Wzrost płac prywatnych w USA spowalnia w marcu -ATP

Waszyngton, 5 kwietnia – Prywatni pracodawcy w USA zatrudnili w marcu mniej pracowników niż oczekiwano.

Krajowy raport o zatrudnieniu ADP opublikowany w środę, oparty na wtorkowych danych rządowych, wykazał, że pod koniec lutego liczba wolnych miejsc pracy spadła poniżej 10 milionów, po raz pierwszy od prawie dwóch lat.

Przedstawiciele Rezerwy Federalnej z zadowoleniem przyjęli wolniejszy wzrost liczby miejsc pracy, zastanawiając się, czy wstrzymać najszybszy cykl podwyżek stóp procentowych banku centralnego USA od lat 80.

„Chociaż nie otrzymaliśmy zbyt wielu sygnałów z raportu ATP, uważamy, że miękkość danych ATP przynajmniej w pewnym stopniu potwierdza nasz pogląd, że trend wzrostu liczby miejsc pracy jest umiarkowany” – powiedział ekonomista Daniel Silver. JP Morgan w Nowym Jorku.

Zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło w zeszłym miesiącu o 145 000 miejsc pracy, jak pokazał w środę krajowy raport zatrudnienia ADP. Dane za luty zostały zrewidowane w górę i pokazują 261 000 dodanych miejsc pracy zamiast 242 000, jak informowano wcześniej. Ekonomiści ankietowani przez Reutera prognozowali, że zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrośnie o 200 tys.

Sektor produkcji towarów dodał 70 000 miejsc pracy, podczas gdy miejsca pracy w budownictwie wzrosły o 53 000. Ale płace produkcyjne spadły o 30 000. W sektorze usług utworzono 75 000 miejsc pracy.

Branża rekreacyjna i hotelarska zatrudniała 98 000 pracowników, podczas gdy handel, transport i usługi użyteczności publicznej dodały 56 000 miejsc pracy. Ale nastąpiła utrata miejsc pracy w działalności finansowej oraz usługach przemysłowych i biznesowych.

Rynek pracy zwalnia, ponieważ wyższe koszty finansowania zewnętrznego zmniejszają popyt w gospodarce. Rząd poinformował we wtorek, że na koniec lutego było 9,9 miliona wolnych miejsc pracy. Jednak w lutym na każdego bezrobotnego przypadało 1,7 wolnych miejsc pracy, co potwierdza zacieśnianie się rynku pracy.

Bank centralny podniósł w zeszłym miesiącu swoją referencyjną stopę procentową o ćwierć punktu procentowego, ale zaznaczył, że jest bliski wstrzymania dalszych podwyżek stóp z powodu zawirowań na rynkach finansowych. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych podniosła główną stopę procentową o 475 punktów bazowych od marca ubiegłego roku.

Raport ADP, opracowany we współpracy z Stanford Digital Economy Lab, został opublikowany przed obszernym i uważnie obserwowanym raportem dotyczącym zatrudnienia Biura Statystyki Pracy Departamentu Pracy za marzec.

Nie jest to wiarygodna miara przewidywania prywatnych wynagrodzeń w raporcie zatrudnienia BLS.

Według sondażu przeprowadzonego przez Reutera wśród ekonomistów, rządowy raport może pokazać, że w marcu liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym wzrosła o 215 000. Przewiduje się, że całkowite zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło w zeszłym miesiącu o 240 000 miejsc pracy, po wzroście o 311 000 w lutym, ponieważ oczekuje się wzrostu zatrudnienia w rządzie.

„Nie przywiązujemy dużej wagi do ADP jako predyktora oficjalnej serii list płac i spodziewamy się, że wykaże ona wzrost ogólnego zatrudnienia poza rolnictwem o 200 000” – powiedział Andrew Hunter, zastępca głównego ekonomisty USA ds. ekonomii kapitału.

„Biorąc pod uwagę gwałtowny spadek liczby wolnych miejsc pracy i słabość w większości ankiet, podejrzewamy, że główne ryzyko dla tej prognozy jest niekorzystne”.

Raport Lucii Muticani; Montaż autorstwa Chisu Nomiyamy i Andrei Ricci

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *