Aktualizacje na żywo: Wojna Rosji na Ukrainie

Rosja i Białoruś odbędą kolejny tydzień wspólnych ćwiczeń wojskowych, poinformowało we wtorek Ministerstwo Obrony Białorusi, ostatni znak współpracy między sąsiadami w obliczu inwazji Moskwy na Ukrainę.

„W tym tygodniu przedstawiciele wojskowi obu krajów będą wspólnie planować rozmieszczenie wojsk w oparciu o wcześniejsze doświadczenia z konfliktów zbrojnych w ostatnich latach” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

Ministerstwo poinformowało, że ćwiczenia mają na celu poprawę interoperacyjności obu sił zbrojnych i są częścią przygotowań do wspólnych ćwiczeń Union Shield 2023, które oba kraje przeprowadzą w Rosji we wrześniu.

Ogłoszenie nowych ćwiczeń zbiegło się z kontynuacją ćwiczeń rosyjskich i białoruskich jednostek bojowych podczas wspólnych ćwiczeń lotniczo-taktycznych sił powietrznych obu krajów.

Ćwiczenia odbywają się na poligonie Rushansky na Białorusi, około 150 kilometrów (93 mil) na północ od granicy z Ukrainą.

Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin poparł plany utworzenia wspólnych ośrodków szkolenia wojskowego z Białorusią, podała Agence France-Presse.

W wydanym we wtorek dekrecie Putin zlecił ministrom obrony i spraw zagranicznych negocjacje z Białorusią i podpisanie umowy o utworzeniu obiektów – podała AFP.

Dokument nie precyzuje, gdzie będą zlokalizowane.

Jakiś kontekst: A Zauważyć Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział, że jego kraj i Rosja utworzą wspólne siły regionalne i przeprowadzą w październiku ćwiczenia, które wywołały alarm w Kijowie.

Białoruś i Rosja przeprowadziły niedawno wspólne ćwiczenia. W lutym W zeszłym roku wiele z tych sił rosyjskich przekroczyło ukraińską granicę w kierunku stolicy w najgorszym ataku.

Ale zachodni urzędnicy rozmawiający z mediami w tym tygodniu wyrazili wątpliwości, czy Rosja może rozpocząć ofensywę z Białorusi w nadchodzących miesiącach.

Urzędnicy stwierdzili jednak, że obecność wojsk rosyjskich skłoni Ukrainę do rozmieszczenia wojsk w tym kierunku „w celu zrównoważenia tego potencjalnego ryzyka”, chociaż podkreślili, że Białoruś „jest wysoce nieprawdopodobna, aby była osią natarcia”. Następne kilka miesięcy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *