Bank Doliny Krzemowej: Pieniądze w sejfie bankowym, mówi rząd USA

  • Douga Faulknera i Roberta Plummera
  • wiadomości BBC

Po serii upadków banków, które wzbudziły obawy co do stabilności finansowej, amerykańscy urzędnicy podjęli pilne kroki w celu usprawnienia systemu bankowego.

Rząd przejął Silicon Valley Bank i Signature Bank, twierdząc, że gwarantuje wszystkie depozyty.

Działania te mają na celu powstrzymanie fali wycofań klientów, która dotknęła SVB w zeszłym tygodniu.

Prezydent Joe Biden powiedział, że Amerykanie „muszą mieć pewność, że nasz system bankowy jest bezpieczny”.

Powiedział, że osoby i handlowcy, którzy zdeponowali pieniądze w SVB, będą mogli uzyskać dostęp do wszystkich swoich pieniędzy od poniedziałku.

Powiedział, że szefowie banków zostaną usunięci.

SVB – która specjalizuje się w udzielaniu pożyczek firmom technologicznym – została zamknięta przez organy regulacyjne, które przejęły jej aktywa w piątek. Była to największa porażka amerykańskiego banku od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku.

Departament Skarbu USA, Rezerwa Federalna i Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) podały w oświadczeniu, że deponenci będą w pełni chronieni. Stwierdzono, że podatnik nie poniesie żadnych strat z tytułu przeprowadzki, która zostanie sfinansowana przez banki pobierające opłaty.

SVB starało się zebrać pieniądze na pokrycie strat ze sprzedaży aktywów dotkniętych wysokimi stopami procentowymi.

„System bankowy w USA pozostaje solidny, a reformy wprowadzone po kryzysie finansowym zapewniają lepszą ochronę sektora bankowego” – czytamy we wspólnym oświadczeniu urzędników.

„Te reformy w połączeniu z dzisiejszymi działaniami pokazują nasze zaangażowanie w podejmowanie niezbędnych kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa oszczędności deponentów”.

Środki te mają również zastosowanie do Signature Bank of New York, uważanego za najbardziej wrażliwą instytucję po SVB, który w niedzielę znalazł się pod kontrolą organów regulacyjnych.

W ramach działań mających na celu przywrócenie zaufania organy regulacyjne ujawniły również nowy sposób zapewnienia bankom dostępu do funduszy awaryjnych.

Rezerwa Federalna zapowiedziała, że ​​udzieli pomocy w ramach nowego programu finansowania terminowego, który ułatwi bankom zaciąganie pożyczek w sytuacjach kryzysowych.

SVB jest postrzegane jako ważny pożyczkodawca dla firm na wczesnym etapie rozwoju w sektorze technologicznym. Był partnerem bankowym dla prawie połowy amerykańskich firm technologicznych i medycznych, które były notowane na giełdach w zeszłym roku.

Rozmawiałem przez weekend z ludźmi, którzy utknęli w SVB.

Jeden z założycieli powiedział mi, że stale aktualizuje swoją stronę bankowości internetowej i ma nadzieję, że to zadziała.

Inny powiedział, że ma nadzieję, że rząd podejmie działania, ale przyznał, że firma mogła stracić około 40% swoich pieniędzy z dnia na dzień.

Oświadczenie zostało przyjęte z zadowoleniem przez deponentów. Ale ruch ma też tych unoszących brwi.

SVB opierało się głównie na start-upach i inwestorach venture capital z Doliny Krzemowej – elity technologicznej. Te elity z Doliny Krzemowej są bardziej niż libertariańskie w swojej polityce: szablonowy pogląd jest taki, że rząd jest powolny i duży.

Krytycy twierdzą, że to ironiczne, że rząd wkracza, by uratować sytuację. Niektórzy mogą się zastanawiać, czy dominujący bracia technologiczni byli traktowani priorytetowo: kapitalizm, kiedy wszystko szło dobrze, socjalizm, kiedy nie.

Dlatego raport ostrożnie mówi, że podatnicy nie zapłacą za to. Pan Biden musi teraz bronić tego środka – i uspokoić członków swojej partii, że ratowanie deponentów to jedyna droga naprzód.

Gdzie indziej władze w Kanadzie przejęły tymczasową kontrolę nad aktywami oddziału SVB w kraju. Najwyższy organ nadzoru bankowego powiedział, że będzie dążył do stałej kontroli.

SVB rozpoczął swoją działalność jako bank kalifornijski w 1983 roku i szybko się rozwinął w ciągu ostatniej dekady.

Ale znalazł się pod presją, ponieważ wysokie stopy procentowe utrudniają startupom zbieranie pieniędzy poprzez prywatne zbieranie funduszy lub sprzedaż akcji.

Echa upadku są szeroko rozpowszechnione w Dolinie Krzemowej, ponieważ firmy zmagają się z pytaniami, co to oznacza dla ich finansów.

Paul Ashworth, główny ekonomista na Amerykę Północną w Capital Economics, powiedział, że amerykańscy urzędnicy „działali agresywnie, aby zapobiec zarażeniu”.

„Racjonalnie rzecz biorąc, powinno to wystarczyć, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się i eliminacji jakiejkolwiek zarazy, która mogłaby się wydarzyć w mgnieniu oka w erze cyfrowej. Ale zaraza zawsze wiąże się z irracjonalnym strachem, więc podkreślamy to. Nie ma gwarancji, że tak się stanie” pracować” – dodał.

Tymczasem HSBC kupił brytyjski oddział SVB.

Ministerstwo Skarbu powiedziało, że żadne pieniądze podatników nie były zaangażowane w transakcję zawartą z HSBC w nocy przed otwarciem handlu w poniedziałek.

Klienci i handlowcy, którzy nie mogli wypłacić swoich pieniędzy, mogą teraz uzyskać do nich normalny dostęp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *