Badanie pokazuje, że wysokie i rosnące wskaźniki umieralności matek w USA wynikają z błędnych danych

Nowe badanie wykazało, że wskaźniki umieralności matek w USA są wysokie i rosną z powodu błędnych danych.

W porównaniu z innymi krajami kryzys śmiertelności matek w USA wykazał wysoki współczynnik umieralności matek – jednak badanie Opublikowano w środę W czasopiśmie American Journal of Obstetrics and Gynecology stwierdzono, że dane pochodzące z dwóch dekad mogły zostać błędnie sklasyfikowane.

Liczba kobiet umierających po porodzie rodzi pytania dotyczące opieki w Stanach Zjednoczonych, a dotychczasowe szacunki wykazały, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat śmiertelność matek podwoiła się.

W 2003 r. Krajowe Centrum Statystyk Zdrowia (NCHS) zaleciło dodanie „ciąży” do listy kontrolnej w akcie zgonu danej osoby w celu śledzenia zgonów matek.

Aktualizacja listy kontrolnej, pomimo szybkiego wzrostu współczynnika umieralności matek, doprowadziła do „pewnych rażących błędów”, w tym setek osób powyżej 70. roku życia wymienionych jako ciężarne w chwili śmierci lub tuż przed śmiercią. Zgony z innych przyczyn są traktowane jako zgony matek, jeśli zaznaczone jest pole „Ciąża”.

NCHS wyjaśniło później, że w tej kategorii powinny znajdować się wyłącznie kobiety w wieku od 15 do 44 lat, mając nadzieję, że w przyszłości zmniejszy to liczbę błędów. Można zaliczyć konkretną przyczynę śmierci u kobiet powyżej 44. roku życia, jeśli jest ona związana z ciążą. W przeciwnym razie agencja liczyła kobiety w wieku rozrodczym jak poprzednio.

Pomimo zmian naukowcy odkryli, że raporty nadal wskazują na zwiększoną śmiertelność matek lub wzrost liczby błędnie sklasyfikowanych zgonów matek.

Naukowcy odkryli, że współczynniki umieralności matek zmniejszały się i stabilizowały w miarę upływu czasu, gdy w aktach zgonu wymieniano ciążę jako jedną z wielu przyczyn śmierci.

„Utrzymują się duże różnice rasowe i etniczne w śmiertelności matek” – stwierdzono w badaniu. Naukowcy odkryli, że współczynnik umieralności matek był nieproporcjonalnie wyższy wśród kobiet rasy czarnej, przy czym występowały duże różnice w przyczynach zgonów, takich jak ciąża pozamaciczna, zaburzenia nadciśnieniowe, zatorowość, kardiomiopatia i inne choroby sercowo-naczyniowe.

Korzystając z nowego systemu nadzoru, naukowcy odkryli, że w latach 1999–2002 wskaźnik umieralności matek w Stanach Zjednoczonych wynosił 10,2 na 100 000 żywych urodzeń. Od 2018 do 2021 roku wzrosła o 10,4,2 proc.

Prawa autorskie 2024 Nexstar Media Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. Treści te nie mogą być publikowane, nadawane, przepisywane ani redystrybuowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *