Akcje rosną, gdy Wall Street próbuje odzyskać siły w drugim dniu handlowym 2023 r

Akcje wzrosły, a stopy procentowe spadły w środę, ponieważ inwestorzy oczekiwali kluczowych raportów ekonomicznych pokazujących, jak radzi sobie gospodarka USA w obliczu podwyżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej w celu kontrolowania inflacji.

Średnia przemysłowa Dow Jones wzrosła o 109 punktów, czyli o 0,33%. S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły odpowiednio o 0,48% i 0,41%. Jeszcze bardziej spadła rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych 11 fundamentalnych punktów, na które inwestorzy czekają z ostatniego posiedzenia banku centralnego. Rentowności i ceny poruszają się w przeciwnych kierunkach, a jeden punkt bazowy to 0,01%.

Nastroje zostały częściowo wzmocnione przez zachęcające dane o inflacji z Europy, w tym większy niż oczekiwano spadek francuskiego wskaźnika cen konsumpcyjnych oraz spadek niemieckich cen importowych.

Amerykańskie akcje rozpoczęły rok 2023 we wtorek na niższych poziomach, ponieważ obawy o stopy procentowe, wysoka inflacja i obawy przed recesją osłabiły nadzieje, że Wall Street może pozytywnie rozpocząć nowy rok. S&P 500 i Nasdaq Composite straciły odpowiednio 0,4% i 0,8%, podczas gdy Dow zamknął się tuż poniżej progu rentowności. Presję na główne indeksy wywierały również gwałtowne spadki akcji Apple i Tesli.

„Amerykańskie akcje nie były w stanie utrzymać wcześniejszych wzrostów, ponieważ inwestorzy obawiali się restrykcyjnej polityki i recesji” – napisał Ed Moya, starszy analityk rynkowy w firmie Oanda we wtorkowej notatce dla klientów. „Kupowanie ze zniżkami wywołało kolejne krótkotrwałe odbicie na rynku niedźwiedzi”.

Inwestorzy uzyskają lepszy wgląd w to, co myślą członkowie banku centralnego w środę po południu, kiedy zostanie opublikowany protokół z ostatniego spotkania politycznego banku centralnego. Wcześniej w ciągu dnia zostaną opublikowane dane dotyczące zatrudnienia i rotacji pracowników, czyli JOLTS, oraz dane dotyczące produkcji ISM.

Uważnie będzie też obserwowany piątkowy grudniowy raport o zatrudnieniu, który jest ostatnim odczytem z rynku pracy przed lutowym posiedzeniem banku centralnego.

„Jest zbyt wcześnie, aby obstawiać zwrot Fed w tym roku, który powinien stworzyć trudne warunki dla akcji” – powiedział Moya.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *