Xi Jinping z Chin uczestniczy w corocznym przekazaniu Hongkongu

Symbol zastępczy, gdy ładowane są akcje artykułu

HONG KONG – Prezydent Chin Xi Jinping w czwartek wyszedł poza granice Chin kontynentalnych po raz pierwszy od wybuchu epidemii. 25. rocznica przekazania Hongkongu Od rządów brytyjskich do chińskich.

Xi i jego żona Peng Liuan wysiadają z pociągu na zachodnim dworcu Kowloon w Hongkongu, na końcu drogi ekspresowej, która łączy się z Chinami kontynentalnymi. Młodzi ludzie i dzieci witali ich na scenie, machając flagami chińskimi i hongkońskimi i skandując „Witamy z miłością” po chińsku mandaryńskim, a nie po kantońsku, tradycyjnie używanym w mieście.

Oczekuje się, że Xi, najpotężniejszy przywódca Chin od czasów Mao Zedonga, po raz trzeci przełamie precedens jeszcze w tym roku, dając okazję do umocnienia osobistej władzy nad Chińską Partią Komunistyczną. Pod jego rządami.

Jednak dla wielu mieszkańców Hongkongu połowa okresu 50 lat gwarantowanego „wysokim poziomem autonomii” w ramach mechanizmu zwanego „jeden kraj, dwa systemy” to czas na żałobę. Erozja wolności I rozwiane nadzieje na demokratyczną przyszłość.

Nominowany przez Pekin do Hongkongu reprezentuje ścisłą kontrolę

„Po powstaniach i protestach w 2019 i 2020 roku rząd w Pekinie chce przedstawiać wszystko jako pod kontrolą – elementy opozycji i rebelii zostały zniszczone” – powiedział Ho-Fang Hung, profesor ekonomii politycznej na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. „To sytuacja korzystna dla obu stron, a on spróbuje przedstawić Xi Jinpinga jako człowieka, który osiągnął coś, co nazywa się „drugim powrotem” Hongkongu”.

Zdławienie protestów prodemokratycznych zrujnowało stosunki Pekinu z młodzieżą i wieloma zachodnimi rządami. Ale Komunistyczna Partia Chin, która ponad wszystko ceni sobie kontrolę polityczną i integralność terytorialną narodu, przełamała dziesięciolecia bezczynności i uchwaliła ustawę o bezpieczeństwie narodowym dla Hongkongu.

Chińscy uczeni zaczęli mówić o „drugim powrocie” Hongkongu. Said Zheng Yongnian, wpływowy politolog z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu Media rządowe Wczesne lata chińskich rządów po 1997 roku były „suwerennością bez władzy rządzącej”. Ale G to zmienił.

Zheng powiedział, że ustawa o bezpieczeństwie narodowym to dobry początek, ale dopiero początek „restrukturyzacji” systemu politycznego Hongkongu.

Pierwszy w tym programie dla nadchodzącego CEO John LeeLider polityki, który nadzorował stłumienie protestów, musi uchwalić art. 23 Ustawy Zasadniczej, minikonstytucję miasta, która musi uchwalić przepisy zakazujące zdrady, secesji, zdrady stanu i zdrady stanu. Takie prawo zostało odłożone na półkę w 2003 roku po masowych protestach.

Ale ambicje Xi dokonują ogromnych zmian poza zmianami policyjnymi i prawnymi. Edukacja A społeczność ma na celu generowanie poparcia dla reżimu KPCh.

Zaakceptowanie przyszłości w kształcie Pekinu może być trudne wśród pokoleń urodzonych wokół przekazania władzy, oczekują one większej wolności demokratycznej i zostały wprowadzone do lokalnej polityki poprzez walkę z dumpingiem z Pekinu.

25 lat od zdobycia Hongkongu przez Chiny, zdjęcia

„Kiedy byłem młodszy, nie wiedziałem, czym są globalne prawa wyborcze, ale potem zmieniłem zdanie po tym, jak doświadczyłem rewolucji parasolowej” – powiedział Koko Aw, 25-letni student prawa, odnosząc się do 2014 roku. Walczy o cel zmiany System wyborczy Hongkongu pozwolił Pekinowi na wystawianie kandydatów politycznych.

Wielu urodzonych w 1997 roku czuje się zdradzonych. 25-letni Jeff Yaw dorastał w poczuciu, że przekazanie było szczęśliwym wydarzeniem, ale ostatnio pojawiły się obawy o przyszłość miasta. „Czuję się trochę uduszony i czuję, że Hongkong jest mniej otwarty niż Zachód” – powiedział.

Pomimo radosnego tonu w chińskich mediach państwowych przed piątkowymi uroczystościami, istnieją oznaki, że Xi może nie martwić się uciskiem Pekinu w Hongkongu. Lokalne media, powołując się na anonimowe źródła rządowe, poinformowały, że Shi nie zostanie na noc w mieście i zamiast tego wróci do Shenzhen przez granicę kontynentalną po kolacji z ustępującym prezesem Garym Lamem i wróci do Hongkongu w piątek rano. Ceremonia mianowania byłego szefa policji Lee na jego miejsce.

Większość części Hongkongu została zamknięta, aby zapewnić płynną frekwencję. Wysokie, wypełnione wodą szlabany na ulicach w pobliżu centrum wystawienniczego, w którym odbywają się uroczystości. Ustawodawca odwołał swoje cotygodniowe posiedzenie, aby prawodawcy mogli zostać odizolowani i stawić czoła surowszym ograniczeniom dotyczącym wirusa koronowego podczas ceremonii. Podczas wizyty policja zablokowała drony w całym Hongkongu.

Co najmniej 10 dziennikarzy z mediów lokalnych i zagranicznych Według South China Morning Post zakaz został wprowadzony w celu ukrycia działań. Liga Socjaldemokratów, prodemokratyczna organizacja polityczna, powiedziała, że ​​nie będzie protestować 1 lipca po tym, jak policja bezpieczeństwa narodowego wezwała swoich ochotników. „Sytuacja jest bardzo trudna, proszę o zrozumienie” – powiedziała grupa w oświadczeniu skierowanym do kibiców.

Dla starszego pokolenia w Hongkongu rok 1997 był czasem wielkiej niepewności. 59-letnia Claudia Tong opuściła wówczas miasto i wyemigrowała do Australii, ale później wróciła. Pomimo dominacji Pekinu, z optymizmem patrzy na przyszłość Hongkongu.

„Uważam, że edukacja narodowa to dobra rzecz. Wielu młodych ludzi nie rozumie, co oznacza „jeden kraj, dwie organizacje” – powiedział.

To zamieszanie może być jednym z powodów, dla których interpretacje Chin zmieniły się z biegiem czasu. Po kapitulacji byłego chińskiego przywódcy Deng Xiaopinga sprzed 1997 roku, Hongkong obiecał, że „konie nadal będą ścigać się i tańczyć”. Przekształcając je idee Xi, z okazji 20. rocznicy przekazania władzy, tworzą głębokie korzenie „zaawansowany, pierwotny” system rządzenia, w którym „jeden naród” jest postrzegany i utrzymywany jako jedność narodowa.

Kościoły w Hongkongu nie są już ograniczane, ponieważ Pekin zacieśnia niezadowolenie

Stworzenie formuły „jeden kraj, dwie organizacje” opartej na przekazaniu władzy Hongkongu w 1997 roku uważane jest za jedno z najważniejszych osiągnięć przywództwa Denga. Chińskie media państwowe dzisiaj Funkcje niestandardowe Filmy przedstawiające Denga wskazującego palcem na ówczesną brytyjską premier Margaret Thatcher, mówiącą, że nie ma miejsca dla suwerenności Hongkongu.

Tengkal odpowiedział na wiele pytań dotyczących przyszłości Hongkongu, na które Xi nie odpowiedział, głównie narzucając wyjaśnienia historii Komunistycznej Partii Chin w regionie. Niedawno władze Hongkongu zrewidowały podręczniki gimnazjum i nauczyły partię stanowiska, że ​​obszar ten nie jest w rzeczywistości kolonią brytyjską; Zawsze był okupowany nielegalnie.

Podczas poniedziałkowego wydarzenia Chris Baton, ostatni brytyjski gubernator Hongkongu, przekonywał, że Wielka Brytania niewiele mogła zrobić, aby uniknąć niedawnego zwrotu represji w Hongkongu do 1997 roku, „ponieważ prawdziwa historia dotyczy dzisiejszych wyborów w Hongkongu. Prezydent Xi Jinpinga.

W tym czasie, dodał Baton, przekazanie Hongkongu było postrzegane jako „kanaryjskie w dół szybu kopalni”, aby sprawdzić, czy chiński reżim okaże się brutalny, samolubny lub wiarygodny w sprawach międzynarodowych, ale teraz na to pytanie udzielono odpowiedzi. „Canary był ścigany, do tego stopnia, że ​​im się to udało” – powiedział.

Nawet w 1997 roku 50-letni Ken Lam, który pracował w logistyce, przewidywał, że nadejdą kolejne represje, ale pogodził się z losem miasta, nie mogąc wtedy wyjechać. „Mam teraz możliwość wydostania się, ale część mnie chce zostać i zobaczyć, jak zły może się stać Hongkong. W końcu tam dorastałem” – powiedział.

Raport pasterza z Taipei na Tajwanie. Lyric Li w Seulu przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *