Anglik Sunak rozpoczyna bunt, aby głosować nad planem imigracyjnym Rwandy

  • Premier Wielkiej Brytanii Sunak wygrywa referendum w sprawie swojej kontrowersyjnej polityki imigracyjnej
  • Ustawodawcy przegłosowali ustawę większością 313 do 269
  • Część konserwatywnych prawicowych prawodawców wstrzymała się od głosu
  • Możliwe są dalsze wyzwania parlamentarne

LONDYN, 12 grudnia (Reuters) – Ustawa nadzwyczajna brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka przedłużająca plan wysyłania osób ubiegających się o azyl do Rwandy uniknęła wtorkowej porażki w parlamencie, wywołując bunt kilkudziesięciu jego prawodawców, który ujawnił głębokie podziały w jego partii. .

Sunak, który zbudował swoją reputację specjalisty od strategii, bez problemu wygrał pierwsze głosowanie nad ustawą w Izbie Gmin po całym dniu negocjacji ostatniej szansy i obawia się, że niektórzy z jego kolegów-konserwatywnych prawodawców pomogą pokonać tę ustawę. Nie wystarczająco mocno.

„Brytyjczycy powinni decydować, kto powinien przyjechać do tego kraju – a nie gangi przestępcze czy zagraniczne sądy” – powiedział Sunak po decyzji w X. „To właśnie przewiduje ta ustawa”.

W zeszłym miesiącu Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł, że polityka Sunaka polegająca na deportacji do Rwandy osób przybywających nielegalnie na małych łódkach u południowego wybrzeża Wielkiej Brytanii stanowi naruszenie brytyjskich i międzynarodowych przepisów i traktatów dotyczących praw człowieka.

W odpowiedzi Sunak zgodził się na nowe porozumienie z narodem Afryki Wschodniej i wprowadził nadzwyczajne przepisy mające na celu uchylenie prawnych ograniczeń deportacji.

Po 13 latach sprawowania władzy i wyborach spodziewanych w przyszłym roku, tracąc do opozycji Partii Pracy 20 punktów, konserwatyści Sunaka są pod wieloma względami podzieleni i tracą dyscyplinę przed pierwszym głosowaniem w parlamencie nad ustawą.

Umiarkowani konserwatyści twierdzą, że nie poprą ustawy, jeśli uważają, że Wielka Brytania narusza swoje zobowiązania w zakresie praw człowieka, a prawicowi politycy twierdzą, że nie idzie ona wystarczająco daleko, aby uniemożliwić migrantom wnoszenie prawnych skarg dotyczących deportacji.

Osoby odpowiedzialne za administrację partii nakazały ją poprzeć wszystkim 350 konserwatywnym prawodawcom, ale prawie 40 nie głosowało. Ustawa została przyjęta większością głosów 313 do 269.

„Wspólnie zdecydowaliśmy, że nie możemy dziś poprzeć tej ustawy ze względu na jej wiele wad” – powiedział przed głosowaniem Marc Francois reprezentujący niektórych prawicowo-konserwatywnych prawodawców.

Grupa oświadczyła, że ​​będzie głosować przeciwko wsparciu Sunaka, a Francois ostrzegł przed dalszymi wstrząsami na późniejszych etapach procesu parlamentarnego, chyba że projekt ustawy zostanie zmieniony tak, aby europejscy sędziowie nie mogli blokować lotów deportacyjnych, jak miało to miejsce w czerwcu ubiegłego roku.

„Zajmiemy się tym ponownie w styczniu. Przedłożymy poprawki i będziemy to kontynuować” – powiedział Francois.

Na znak napięcia wokół referendum brytyjski minister ds. zmian klimatycznych Graham Stewart został wezwany ze szczytu COP28 w Dubaju do głosowania w parlamencie. Oczekiwano, że w ciągu kilku minut od głosowania opuści Parlament, ściskając torbę, i wróci do Dubaju.

Wcześniej podczas spotkania śniadaniowego na Downing Street potencjalni rebelianci zmuszeni byli wskazać, że proszą o proponowane zmiany, próbując zachęcić ich do wycofania się z buntu, który położyłby kres ustawie.

Więcej wyzwań

Porażka byłaby dla Sunaka druzgocąca, poważnie osłabiająca jego władzę i budząca poważne pytania dotyczące jego przywództwa.

Jednak w obliczu wzmagających się wysiłków prawicy jego partii na rzecz zaostrzenia ustawy wszelkie sugestie, że Wielka Brytania naruszy swoje zobowiązania międzynarodowe, prawdopodobnie spotkają się z ostrym sprzeciwem w niewybranej izbie wyższej, Izbie Lordów.

Rządy na całym świecie również uważnie obserwują konsekwencje zmagania się z rosnącym poziomem migracji. Uderzając prezydenta Emmanuela Macrona, francuscy prawodawcy odrzucili wczoraj wieczorem projekt ustawy imigracyjnej.

Po głosowaniu za opuszczeniem Unii Europejskiej, które doprowadziło do powtarzającej się destabilizacji w spolaryzowanej polityce, Chung jest piątym brytyjskim konserwatywnym premierem w ciągu siedmiu lat.

Konserwatystom wielokrotnie nie udało się osiągnąć celów w zakresie ograniczenia imigracji, nawet po tym, jak brexit pozbawił obywateli UE prawa do swobodnego przemieszczania się, a legalna imigracja netto osiągnęła w zeszłym roku 745 000 osób.

W tym roku łodziami przybyło około 29 000 osób ubiegających się o azyl – o jedną trzecią mniej niż w roku ubiegłym – ale nadmuchiwane pontony przepływające przez kanał La Manche są najbardziej widoczną oznaką niepowodzenia rządu w kontrolowaniu granic Wielkiej Brytanii – co jest kluczową obietnicą działaczy na rzecz Brexitu.

W rezultacie Sunak uznał „zatrzymanie łodzi” za jedno ze swoich pięciu kluczowych zobowiązań.

„Będziemy teraz pracować nad tym, aby ta ustawa znalazła się w księgach ustaw, abyśmy mogli zapewnić loty do Rwandy i zatrzymać łodzie” – powiedział rzecznik Sunaka po wtorkowym głosowaniu.

Krytycy twierdzą, że traktowanie migrantów jest niemoralne, a na kilka godzin przed głosowaniem organizacja charytatywna na rzecz uchodźców zgłosiła śmierć na łodzi u południowego wybrzeża, gdy migranci czekają na decyzję w sprawie ich wniosków.

Keir Starmer, lider opozycyjnej Partii Pracy, obiecał zmienić tę politykę, jeśli dojdzie do władzy.

Wielka Brytania zapłaciła dotychczas Rwandzie 240 milionów funtów (300 milionów dolarów), ale nikogo jeszcze tam nie wysłano. Chociaż plan ten odrzucono, Rwanda mogła przyjąć jednocześnie tylko setki migrantów z Wielkiej Brytanii.

(1 dolar = 0,7971 funta)

Raport Andrew MacAskilla, Michaela Holdena i Alistaira Smouta; Napisane przez Kate Holden; Dodatkowe raporty Kylie McClellan i Sarah Young; Redakcja: Sharon Singleton, Alexandra Hudson, Lisa Schumacher i Daniel Wallis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskaj prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *