Anwar Ibrahim został zaprzysiężony na dziesiątego premiera Malezji

Komentarz

SINGAPUR – Koniec czekania. I to jest powrót.

Prawie tydzień po tym, jak wybory parlamentarne w Malezji zakończyły się zawieszeniem parlamentu, długoletni przywódca opozycji Anwar Ibrahim zdobył wystarczające poparcie wśród różnych partii, aby utworzyć kolejny rząd w kraju Azji Południowo-Wschodniej, odpierając powstanie konserwatywnych sił politycznych.

Nominacja Anwara na stanowisko premiera w czwartek zakończyła chaotyczny okres wyborczy w Malezji. Upadek przywódcy politycznego Mahathira MohamadaZdumiewające osiągnięcia skrajnie prawicowej partii islamistycznej i niekończące się walki wewnętrzne między rzekomymi sojusznikami, w dużej mierze spowodowane Skazanie byłego premiera Najiba Razaka Pod zarzutami obejmującymi pranie brudnych pieniędzy i nadużycie władzy.

„To jest rząd jedności” – powiedział Anwar na swojej pierwszej konferencji prasowej jako premier w czwartek wieczorem. Na przemian malajsko-angielskojęzyczny obiecał wykorzenić korupcję, która nękała malezyjską politykę w ostatnich latach i podziękował zwolennikom, którzy stali przy nim przez dziesięciolecia.

„Będziemy stać na straży praw wszystkich obywateli” – powiedział. „Chcemy, aby wszyscy obywatele z nami pracowali”.

Wcześniej tego dnia król Malezji ogłosił, że zatwierdził nominację starszego męża stanu na 10. premiera Malezji. W Malezji, demokracji parlamentarnej z monarchią konstytucyjną, król formalnie mianuje szefa rządu.

za chwilę 75-letni Anwar to dramatyczny powrót, znana na całym świecie postać, której polityczne wzloty, upadki i powrót trwały od pokoleń. Teraz stoi przed trudnym zadaniem poprowadzenia 32,5 miliona ludzi w obliczu podzielonego elektoratu, globalnego spowolnienia gospodarczego i nasilających się napięć geopolitycznych w Azji Południowo-Wschodniej. między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

Anwar założył krajowy reformistyczny ruch polityczny, który od lat 90. mobilizuje się na rzecz sprawiedliwości społecznej i równości. Jest również dobrze znany jako zwolennik muzułmańskiej demokracji i zadeklarował swój podziw dla prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Raz widziany Jako umiarkowany demokrata. Islam jest religią państwową w Malezji zamieszkałej przez muzułmanów, ale inne wyznania są powszechnie praktykowane.

Ten malezyjski polityk został uwięziony i skazany. Jest teraz u szczytu władzy.

Były wicepremier pod rządami Mahathira, a potem uważany za swojego zaciekłego rywala, zanim się pogodzili, Anwar przez dziesięciolecia walczył o osiągnięcie najwyższego stanowiska politycznego w kraju. Odsiedział dwa długie wyroki więzienia za sodomię i korupcję – zarzuty według Anwara były motywowane politycznie.

Opuszczając konferencję prasową, Anwar wykrzyknął hasło, które towarzyszyło mu przez całą karierę polityczną. „Uwielbiam sambay menang!” Krzyknął, zanim został otoczony przez kibiców. Walcz, aż wygrasz.

Wielorasowa koalicja reformatorska Anwara, Pakatan Harapan (PH), czyli Sojusz Nadziei, zdobyła 82 mandaty po ubiegłotygodniowych wyborach. Chociaż koalicja jest największym pojedynczym blokiem, brakuje jej kilkudziesięciu mandatów do 112 mandatów potrzebnych do utworzenia większości. Wystąpiła przeciwko prawicowej koalicji Berigatan National (PN), która zdobyła 73 mandaty, przekonując wyborców – a także monarchę kraju, sułtana Abdullaha z Pahang – że ma mandat do utworzenia kolejnego rządu.

Nowy premier powiedział, że jego mandat był możliwy dzięki wsparciu dwóch głównych grup, Kapungan Party Sarawak, regionalnej koalicji, która zdobyła 23 mandaty, oraz Barisan Nasional, konserwatywnej koalicji, która rządziła Malezją przez większość jej historii po odzyskaniu niepodległości . Barisan Nasional, który powiedział w czwartek, że nie będzie uczestniczyć w rządzie kierowanym przez PN, zdobył 30 mandatów w ostatnich sondażach, co stawia go na pozycji królowej.

Chociaż Anwar odniósł sukces, analitycy twierdzą, że otrzymał zadanie zdobycia zaufania rosnącej konserwatywnej społeczności muzułmańskiej, która uważa go za zbyt liberalnego. Prowadził kampanię na obietnicach oczyszczenia rządu i stworzenia egalitarnego społeczeństwa, ale mógł zostać odcięty przez partie, z którymi sprzymierzył się, tworząc rząd.

Anwar sprzeciwia się etnicznej polityce akcji afirmatywnej, która była znakiem rozpoznawczym poprzednich rządów kierowanych przez Barisan Nasional. Niektórzy analitycy przypisują polityce pro-malajskich muzułmanów stworzenie szerokiej klasy średniej w Malezji. Jednak krytycy zarzucają ustawom podsycanie nienawiści etnicznej, wypędzanie młodych ludzi z malezyjskiej mniejszości indyjskiej i chińskiej z kraju oraz tworzenie systemowej korupcji.

Przed wyborami lider PN i były premier Muhyiddin Yassin wysuwał antysemickie twierdzenia, że ​​koalicja Anwara współpracuje z Żydami i chrześcijanami.chrystianizować„Malezja. Anwar skrytykował komentarze swojego rywala jako desperackie, odpowiadając, że Mukaidin „próbuje użyć propagandy rasowej, aby podzielić pluralistyczną rzeczywistość w Malezji”.

Po ogłoszeniu nominacji Anwara, Muhyiddina Odbyła się konferencja prasowa i kwestionował panującą władzę swojego przeciwnika. Anwar powiedział w czwartek wieczorem, że chętnie przyjmie PN do współpracy z jego koalicją, ale nie było od razu jasne, czy planuje przyjąć zaproszenie Muhyiddina.

„Polaryzacja [in Malaysia] jest silna” – powiedziała Bridget Welsh, pracownik naukowy w Asian Research Institute-Malezja na Uniwersytecie w Nottingham.

Niezależnie od tego, czy go popierali, czy nie, wielu Malezyjczyków z zadowoleniem przyjęło nominację nowego premiera, która pozwoliła mu zakończyć dwuletnie zawirowania polityczne, które obejmowały dymisje dwóch premierów, oskarżenia o zagarnięcie władzy i przedterminowe wybory. W okresie tropikalnym Pora monsunowa kraju.

Po zakończeniu sondaży stało się jasne, że żaden pojedynczy okręg wyborczy nie może zapewnić sobie większości, i zapanowało zamieszanie co do tego, kto będzie prowadził. Król wezwał przywódców partii do pałacu na obrady za zamkniętymi drzwiami, odkładając decyzję z dnia na dzień.

Analiza: Większość ludzi nie wie wystarczająco dużo o Malezji i jej rządzie. Tutaj musisz zrozumieć.

„Czekamy na pewną stabilizację i przywrócenie demokracji” – powiedział Adrian Perera, działacz na rzecz praw pracowniczych z zachodniego stanu Selangor. Wyborcy wciąż są ciekawi, jak zostanie podzielona władza, „ale na razie jest to rodzaj ulgi dla każdego”.

Jedną z największych niespodzianek wyborów był gwałtowny wzrost poparcia dla Malezyjskiej Partii Islamskiej, znanej jako PAS, która ponad dwukrotnie zwiększyła liczbę miejsc w parlamencie z 18 do 49. Partia kwestionowana w ramach PN Muhyiddina, Ostatecznie opowiada się za rządami islamskimi w Malezji iw ostatnich latach stał się pośrednikiem władzy, tworząc partnerstwa z innymi partiami, które wspierają pro-malajsko-muzułmańską politykę.

Podczas gdy koalicja Anwara utworzy rząd, Baz będzie największą partią w niższej izbie parlamentu.

Zanim Anwar został zaprzysiężony w czwartek wieczorem, szef BAS Abdul Hadi Awang wydał oświadczenie Dziękuję wyborcom za wsparcie. „71 lat walki w Malezji jest akceptowane przez ludzi” – powiedział.

James Chin, profesor australijskiego University of Tasmania, który bada malezyjską politykę, powiedział, że był „oszołomiony” sukcesem wyborczym PAS, który postrzega jako odzwierciedlenie szerszego wzrostu politycznego islamu w Malezji.

Chociaż Malezja i sąsiednia Indonezja od dawna określają się jako umiarkowane kraje islamskie, Chin powiedział, że teraz może się to zmienić. Zauważył, że PAS osiągnął największe zyski na obszarach wiejskich i pojawiły się wczesne dowody na uzyskanie poparcia nowych wyborców, w tym młodych Malajów. Liberalni i nie-malajsko-muzułmańscy wyborcy martwią się teraz, że wzmocniona PAS jest w stanie rozszerzyć swoje wpływy, w tym na politykę edukacyjną kraju.

„Wiem, że PAS ma silne wsparcie w sercu Malajów. … Ale nadal nie wiem, czy mogą się tak szybko rozwijać” – powiedział Chin. „Nikt tego nie wie”.

Ding z Kuala Lumpur w Malezji i Ang z Seulu. Hari Raj z Seulu przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *