Wojna rosyjsko-ukraińska, w nalotach na Ukrainę rannych zostało ponad 100 osób

12:32 ET, 29 grudnia 2023 r

Biden twierdzi, że atak na Ukrainę pokazuje, że intencje Putina w tym kraju się nie zmieniły

Od Kevina Lipducka z CNN

Prezydent USA Joe Biden powiedział najnowsze informacje na temat Rosji Naloty na Ukrainę — największa od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę — przypomina o zamiarach prezydenta Rosji Władimira Putina wobec tego kraju.

„Prawie dwa lata po tej wyniszczającej wojnie jest to wyraźne przypomnienie dla świata, że ​​zamiary Putina pozostają niezmienione. Dąży on do zniszczenia Ukrainy i podporządkowania sobie jej narodu. Należy go powstrzymać” – stwierdził Biden w piątkowym oświadczeniu.

Wykorzystał okazję i ponownie wezwał Kongres do uchwalenia Dodatkowa pomoc dla UkrainyPowiedział, że systemy obronne dostarczone przez USA przechwyciły kilka rosyjskich dronów i rakiet wystrzelonych w piątek.

„Naród amerykański może być dumny z uratowanych przez nas istnień ludzkich i pomocy, jaką udzieliliśmy Ukrainie w obronie jej niepodległości i wolności” – napisał. „Ale jeśli Kongres nie podejmie pilnych działań w nowym roku, nie będziemy w stanie w dalszym ciągu wysyłać Ukrainie broni i niezbędnych systemów obrony powietrznej, których potrzebuje, aby chronić swoich obywateli”.

Biden zażądał nowej pomocy dla Ukrainy o prawie 60 miliardów dolarów, ale finansowanie utknęło w martwym punkcie w związku z negocjacjami w sprawie zaostrzenia amerykańskich przepisów imigracyjnych.

Ustawodawcy opuścili Waszyngton bez porozumienia w sprawie nowego finansowania.

W swoim oświadczeniu Biden starał się podkreślić globalne implikacje konfliktu na Ukrainie: „Stawka tego konfliktu wykracza daleko poza Ukrainę” – napisał. „Wpływają na integralność sojuszu NATO, bezpieczeństwo Europy i przyszłość stosunków transatlantyckich”.

Rakieta nad Polską: Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jack Sullivan powiedział w piątek ministrowi spraw zagranicznych Polski, że Stany Zjednoczone są zjednoczone, gdy Rosja prowadzi dochodzenie w sprawie rakiety, która tymczasowo wleciała w jej przestrzeń powietrzną podczas ataku.

Z odczytu w Białym Domu wynika, że ​​Sullivan „obiecał pomoc techniczną w razie potrzeby i zapewnił swojego polskiego odpowiednika, że ​​prezydent Biden uważnie śledzi tę kwestię”.

Polskie wojsko twierdzi, że „niezidentyfikowany obiekt powietrzny” wleciał nad polską przestrzeń powietrzną z terytorium Ukrainy w piątkowy poranek. „Wszystkie znaki” wskazują, że tak było Rosyjska rakietaWedług najwyższego rangą oficera wojskowego w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *