Xi w Chinach został wybrany na prezydenta na bezprecedensową trzecią kadencję

  • Delegaci na doroczne Ogólnochińskie Zgromadzenie Ludowe formalnie ponownie mianowali Xi na przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej w piątek.
  • Na 20. Kongresie Narodowym Komunistycznej Partii Chin w październiku Xi umocnił swoją kontrolę nad partią rządzącą, wypełniając najwyższy krąg przywódców lojalistami.
  • Delegaci Chin mają zatwierdzić nowego premiera w sobotę.

Chiński prezydent Xi Jinping, na zdjęciu, 23 października 2022 r., po odzyskaniu kontroli nad rządzącą Komunistyczną Partią Chin.

Kevin Frayer | Wiadomości Getty Images | Dobre zdjęcia

PEKIN – Xi Jinping zdobył w piątek bezprecedensową trzecią kadencję jako prezydent Chin.

Powszechnie oczekiwano, że Xi pozostanie prezydentem podczas w dużej mierze uroczystej sesji parlamentarnej w tym miesiącu, znanej jako „dwie sesje”. Coroczne spotkanie odnosi się do posiedzeń Komitetu Konsultacyjnego OZPL i Zgromadzenia Ustawodawczego.

Przedstawiciele Kongresu w piątek formalnie ponownie mianowali Xi na przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej.

Xi awansował w chińskich szeregach politycznych, zostając prezydentem w 2013 roku i znosząc limity kadencji w 2018 roku.

Na 20. Kongresie Narodowym Komunistycznej Partii Chin w październiku Xi umocnił swoją kontrolę nad partią rządzącą, wypełniając najwyższy krąg przywódców lojalistami.

Zhao Lezhi, członek tej kluczowej komisji nadzorującej dyscyplinę partyjną, został w piątek formalnie przewodniczącym Stałego Komitetu OZPL.

Po kongresach partyjnych odbywających się dwa razy na dekadę, najwyżsi przywódcy Komunistycznej Partii Chin zajmują stanowiska rządowe, takie jak prezydent i premier.

Delegaci Chin mają zatwierdzić nowego premiera w sobotę.

Xi ma wygłosić przemówienie na ceremonii zamknięcia sesji parlamentarnej w poniedziałek. Tego dnia nowy premier ma przemawiać do mediów.

Han Zheng, który był wcześniej wicekanclerzem wykonawczym, formalnie został wicekanclerzem w piątek. Wcześniej tę rolę pełnił Wang Qishan.

Delegaci zatwierdzili w piątek propozycję reorganizacji Rady Państwa, najwyższego organu wykonawczego chińskiego rządu.

Szkic planu został opublikowany na początku tego tygodnia i oczekuje się, że znacznie zwiększy bezpośrednią kontrolę nad rządem przez rządzącą Komunistyczną Partię Chin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *