Australia ogłasza króla Karola III głową państwa

Gubernator generalny Australii, David Hurley, wygłosił oświadczenie w parlamencie kraju w Canberze. W niedzielę w parlamentach stanowych w całym kraju odbędzie się seria ceremonii deklaracji.

Narodowy Dzień Pamięci odbędzie się 22 września po powrocie premiera Anthony’ego Albanese z Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w pogrzebie królowej. W tym dniu odbędzie się również wydarzenie upamiętniające, ponieważ zostało to ogłoszone dniem wolnym od pracy.

Jako głowa państwa królowa Elżbieta II odwiedziła Australię 16 razy.

„Od jego słynnej pierwszej podróży do Australii, jedynego władcy, jakiego kiedykolwiek odwiedził, było jasne, że Australia zajmuje szczególne miejsce w jego sercu” – powiedział Albanese w oświadczeniu w piątek.

„Piętnaście kolejnych tras przed szaleńczymi tłumami w każdej części naszego kraju potwierdziło szczególne miejsce, jakie zajmuje wśród nas”.

W 1999 r. Australia przeprowadziła referendum w sprawie usunięcia królowej ze stanowiska głowy państwa, ale została pokonana.

W piątek kultowa Opera w Sydney złożyła hołd królowej.

Sąsiednia Nowa Zelandia również oficjalnie ogłosiła króla Karola III głową państwa podczas telewizyjnej ceremonii w niedzielę.

Premier Jacinda Ardern powiedziała, że ​​królowa Elżbieta służyła mieszkańcom Nowej Zelandii z niezachwianym zaangażowaniem przez 70 lat.

„Dla większości Nowozelandczyków jest jedynym monarchą, jakiego znamy, więc wraz z jego śmiercią wkraczamy w okres przejściowy” – powiedział Ardern.

„Król Karol od dawna darzył sentymentem Nową Zelandię i nadal demonstruje swoją głęboką troskę o nasz naród”. ona dodała. „Kiedy kończy się jeden rozdział, zaczyna się kolejny”.

Kanadyjski parlament spotka się w czwartek, aby umożliwić członkom oddanie hołdu królowej Elżbiecie II, powiedział premier Justin Trudeau na Twitterze w sobotę.

Parlament kanadyjski również opóźni swoją sesję inauguracyjną o jeden dzień, powiedział Trudeau. „Aby dostosować się do pogrzebu Jej Królewskiej Mości, otwarcie sesji zostało opóźnione o jeden dzień – do 20 września” – powiedział Trudeau.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *