Goldman Sachs nie oczekuje już, że Fed podniesie stopy procentowe w marcu

  • „W świetle presji wywieranej na system bankowy, nie spodziewamy się, że FOMC zaproponuje podwyżkę stóp procentowych na swoim następnym posiedzeniu 22 marca” – powiedział ekonomista Goldmana, John Hatchius, w niedzielnej notatce.
  • Firma oczekuje, że najnowsze środki „zapewnią znaczną płynność bankom stojącym w obliczu odpływu depozytów” i zwiększą zaufanie wśród deponentów.

Na smartfonie pojawi się logo Goldman Sachs.

Omar Marks | Obrazy SOPA | Lekka rakieta za pośrednictwem Getty Images

Goldman Sachs nie widzi powodu, aby Rezerwa Federalna podwyższyła stopy procentowe na posiedzeniu w przyszłym tygodniu, powołując się na „niedawne napięcia” w sektorze finansowym.

Wcześniej w niedzielę amerykańskie organy regulacyjne ogłosiły środki mające na celu ograniczenie obaw związanych z zarażeniem po upadku Silicon Valley Bank. Regulatorzy zamknęli również Signature Bank.

„W świetle presji wywieranej na system bankowy, nie spodziewamy się, że FOMC zaproponuje podwyżkę stóp procentowych na swoim następnym posiedzeniu 22 marca” – powiedział ekonomista Goldmana, John Hatchius, w niedzielnej notatce.

Firma wcześniej oczekiwała, że ​​Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o 25 punktów bazowych. W zeszłym miesiącu Federalny Komitet Otwartego Rynku podniósł stopę funduszy federalnych o ćwierć punktu procentowego do docelowego przedziału od 4,5% do 4,75%, najwyższego od października 2007 r.

Wybrane akcje i trendy inwestycyjne z CNBC Pro:

Ekonomiści Goldman Sachs powiedzieli, że ogłoszony w niedzielę pakiet środków pomocowych powstrzyma podobne działania podjęte podczas kryzysu finansowego w 2008 roku. Ministerstwo Skarbu uznało SVB i Signature za ryzyka systemowe, podczas gdy bank centralny stworzył nowy program finansowania terminowego w celu zabezpieczenia firm dotkniętych zmiennością rynku po upadku SVB.

„Te dwa środki, pomimo zakończenia gwarancji FDIC dla nieubezpieczonych rachunków wprowadzonej w 2008 roku, mogą zwiększyć zaufanie wśród deponentów” – napisali.

„Bazując na ogłoszonych dziś działaniach, nie spodziewamy się, aby krótkoterminowe działania Kongresu dały gwarancje” – napisali ekonomiści, dodając, że spodziewają się, że ostatnie działania „dostarczą znacznej płynności bankom stojącym w obliczu odpływu depozytów”.

Goldman Sachs powtórzył swoje oczekiwania dotyczące końcowej stopy procentowej na poziomie 5,25% do 5,5%, mówiąc, że spodziewa się podwyżek o 25 punktów bazowych w maju, czerwcu i lipcu.

— Przyczynili się do tego postu Michael Bloom i Jeff Cox z CNBC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *