Asia Security Summit rozpoczyna się w obliczu napięć między USA a Chinami

SINGAPUR, 2 czerwca (Reuters) – W piątek w Azji rozpoczęło się spotkanie najwyższych władz ds.

Dialog Shangri-La, który przyciągnie wyższych oficerów wojskowych, dyplomatów, producentów broni i analityków obronnych z całego świata, odbędzie się w Singapurze w dniach 2-4 czerwca.

Premier Australii Anthony Albanese wygłosi przemówienie w piątek wieczorem, zanim sekretarz obrony USA Lloyd Austin i nowy minister obrony Chin Li Shangfu mają rozpocząć rozmowy handlowe w weekend.

Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami są najniższe od dziesięcioleci, ponieważ oba supermocarstwa pozostają głęboko podzielone we wszystkim, od suwerenności Tajwanu po cyberszpiegostwo i spory terytorialne na Morzu Południowochińskim.

Nadzieje, że szczyt w Singapurze będzie okazją do naprawy stosunków między Waszyngtonem a Pekinem, zostały w zeszłym tygodniu uderzone, gdy Li odrzucił ofertę spotkania z Austinem.

Li, który został mianowany nowym ministrem obrony Chin w marcu, został w 2018 roku ukarany przez Stany Zjednoczone za zakup broni z Rosji.

Na szczycie odbyła się krótka rozmowa chińsko-amerykańska podczas sesji pobocznej poświęconej bezpieczeństwu cybernetycznemu.

Dyrektor amerykańskiego wywiadu narodowego Avril Hines powiedziała „musimy porozmawiać z Chinami” po przesłuchaniu przez chińskiego starszego pułkownika Zhu Qichao na temat współpracy w zakresie zagrożeń bezpieczeństwa cybernetycznego związanych ze sztuczną inteligencją.

Australia

Przemówienie Albanese ma miejsce, gdy Australia stara się wzmocnić swoje stosunki z Chinami po trzyletnim zamrożeniu stosunków dyplomatycznych i sankcjach handlowych, które Pekin łagodzi.

Chiny kupują większość cennej australijskiej rudy żelaza i są jej największym partnerem handlowym.

Stany Zjednoczone są największym partnerem Australii w dziedzinie obronności, a Pekin skrytykował ogłoszoną w marcu umowę zakupu amerykańskich okrętów podwodnych o napędzie atomowym.

Australia ma wydać 368 miliardów dolarów (250 miliardów dolarów) na program okrętów podwodnych, będący częścią szerszej umowy obronnej z USA i Wielką Brytanią, znanej jako AUKUS.

Australia jest częścią sieci gromadzącej i udostępniającej informacje wywiadowcze Five Eyes, wraz z USA, Wielką Brytanią, Kanadą i Nową Zelandią – częścią tego, co według chińskich urzędników jest próba powstrzymania utrzymującej się na Zachodzie „mentalności zimnej wojny” i jej wzrostu. .

Odkąd został wybrany w maju 2022 r., albański rząd Partii Pracy dążył do zacieśnienia więzi z krajami ASEAN. Szef obrony Australii powiedział, że jego kraj koncentruje się na zapobieganiu konfliktom i pogłębianiu zaangażowania z partnerami, w tym krajami wysp Pacyfiku i Azji Południowo-Wschodniej, podczas gdy w regionie trwają główne walki o władzę.

(1 USD = 1,4743 dolarów australijskich)

Reportaż Joe Brocka, Grega Torode, Kanupriya Kapoor, Jinggui Kok, Chen Lin i Raju Gopalakrishnan; Dodatkowe raporty autorstwa Kirsty Needham; Montaż przez Gerry’ego Doyle’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *