Zełenski mówi, że przeciwko Rosji trwają działania kontrofensywne Wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj prowadzi kontrofensywę przeciwko inwazji sił rosyjskich, ale odmówił podania dalszych szczegółów.

Ukraiński przywódca, który odwiedza premiera Kanady Justina Trudeau, wypowiedział się na konferencji prasowej w Kijowie w sobotę.

Odpowiadał na pytanie, jak dzień wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że rozpoczęła się kontrofensywa Ukrainy i że siły ukraińskie ponoszą „znaczące straty”.

Zełenski powiedział: „Na Ukrainie trwają operacje kontrofensywne i obronne. Nie będę mówić o tym, na jakim etapie lub etapie się znajdują.

„Codziennie jestem w kontakcie z dowódcami naszych różnych kierunków” – dodał, powołując się na nazwiska pięciu najwyższych dowódców wojskowych Ukrainy.

„Wszyscy są pozytywnie nastawieni. Wyślij to do Putina.

Wysocy rangą ukraińscy urzędnicy powstrzymali się od ogłoszenia kontrofensywy na pełną skalę, chociaż niektórzy zachodni analitycy twierdzą, że ciężkie walki i użycie oddziałów rezerwowych.

W swoim nocnym przemówieniu wideo Zełenski przedstawił kilka szczegółów, jednocześnie wzywając żołnierzy do dalszej walki.

„Dziękuję wszystkim, którzy zajmują swoje stanowiska i tym, którzy awansowali” – powiedział, powołując się na fronty wschodni i południowy, gdzie toczą się ciężkie walki.

Urzędnicy Ukrainy powiedzieli, że siły ukraińskie odparły ataki wroga w okolicach Bachmutu i Maringi, miejsc ciężkich starć na wschodzie. Siły rosyjskie, jak stwierdzono, „nadal ponoszą ciężkie straty, które starają się ukryć”.


Wiceminister obrony Hanna Maliar wyjaśniła w telegramie, że wojsko nie wyda żadnego oświadczenia, dopóki sytuacja na polu walki nie zostanie wyjaśniona.

„Zadaj sobie to pytanie… Czy jestem przygotowany na otrzymanie informacji o wyzwoleniu tego lub innego miasta nie wtedy, gdy wejdą nasze wojska, ale kiedy założą twierdzę?” Ona napisała.

Ukraina od miesięcy mówi, że planuje poważną kontrofensywę w celu odzyskania kontrolowanych przez Rosję terytoriów na południu i wschodzie. Ale teraz egzekwuje ścisłą ciszę operacyjną i zaprzeczył, jakoby rozpoczął poważną operację.

Ze względu na niedostatek niezależnych raportów z frontu trudno ocenić stan walk.

„Znaczące” działania

Tymczasem Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że w ciągu ostatnich 48 godzin Ukraina przeprowadziła „znaczące” operacje na kilku obszarach wschodnich i południowych, a rosyjska obrona została naruszona w kilku miejscach.

„W niektórych rejonach siły ukraińskie mogły poczynić znaczne postępy i przebić pierwszą linię rosyjskiej obrony. W innych ukraińskie postępy były powolne” – napisano, dodając, że wyniki rosyjskiej armii były mieszane.

„Niektóre [Russian] „Jednostki prowadzą wiarygodne manewrowe operacje obronne, podczas gdy inne wycofały się w wyniku pewnych zakłóceń, w związku ze wzrostem doniesień o rosyjskich ofiarach, gdy Rosjanie wycofują się przez własne pola minowe” – napisano.

Oczekuje się, że kontrofensywa Ukrainy użyje tysięcy żołnierzy wyszkolonych i wyposażonych przez Zachód, ale Rosja zbudowała potężne fortyfikacje na okupowanym terytorium, podczas gdy Kijów nie ma dominacji.

Patrick Bury, ekspert ds. bezpieczeństwa i obrony na Uniwersytecie w Bath w Wielkiej Brytanii, powiedział Al Jazeerze, że kontrofensywa może być „długą grą”, a jej początkowe operacje będą „najbardziej krwawą częścią dla Ukraińców”.

„Jest mało prawdopodobne, abyśmy zobaczyli szybki postęp, jaki widzieliśmy we wrześniu w Charkowie, gdzie na przykład Ukraińcy, z pomocą przyjaznego wywiadu, byli w stanie zidentyfikować, gdzie znajdowały się przemęczone i osłabione jednostki rosyjskie i przemieszczały się” obok nich. To się nie stanie – powiedział.

„Rosjanie mieli miesiące na przygotowanie znacznych ofensyw, które były… pozycjami obronnymi z okopami, bunkrami, polami minowymi, zaprojektowanymi w szczególności do wysyłania atakujących do stref śmierci”.

Podczas ataku Ukraińcy mogą ponieść „ciężkie straty”.

„Obrona jest bardzo łatwa: znasz parkiet, wiesz, jaki jest plan:„ Zamierzam utrzymać tę pozycję, dopóki tu nie dotrą, a potem wrócę tutaj, a potem ta inna pozycja idzie mnie wspierać” – powiedział Bury.

„Dla obrońców jest bardzo łatwo, o czym przekonali się Ukraińcy w zeszłym roku, gdy się bronili. Atakującym jest bardzo trudno” – dodał. „Tak, macie jakieś przygotowanie wywiadowcze, ale nie wiecie, gdzie wszystko jest; to dla ciebie nowość, teren i ty. Próbując awansować, dostajesz strzały, więc jest to dla nich bardzo trudne.


Południe jest postrzegane jako kluczowy priorytet strategiczny dla ukraińskiego ataku mającego na celu odzyskanie największej elektrowni jądrowej w Europie i przecięcie rosyjskiego mostu lądowego na okupowany półwysep Morza Czarnego, oddzielając rosyjskie siły.

Walki tam ponownie zwróciły uwagę po wtorkowym zniszczeniu kontrolowanej przez Rosję tamy Kagowka na rzece Dniepr.

Powódź spowodowana pękniętą zaporą zmusiła tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów i wywołała obawy przed katastrofami humanitarnymi i środowiskowymi. Ukraina twierdzi, że Rosja zniszczyła tamę. Moskwa oskarża Kijów o ostrzał.

Trudeau był pierwszym zagranicznym przywódcą, który odwiedził Ukrainę po pęknięciu tamy, oferując wsparcie finansowe, wojskowe i moralne.

Kanada zobowiązała się do 500 milionów dolarów kanadyjskich (375 milionów dolarów) nowej pomocy wojskowej oprócz 8 miliardów dolarów kanadyjskich (6 miliardów dolarów), które przekazała już od początku wojny w lutym 2022 r., i ogłosiła kolejne 10 milionów dolarów kanadyjskich (7,5 dolarów). M). ) o pomoc humanitarną w przypadku powodzi.

Trudeau powiedział, że zawalenie się tamy było „bezpośrednim skutkiem wojny rosyjskiej”, ale nie winił bezpośrednio Moskwy.

W innych wydarzeniach rząd Wielkiej Brytanii powiedział, że zapewni 16 milionów funtów (20 milionów dolarów) pomocy humanitarnej dla ofiar powodzi.

Większość pieniędzy przechodzi przez organizacje międzynarodowe, takie jak Czerwony Krzyż i Organizacja Narodów Zjednoczonych. Wielka Brytania wysyła na Ukrainę łodzie, filtry do wody, fajki wodne i wodery.

Tymczasem kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w sobotę, że chce kontynuować rozmowy z Putinem i planuje zrobić to ponownie „wkrótce”.

Scholz rozmawiał z Putinem kilka razy przez telefon, odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w zeszłym roku.

Prezydent powiedział, że podstawą „sprawiedliwego pokoju” między Rosją a Ukrainą jest wycofanie wojsk rosyjskich.

„Należy to zrozumieć” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *