Amerykański ekspert ds. Zdrowia mówi, że ryzyko śmiercionośnego nowego wariantu Covid w Chinach jest „niezwykle niskie”

Na zdjęciu 28 grudnia 2022 r., szpital z gorączką przekształcony w salę gimnastyczną w Fuzhou w prowincji Fujian.

Wang Dongming | Chiński serwis informacyjny | Dobre zdjęcia

PEKIN – Rozprzestrzenianie się niebezpiecznego nowego wariantu Covid-19 w Chinach jest mało prawdopodobne, powiedział dr Chris Murray, dyrektor Center for Health Research z siedzibą w Seattle na Uniwersytecie Waszyngtońskim.

Jego komentarze w piątek w CNBC”Squawk Box Azja„Przyjdź, jak amerykańscy urzędnicy służby zdrowia ostrzegali w tym tygodniu o możliwości pojawienia się nowego wariantu Covida w ogólnokrajowej epidemii w Chinach – i jak Brak przejrzystości w Pekinie Może opóźnić wykrycie zagrożeń dla zdrowia publicznego.

Murray, dyrektor Institute for Health Metrics and Evaluation, zwrócił uwagę, że w tym roku na całym świecie mogą wystąpić miliardy infekcji Omicron, ale nie pojawił się żaden nowy wariant Covid, a jedynie podwarianty Omicron.

„Dlatego ryzyko, że w Chinach pojawi się nowy, niebezpieczny wariant, jest bardzo niskie” – powiedział. Zauważył, że nowy wariant wymagałby pojawienia się i zastąpienia Omicron „pewnymi specjalnymi cechami”.

Wariant został po raz pierwszy odkryty w Afryce Południowej rok temu. Omicron jest bardziej zakaźny, ale powoduje mniej poważne choroby niż wtedy, gdy Covid po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w Chinach pod koniec 2019 roku.

W przeciwieństwie do większości krajów świata, chińska fala Covid-19 w tym miesiącu dotyka 1,4 miliarda ludzi, z których wielu jest zarażonych po raz pierwszy. Tylko lokalnie produkowane szczepionki są szeroko dostępne dla miejscowej ludności.

Pekin w tym miesiącu nagle złagodził wiele ograniczeń związanych z Covid. Urzędnicy poinformowali również w poniedziałek Kwarantanna przychodzącego złomu rozpoczyna się od 8 styczniaPrzy wznawianiu przetwarzania paszportów dla obywateli Chin, którzy chcą wyjechać za granicę w celach turystycznych.

Stany Zjednoczone, Japonia i inne kraje poszły w tym tygodniu w ich ślady Nowe wymagania dotyczące testów covidowych Dla podróżnych z Chin.

Wymagana hospitalizacja, dane dotyczące śmiertelności

Murray powiedział, że całkowity zakaz podróżowania, gdyby został zaproponowany, „nie miałby sensu” i że „nie wprowadziłby wymagań dotyczących testów”.

„Wysuwany jest argument, że potrzebujemy większej przejrzystości na temat tego, co dzieje się w Chinach” – powiedział Murray.

„Wczesną oznaką jakiejś nowej zmiany byłaby w rzeczywistości zmiana liczby hospitalizacji lub śmiertelności związanych z Covid, a nie tylko liczba infekcji, a wiemy, że Omicron to robi” – powiedział.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia zapowiedziała w niedzielę, że przestanie publikować codzienne dane dotyczące zakażeń i zgonów z powodu COVID-19. Jednak chińskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom utrzymują codzienne raporty – które wraz ze wypisami ze szpitali pokazują tysiące nowych infekcji Covid i tylko kilka zgonów dziennie. Testy Covid nie są już obowiązkowe w Chinach.

Publikacje na stronie internetowej chińskiego Centrum Kontroli Chorób pokazują, że jego dyrektor, Shen Hongping, odbył w tym miesiącu spotkania online ze swoim amerykańskim odpowiednikiem i szefem brytyjskiej Agencji Ochrony Zdrowia.

Ryzyka Covid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *