American Farm Committee wzywa do zbadania podwyżek cen jaj

Portfele konsumentów zostały dotknięte rosnącą inflacją w USA w ciągu ostatniego roku.

Najnowszym problemem są jajka, których ceny wzrosły w grudniu o 138% do 4,25 dolara za tuzin, według Bureau of Labor Statistics.

Dzwoni zespół farmy Federalna Komisja Handlu (FTC) Aby zbadać oznaki eskalacji cen czołowych firm produkujących jajka.

W ostatnich latach grupy, od organów regulacyjnych po rolników i przedstawicieli przemysłu, często spierały się o władzę czołowych firm rolniczych w ustalaniu cen i podnoszeniu cen, jakie konsumenci płacą za artykuły spożywcze.

„Podniebne” ceny jaj: historyczne spojrzenie na ceny jaj od 1980 roku

Klient sprawdza jajka przed zakupem w sklepie spożywczym w Glenview w stanie Illinois. Urzędnicy graniczni obserwują więcej konfiskat jaj w związku z rosnącymi cenami i inflacją. (AP Photo/Nam Y. Huh / AP Newsroom)

Farm Action powiedział w czwartkowym liście do przewodniczącej FTC Liny Khan, że krajowy regulator antymonopolowy powinien zbadać wysokie zyski firmy Better Eggs.

Producentem jaj jest firma Cal-Mine Foods, która kontroluje 20% detalicznego rynku jaj.

Kwartalna wyprzedaż w Cal-Maine W zgłoszeniu regulacyjnym stwierdzono, że zysk brutto wzrósł o 110% i 600% w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku fiskalnego.

Jako powód rekordowej sprzedaży firma podała zmniejszoną podaż jaj w całym kraju z powodu ptasiej grypy.

Jajka w alejce mleczarskiej

Półpuste półki na jajka w supermarkecie w Los Angeles, Kalifornia, 8 stycznia 2023 r. (Getty Images / Getty Images przez I RYU/VCG)

W niektórych stanach ceny jaj wzrosły o ponad 64%

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) również wskazał na wybuch ptasiej grypy jako rekord wysokich cen.

Istnieje prawie 58 milionów kurczaków i indyków Zostali zabici przez ptasią grypę lub od 2022 r., aby kontrolować rozprzestrzenianie się wirusa, głównie w marcu i kwietniu, według USDA.

Produkcja jaj w USA była w październiku o 5% niższa niż w ubiegłym roku, a zapasy jaj spadły w grudniu o 29% w porównaniu z początkiem roku. , prawnik z Form Action.

Cena jajka

Jajka w zamrażarce w supermarkecie w Los Angeles, Kalifornia, 8 stycznia 2023 r. (Getty Images / Getty Images przez I RYU/VCG)

Urzędnicy graniczni USA donoszą, że przemyt jaj wzrósł

„FTC musi się zagłębić i zobaczyć, czy ceny konsumpcyjne nie są zawyżone” – powiedział Musherbash.

serce Bezpieczeństwo Po zmiana procent konwersji
pokój CAL-MINE FOODS INC. 54,67 -1.05 -1,88%

W oświadczeniu dla agencji Reuters Cal-Mine powiedział, że wyższe koszty produkcji były również czynnikiem wpływającym na wyższe ceny.

American Egg Board, grupa zajmująca się handlem jajami, stwierdziła w oświadczeniu, że ceny jaj odzwierciedlają różne czynniki i że hurtowe ceny jaj zaczęły spadać.

FOX Business skontaktował się z FTC w celu uzyskania komentarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *