Akcje przyczyniają się do spowolnienia, a rynki obligacji myślą o zagrożeniach dla amerykańskiej gospodarki

  • Euro STOXX 600 0,6% spadek
  • Rynek obligacji w USA przewiduje ból gospodarczy
  • 10-letni spadek rentowności w skarbcu
  • Wcześniejsze rozmowy ukraińsko-rosyjskie wzmocniły akcje
  • W dół Wall Street

NOWY JORK, 30 marca (Reuters) – Amerykańskie i europejskie rynki akcji spadły w środę, ponieważ inwestorzy ocenili ryzyko gospodarcze i geopolityczne, podczas gdy ceny ropy wzrosły o ponad 2 dolary za baryłkę z powodu rosyjskich sankcji.

Zyskała trzy do czterech kolejnych dni, więcej niż straty poniesione, gdy Rosja najechała Ukrainę pięć tygodni temu. Inwestorzy w obligacje zastanawiali się, czy zaostrzenie polityki Rezerwy Federalnej USA w dłuższej perspektywie zaszkodzi największej gospodarce świata.

Kluczowa część amerykańskiej krzywej dochodowości na krótko wywróciła się do góry nogami we wtorek, co jest powszechnie postrzegane jako prekursor recesji, jednak się odwróciło.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Widzimy również silny obraz wzrostu trendu wzrostowego akcji w średnim okresie, niższy poziom zysków za pierwszy kwartał i węższą ekspansję kredytową” – powiedzieli analitycy z Global Market Strategy JPMorgan.

„Od początku cykli zacieśniania się Fedu, widzieliśmy więcej negatywnych opinii wokół banku centralnego, który historycznie okazał się korzystny dla akcji oraz łagodzenia polityki w Japonii i Chinach.”

Popołudnie w Nowym Jorku, szerokie euro STOXX 600 (.STOXX) Stracił 0,4%. Średnia przemysłowa Dow Jones (.DJI) S&P 500, spadek o 0,13% (.SPX) Spadł 0,37%, a związek Nasdaq (.IXIC) 0,39% mniej.

Globalny kod akcji MSCI (.MIWD00000PUS)Akcje w 50 krajach spadły o 0,1%.

Powszechnie obserwowana krzywa dochodowości, która pokazuje różnicę między rentownościami dwu- i dziesięcioletnich amerykańskich obligacji skarbowych, powróciła w środę do czterech punktów bazowych. Odwrócił się na krótko do minus 0,03 punktu bazowego we wtorek po raz pierwszy od września 2019 r.

Spadek rentowności długoterminowych poniżej niskich rentowności wskazuje na brak zaufania do przyszłego wzrostu. 10-letni spadek rentowności poniżej 2-letnich stóp wskazuje na recesję.

Sebastien Gale, starszy strateg ds. makro w Nordia Asset Management, powiedział, że stałe dochody i rynki akcji są różne. „Rynki giełdowe są bardziej optymistyczne, a rynki o stabilnych dochodach mogą być bardziej optymistyczne”.

Recesja, która nastąpiła po odwróceniu krzywej skarbowej w ostatnich dziesięcioleciach, doprowadziła do recesji w ciągu dwóch lat, w tym spadku w 2020 r. spowodowanego epidemią COVID-19.

Kody wzorcowe we Frankfurcie (.GDAXI) I Paryż (.fchi) Akcje Londynu straciły odpowiednio 1,5% i 0,74% (.FTSE) Trend został podniesiony o 0,55%.

Odwrócona krzywa dochodowości w USA

Dzień po wzroście o 0% po raz pierwszy od 2014 r. rentowność dwuletnich obligacji niemieckich wzrosła o sześć punktów bazowych do 0,01%, utrzymując najwyższy poziom z dnia poprzedniego.

Akcje w Azji wzrosły w ciągu nocy po propozycji Ukrainy przyjęcia neutralnego stanowiska we wtorek, co jest oznaką postępu w rozmowach pokojowych twarzą w twarz. Czytaj więcej

Na miejscu ataki trwały nadal, a Ukraina ze sceptycyzmem zareagowała na obietnicę Rosji w rozmowach o ograniczeniu operacji wojskowych wokół Kijowa.

Szeroki indeks MSCI akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią (.MIAPJ0000PUS) Wzrósł o 1,36% w prawie miesiąc, przy czym większość azjatyckich rynków akcji ma dodatnie wartości.

Skup się na Japonii

10-letni benchmark w USA wyniósł 2,3524%, wzrastając do 2,557% w poniedziałek, najwyższy od kwietnia 2019 r., ponieważ inwestorzy przygotowują się do szybkich podwyżek stóp procentowych w USA.

Wzrost dochodów w USA zwiększył rentowność japońskich obligacji rządowych.

Bank Japonii w środę zintensyfikował wysiłki w celu utrzymania swojego kluczowego limitu rentowności, co skłoniło do zakupu obligacji rządowych wzdłuż całej krzywej, w tym nieplanowanej awaryjnej aktywności rynkowej. Czytaj więcej

Rosnąca różnica między rentownościami w USA i Japonii mocno osłabiła jena, ale w środę pokonał on straty.

Japońska waluta wzrosła o 0,8% do 121,89 wobec dolara z najniższego poziomu 124,3 w poniedziałek, w związku z obawami, że japońscy urzędnicy mogą podjąć działania na rzecz wzrostu jena.

W innych krajach euro wzrosło o 0,6% do 1,1156 USD, najwyższego poziomu od czterech tygodni, poparte rozmowami pokojowymi między Rosją a Ukrainą.

W przypadku surowców ceny ropy wzrosły powyżej 2 USD z powodu ograniczonej podaży i możliwości narastania nowych zachodnich sankcji wobec Rosji, mimo że Moskwa i Kijów prowadziły rozmowy pokojowe.

Kontrakty terminowe na ropę Brent LCOc1 wzrosły o 2,45 USD lub 2,2% do 112,68 USD, podczas gdy cena ropy z USA wzrosła o 2,4% do 106,75 USD za baryłkę.

Spot złota wzrósł o 0,7% do 1933,03 USD za uncję.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Toma Wilsona w Londynie, Dodatkowy raport Tary Ranasinghe i Alun John w Hongkongu Pod redakcją Bernadette Pam, Marka Pottera i Richarda Songa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *