanie, gdy statek kosmiczny Starliner na rakiecie Atlas V United Launch Alliance przeniósł go na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Trwający tydzień test w locie załogi przeprowadzony przez NASA w czwartek (25 kwietnia) zakończył najnowszą ocenę gotowości do lotu. CFT, pierwsza misja Starlinera z astronautami, ma na celu certyfikowanie statku kosmicznego na sześciomiesięczne misje do ISS już w 2025 roku. Przeczytaj o Starlinerze „przejdź do startu” tutaj na Space.com.

Astronauci Starliner przybywają na platformę startową

Astronauci Boeing Crew Flight Test, Butch Wilmore (po lewej) i Suni Williams z NASA, przybywają do należącego do agencji Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie 25 kwietnia na pokładzie odrzutowca T-38. (Zdjęcie: NASA)

Dwóch astronautów NASA lecących na pokładzie pierwszego załogowego statku kosmicznego Starliner Boeinga przybywa do Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie, aby przygotować się do historycznego startu na Międzynarodową Stację Kosmiczną 6 maja.

Dowódca testów w locie załogi Boeinga Starliner Butch Wilmore i pilot Sunita Williams lądują naddźwiękowym odrzutowcem NASA T-38 w ośrodku startowym i lądowaniu centrum kosmicznego po krótkim locie z pola Ellington Field w Houston w pobliżu Johnson Space Center.

Astronauci wystrzelą do ISS na rakiecie Boeinga Starliner i Atlas V z kompleksu Space Launch Complex 41 ze stacji sił kosmicznych na przylądku Canaveral w pobliżu KSC. Ich tygodniowa misja na ISS była ostatnią podróżą testową Boeinga Starliner, potwierdzającą jego gotowość do lotów operacyjnych załogi NASA. Po zakończeniu misji Starliner wyląduje na spadochronie na Ziemię i wyląduje w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *