Zhao Wei: Kanada wydali chińskiego dyplomatę po zarzutach o obce wpływyCNN

Kanada wydaliła w poniedziałek chińskiego dyplomatę, co podsyciło napięcia między dwoma krajami po oskarżeniach, że Pekin próbował ingerować w wybory w tym kraju, grożąc kanadyjskiemu politykowi.

Kanada poinformowała, że ​​dyplomata Zhao Wei ma siedzibę w Toronto, poinformowała minister spraw zagranicznych Melanie Jolie w poniedziałkowym oświadczeniu.

„Nie będziemy tolerować zagranicznej ingerencji w nasze sprawy wewnętrzne: to jasne. Dyplomaci w Kanadzie zostali ostrzeżeni, że zostaną odesłani do domu, jeśli zaangażują się w takie działania” – napisano.

Wiadomość jest następująca Rosnąca presja opinii publicznej Po tym, jak kanadyjski rząd zasponsorował wniosek potępiający traktowanie przez Chiny ujgurskiej mniejszości muzułmańskiej, Kanadyjska Służba Wywiadu Obronnego odkryła, że ​​była ona skierowana przeciwko parlamentarzyście opozycji Michaelowi Chongowi, chińskiemu dyplomacie akredytowanemu w tym kraju, oraz jego krewnym w Chinach.

Wywiad podobno powiedział, że Pekin próbował wpłynąć na wyniki wyborów federalnych w Kanadzie w 2019 i 2021 roku. Zarzuty zostały po raz pierwszy zgłoszone przez kanadyjską gazetę Globe and Mail.

Pekin wielokrotnie zaprzeczał zarzutom ingerencji politycznej w Kanadzie. W poniedziałkowym oświadczeniu ambasady Chin w Kanadzie zarzuty ingerencji politycznej nazwano „bezpodstawnymi” i ostrzeżono przed „konsekwencjami”.

„Chiny zdecydowanie je potępiają i zdecydowanie się temu sprzeciwiają, i złożyły uroczyste oświadczenie w Kanadzie. Chiny zdecydowanie podejmą środki zaradcze, a Kanada poniesie wszelkie konsekwencje” – napisała w oświadczeniu chińska ambasada w Kanadzie.

W oświadczeniu dodano, że posunięcie to „celowo podważa stosunki między Chinami a Kanadą”.

Zarzuty stały się dla rządu narastającym problemem politycznym premiera Kanady Justina Trudeauktóry powiedział, że nie został poinformowany przez agencje wywiadowcze o domniemanym celu Chonga.

W zeszłym tygodniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kanady ogłosiło, że wezwie w czwartek ambasadora Chin w Kanadzie, Kang Beiwu, i powiedziało, że rozważa podjęcie działań odwetowych w związku z zarzutami.

Chong, który reprezentuje dystrykt Wellington-Halton Hills w Ontario, wielokrotnie wzywał do obalenia Zhao, odkąd pojawiły się doniesienia medialne o chińskich działaniach.

Ustawodawca skupiła większość swojej krytyki na rządzie Trudeau, który, jak twierdzi, był zbyt wolny, by działać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *