Atak furgonetki więziennej we Francji: w brutalnej zasadzce zginęło 2 strażników

Alaina Jogaarda/AFP/Getty Images

Zespół kryminalistyki prowadzi dochodzenie w sprawie zasadzki na konwój więzienny, w którym we wtorek zginęło dwóch strażników.


Paryż
CNN

Co najmniej dwóch uzbrojonych mężczyzn zaatakowało we wtorek więzienie w Normandii, zabijając dwóch strażników więziennych i raniąc trzech innych, powiedział francuski minister sprawiedliwości Eric Dupont-Moretti.

Dupont-Moretti powiedział, że do brutalnego zdarzenia, które jest niezwykle rzadkie w tej części północnej Francji, doszło, gdy pojazd przewoził więźnia z sądu do pobliskiego więzienia.

Na nagraniu z miejsca zdarzenia widać, jak czarny SUV stanął w płomieniach, po czym zderzył się z furgonetką więzienną w pobliżu punktu poboru opłat na autostradzie – podała spółka BFMTV, filia CNN. Widziano dwóch zamaskowanych mężczyzn niosących coś, co wyglądało na długą broń.

Obejrzyj tę interaktywną zawartość na CNN.com

Dupont-Moretti powiedziała reporterom, że po raz pierwszy od 1992 r. pracownik francuskiego więzienia zginął w pracy. Jeden ze strażników pozostawił żonę i dwójkę dzieci, drugi zaś żonę, która była w piątym miesiącu ciąży. Dupont-Moretti dodał, że dwóch rannych odniosło obrażenia zagrażające życiu.

Policja krajowa podała w X, że napastnicy nadal są na wolności.

„Mówię, że zostanie zrobione wszystko, aby znaleźć sprawców tej ohydnej zbrodni. Są to ludzie, których życie jest bezwartościowe. Zostaną aresztowani. Będą sądzeni. I zostaną ukarani za zbrodnię, którą popełnili” – Dupont- – powiedział Moretti.

Trwa polowanie w celu znalezienia podejrzanych o ucieczkę z więzienia, a w sprawie 30-letniego więźnia toczy się śledztwo w sprawie kradzieży i handlu ludźmi w związku ze śmiercią, twierdzi francuski prokurator krajowy odpowiedzialny za przestępczość zorganizowaną. Crime, która wszczęła już śledztwo w sprawie zdarzenia. CNN nie podaje obecnie nazwiska więźnia.

Minister spraw wewnętrznych Gerald Dorman X zmobilizował do polowania żandarmerię krajową i „kilkuset” funkcjonariuszy policji. BFMTV donosi, że urzędnicy, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, ustawiają blokady drogowe i wznoszą mur obwodowy.

Prezydent Francji Emmanuel Macron X powiedział: „Dokładamy wszelkich starań, aby znaleźć sprawców tej zbrodni, aby sprawiedliwość mogła zostać wymierzona w imieniu narodu francuskiego”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *